Сутра славимо Митровдан: Предање каже да вечерас МОРАТЕ остати код куће
Реч је о најважнијем обичају
Српска православна црква 8. новембра слави дан Светог великомученика Димитрија у народу познатији као Митровдан.
Беба с малим богињама ХИТНО пребачена на лечење у Крагујевац
Празник је посвећен античком команданту Солуна који је страдао због ширења хришћанства.
Митровдан је непокретни или стајаћи празник, што значи да је увек истог датума, то јест 8. новембра по новом или 26. октобра по старом календару и обележен је у црквеном календару црвеним словом.
Свети Димитрије је рођен у Солуну у трећем веку наше ере, за време цара Максимилијана. Игнорисао је царево наређење да прогони хришћане и јавно је проповедао хришћанство.
Када је цар чуо да је солунски заповедник хришћанин, наредио је да га баце у тамницу где је мучен и погубљен. Солунски хришћани тајно су га сахранили. На месту његовог гроба касније је подигнута црква, а Димитрије је проглашен заштитником града Солуна.
Према предању, Димитријев гроб одисао је босиљком и смирном, па је он зато назван Мироточиви. У средњовековној Србији, посвећени су му многобројни храмови, укључујући и цркву у Пећкој патријаршији и капелу у манастиру Високи Дечани.
Нишлије незадовољне: Уместо старе калдрме, имаће улицу пуну кафића (ВИДЕО)
По броју оних који га славе, Митровдан је на петом месту на листи највећих српских слава. У српском народу Митровдан је крсно име неких еснафа и дан одржавања заветине у многим местима.
Како кажу народна веровања, уочи Митровдана и Ђурђевдана треба да је свако код своје куће, јер ко тада не буде у свом дому, тај ће се преко целе године ноћивати по туђим кућама. Ово се уједно сматра и најважнијим митровданским обичајем.
Обичај је код нашег народа да се на Митровдан отпуштају слуге којима је истекао уговор и изнајмљују нове.
У Србији регистрован 51 случај малих богиња, најмлађа оболела особа има 3 месеца
Овај дан је познат, како се веровало, и по томе што су се хајдуци тада растајали да би негде презимили зиму и поново се састали о Ђурђеву дану следеће године.
Тако је и настала крилатица: Митровданак - хајдучки растанак, Ђурђевданак - хајдучки састанак.
Будући да ове године пада у среду, требало би да испостите овај празник.