СУТРА СУ ЗАДУШНИЦЕ: Шта год радили једну ствар НЕ СМЕТЕ ДА ЗАБОРАВИТЕ!
Српска православна црква и верници сутра славе Велике зимске задушнице.
Тог дана се обележава сећање на све преминуле. Иде се на гробља или у цркве и пали свећа.
СЕТИТЕ СЕ УМРЛИХ: Сутра на Задушнице ваља запалити свећу, али ОВО НИПОШТО немојте учинити!
Црква је прописала посебне дане – Задушнице, и то четири пута годишње.
Зимске задушнице су у суботу, пред Месне покладе, у суботу пред Духове су летње задушнице, Михољске су у суботу пред Михољдан, а јесење, Митровске задушнице у суботу пред Митровдан.
На дан задушница иде се у цркву, где се служи Света литургија и парастос на којем свештеник вином прелива жито, а после службе иде се до гробова покојника. На гробовима се пале свеће, а свештеник обавља кратки обред и кади гробове.
На гробље и у цркву се носи кувано жито које подсећа на Христове речи да зрно тек кад умре род доноси, и то не у мраку, него у светлости Сунца.
Црно вино, којим свештеник прелива жито, означава Божје милосрђе којим се зацељују ране греха.
У СУБОТУ СУ ЗАДУШНИЦЕ, НЕМОЈТЕ СЕ ОГРЕШИТИ: Ево какво цвеће се носи на гробље и шта то заправо ЗНАЧИ!
Свећа је симбол светлости Христове, која треба да нас подсети на светлост којом Христос обасјава душе преминулих.
Шта су Фебруарске задушнице
Скоро увек падају у месец фебруар, па су по томе и добиле назив. Спомињу се већу типику Велике цариградске цркве у ΙΧΧ века. Из канона овога данакојим су обухваћени сви људи целе васељене и разни видови упокојења, види се да се Црква моли за: „умрле у градовима, пустињама, на земљи ина сваком месту; за цареве, свештенике, архијереје, браћу, другове,сроднике, за све родове, старо, младо, децу, сисанчад.“
Канон даље набраја разне врсте смрти и моли се за оне: „што гроб покри,што вода покри, рат покоси, земљотрес обухвати, убице убише, огањ спали;који умреше у мору, на земљи, у рекама, изворима и језерима, одзверова, птица, змија, у пустим местима; који умреше од жалости или радости напрасно, које уби мач и коњ, град, снег, или земља засу; којеубише чаробни напици, отров; који падоше с висине, дрвета или погинуше оджелеза или камена; од грома, у пукотинама земље, од мора, одотровног уједа, коњског гажења, дављења или вешања“.
УПАЛИТЕ СВЕЋУ И СЕТИТЕ СЕ ПОКОЈНИКА: Данас су Задушнице, а ово су цитати за оне којих више нема!
Пошто су везане за почетак Васкршњег поста, то су и ове задушницепокретне, тј. немају одређени датум.
Недеља у којој се држе ове задушнице, назива се још и Задушна недеља. То је трећа недеља пред Васкршњи пост, која пада између Себичне и Беле недеље, која се јошназива и Месопусна недеља.
У овој недељи се не припрема рухо за невесте, јер оно дуго неће бити потребно, пошто се од недеље послеових задушница, па све до Побусаног понедељка не одржавају венчања.