Студенти не дајте да вас преваре: Ово никако не треба да плаћате
Добро се информишите
Општа забрана за јавне бележнике нотаре да наплаћују оверу докумената за упис на факултет није “свето правило” за све, па поједини такве услуге наплаћују и до 1.500 динара.
Црногорци увели казну за српске туристе: Ево шта чека оне који немају пара да плате
Млади све ређе и све касније ступају у брак: Да ли беже од везивања, или је нешто друго у питању?
Један од корисника Твитера је поделио и фотогафију на којој се види ред управо свршених средњошколаца на улазу у једну нотарску канцеларију.
Уз фотографију стоји порука “Гужва у нотара, деца која уписују факс морају да увере државу да су копије верне оригиналу за 1.500 динара”.
Гужва у нотара, деца која уписују fax морају да увере државу да су копије верне оригиналу за 1500 ДИН @zastopapiru21veku pic.twitter.com/cBNL7xl8KZ— Феђа Груловиц (@Grulovic) July 3, 2017
Ово је изазвало опште негодовање на Твитеру, а једна девојка пренела је шта су јој рекли у једној нотарској канцеларији.
Кад је питала да ли бруцошима наплаћују оверу докумената потребну за упис, речено јој је да оверу сведочанства из средње школе и крштеницу наплаћују 360 динара, а да уз оверу матуранти треба да приложе и оригинал документ уз који добијају оверену копију у два примерка!
Сходно томе, нису сви документи ослобођени плаћања иако тако тврде у Јавној бележничкој комори Србије.
- Дали смо стриктна упутства свим нотарима да не смеју да наплаћују документе за први упис на факултет. Ништа од тих овера за вртиће, школе и факултете не би требало да кошта. Не постоји ни тарифник по коме би то могли да наплате – рекли су у бележничкој комори Србије.
Зависно од факултета, потребно је приложити различиту документацију. Негде је за упис потребно сведочанство и диплома средње школе, лекарско уверење и извод из матичне књиге рођених, као на Медицинском факултету у Београду. Код уписа будући бруцоши прилажу оригинал извода и лекарског уверења, а копију сведочанства и дипломе.
На Правном факултету у Београду траже да сва документа буду оверена код нотара, што би у случају нотара који наплаћују оверу цифра од око 1.500 динара.
На другим универзитетима је битно да сва документа буду у оригиналу, као што је случај са Природно-математичким факултетом у Новом Саду где су од докумената потребни само сведочанство сва четири разреда средње школе и диплома завршене школе.
Судећи по свему, будућим студентима није лако. Осим што треба да се добро информишу шта је на њиховом жељеном факултету потребно од “папира”, треба да пазе и код ког нотара оверавају документа или да не крећу празних џепова на упис.