Трамп послао поруку у вези са Косовом која се неће свидети Албанцима: ПОДЕЛА!
Историјска прилика
САД под председником Доналдом Трампом полако, али сигурно мењају став према косовском проблему, па сада већ отворено позивају на поделу Косова.
Прочитајте и:
Тако је јуче Стејт департмент у званичном саопштењу позвао Србе и Албанце да пронађу "креативно решење" косовског проблема. У саопштењу америчког министарства спољних послова, поводом компликоване ситуације на Косову, јасно се поручује да је дошао тренутак да обе стране нешто добију, односно изгубе.
- САД снажно подржавају дијалог између Београда и Приштине. Сада је време да стране буду креативне и флексибилне. Нормализација односаотворила би јасне путеве обе земље ка коначном чланству у Европској Унији - наводи се у саопштењу Стејт департмента.
Амбасадор САД у Београду Кајл Скот, потврдио је да је Вашингтон "спреман да помогне двема странама" и дословце поновио поруку о потреби "креативних решења".
- О евентуалном споразуму Београда и Приштине изјаснићу се тек када га будем видео. Сад сматрају да без нормализације односа и дугорочног споразума између Београда и Приштине нема стабилности и напретка Западног Балкана. Решавање проблема Косова тражи храбре лидере и спремност на креативна решења. Америчка рука је пружена Србији, а на Србији је да је прихвати - закључио је Скот.
Српски шеф дипломатије Ивица дачић сматра да је овакав став Вашингтона јасан показатељ постепене, али доследне промене у америчкој спољној политици после доласка Доналда Трампа на чело САД.
- Они сада подржавају предлог да се дође до компромиса, што је велика промена. Раније нису ни хтели да о томе разговарају јер су сматрали да је питање Косова увек решено - истакао је Ивица Дачић.
Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун истиче да "треба прихватити руку САД".
- Ако то не учинимо, направићемо историјску грешку. Дошло је до промене става у Вашингтону према Косову јер су до јуче говорили да се уопште не може разговарати о статусу. Сада говоре да треба да се постигне споразум између Београда и Приштине. Зашто то говоре? Зато што су суочени са нашим чврстим ставом - указао је Дрецун.