СТРУЧЊАЦИ ОКРИВИЛИ РОДИТЕЉЕ ЗА СТРАШНУ БОЛЕСТ ДЕЦЕ: Ево на који сте им начин уништили здравље
Од интензивног коришћења телевизора, компјутера, таблета и смартфона страдају мимика лица, контакт очима и емоције
Дечји неуролог из Новосибирска Олег Корењ оштро је упозорио родитеље, наводећи да већ пет година гледа како сами стварају аутизам код деце!
Он је на основу дугогодишњег рада с децом изнео своја запажања о последицама интензивног коришћења телевизора, компјутера, таблета и смартфона.
Касније може бити проблема у школи
Неуролог у Тиршовој Весна Митић истиче да се с децом мора бити пажљив.
- Дигитални медији могу имати негативан, али и позитиван ефекат на развој деце, у зависности од садржаја и начина интеракције детета с медијем. Гледање едукативног ТВ програма, посебно заједно са родитељима, може имати позитиван ефекат на когнитивни развој. Међутим, дуготрајно гледање екрана смањује време које деце треба да проведу у игрању и истраживању околине, које поспешују визуо-моторне вештине неопходне за касније успешно школовање - оценила је она.
- Већ пет година се по правилу сусрећем са децом која у просеку са три године практично не говоре. Понашање те деце слично је понашању деце с аутизмом. Заједничко им је то што су им, када су имала око годину дана, дати смартфони и таблети - упозорава овај стручњак.
Према његовим речима, од тога страдају мимика лица, контакт очима и емотивна сфера.
АЛАРМАНТНО: Ова ПОШАСТ до 2050. убијаће 10 милиона људи годишње
- Комуникација с околином и реалним светом очигледно је лоша. Знајући колико је лако помешати узрок и последицу, не искључујем да су нека од те деце начелно аутистична, а да је преокупација геџетима једноставно једна од варијанти стереотипног понашања - навео је Корењ.
Са овим мишљењем слаже се психотерапеут Зоран Миливојевић, који истиче да родитељи не треба да дозвољавају деци употребу ових уређаја бар до пете године, јер се мозак управо развија у прве четири године.
- Претерана употреба смартфона и таблета може довести до аутизма или до тога да се деца понашају као аутистична. На тим таблетима су занимљиве игрице и то детету постане много занимљивије од стварног живота. Онда дете на тако раном узрасту развије зависност од тога. Губи интересовање за друге аспекте живота и онај део који треба да се развија, у овом случају говор, не упија речи и онда имамо успорен развој - наводи Миливојевић.
Он објашњава да деца имају тенденцију да игноришу све стимулансе са стране.
АЛАРМАНТНЕ ПРОГНОЗЕ СРПСКИХ ПЕДИЈАТАРА: Ако овако наставимо, деца ће нам умирати од упале плућа
- Ако се дете као мало навикне на то, употреба може утицати на стварање аутизма, јер у категорију аутизма спада и то када дете нема интересовање за спољашњи свет, односно затварање у неки свој свет, без интересовања за било шта друго. Сметње у говору, неразвијена емотивност, није добро ни за тело, не развијају социјалне вештине, не играју се с другом децом, не знају да преговарају у контакту са другом децом... То су само неке од последица које се могу јавити приликом претеране употребе смартфона у том узрасту - закључује Миливојевић.