Конференција "Градимо мостове – причамо о Европи" - ВУЧИЋ: Добри смо, ако се понашамо како би Европа желела
У Новом Саду је вечерас отворена међународна конференција "Причамо о Европи - градимо мостове", у организацији немачке фондације Конрад Аденауер (КАС), уз учешће председника Србије Александра Вучића, који ће говорити на тему "Србија у Европи".
Конференција се први пут одржава на Западном Балкану и други пут изван Европске уније, са циљем да се укаже колико је значајна европска баштина у књижевности, уметности и дијалогу.
Обраћање председника Вучића
Добри смо ако се понашамо како би Европа желела, констатовао је данас председник Србије Александар Вучић на конференцији на тему сарадње у Европи, и истакао да, упркос таквом ставу према нама, желимо да уђемо у Европу и да корачамо европским путем.
- Добри смо уколико се понашамо како би они желели, али, истовремено, први пут ако им, рецимо, кажемо да није Пандорина кутија то што ми не признајемо Косово, већ је отварање Пандорине кутије то што сте ви урадили 2008. или 2006. рушећи Југославију...онда ћете да наиђете на зид неразумевања, ћутања или прећутног прекора, у најбољем случају", рекао је Вучић на конференцији "Градимо мостове - причамо о Европи - у организацији Фондације Конрад Аденауер.
Говорећи на тему "Србија у Европи", истакао је да Србија данас корача својим европским путем, некад спорије, некад брже, али да напретка има у томе да буде успешна и уређена земља.
- Још имамо времена да исправљамо грешке и несто мање да их правимо - нагласио је председник Вучић.
Како је рекао, никад се није боље живело у Европи него данас и све чињенице на то указују.
- Ми Европу и данас прижељкујемо, очарани излогом и даље често пуним скупоценог бесмисла, а она нас, тобож, не види добро и некад нас се плаши као нечег непознатог. Ми на то реагујемо на два нацицна - показујемо као да смо је достојни, али се истовремено инатимо. Волимо да живимо евроским стандардом, волимо да имамо излоге као у Европи. Али, ако нам се нешто не свиђа, макар то било и пииање КиМ или владавине права, у исто време окрећемо леђа Европи и говоримо о њеном неправедном односу према свима нама.
И за нас је Конрад Аденауер једна од најзначанијих фондација у Србји, много смо, каже, научили од њих, да неке ствари сагледамо из другачијег угла.
Данашње питање, питање Србије у Европи, је веома компликовано, а Ламерт је један од најбољих говорника, а себи је поставио девет дилема.
Обраћање Ламерта
Некадашњи председник немачког Бундестага проф. др Норберт Ламерт рекао је данас у Новом Саду да Србија спада у малобројне земље које имају перспективу чланства у ЕУ.
- Земље Западног Балкана припадају Европи, то је у њиховом интересу, као што је у интересу Европе да их укључи у процесе изградње Европе. Визија заједничке будућности мора да се оствари не само кроз узајамне изјаве љубави, већ стварањем претпоставки како би та перспектива била ставрна и реална - рекао је Ламерт, актуелни директор Конрад Аденауер фондације.
Европа, каже, остаје место где се и даље гради, мада та градња понекад личи на Вавилонски торањ.
- Да би се изградио торањ до краја, то је амбициозан задатак за Европљане. Појединчно то нико не може да уради, можемо само заједно - поручио је Ламерт.
Он је навео и да они који се баве политиком мора културу и књижевност да сматра за свој суштински посао јер култура је та која одржав заједништво у друштву, и да не треба да чуди што се Фондација Конрад Аденауер бави том везом.
- У овим временима постаје све јасније да оно што одржава друштво на окупу носи интереси људи, они пак често раздвајају, ни тржишта, а сигурно не ни администрације и политичке институције, већ искуства која су међусобно стекли, уверења која су расла генерацијама, традиције, вредности које деле...", рекао је Ламерт на конференцији "Градимо мостове-причамо о Европи".
Обраћање Томаса Шиба
Амбасадор Немачке у Србији Томас Шиб истакао је вечерас да је стална градња мостова сарадње важна по мир на европском континенту, али да тиме не треба да се баве само државни органи, већ и културне организације, привреда и цивилно друштво.
Шиб је, на отварању међународне конференције "Причамо о Европи - градимо мостове", у организацији немачке фондације Конрад Аденауер (КАС), казао да је прича о Европи јако важна.
- Прича о заједничкој Европи важнија је него раније, јер је европска фрагментација све већа. Очување европског политичког концензуса биће тема у будућности - рекао је он.
Шиб је указао да на Западном Балкану постоје многе ране прошлости које нису још зарасле.
- Помирење и размена мишљења, градња мостова, као и свест о заједничкој култури је од централног значаја и то између земаља унутар ЕУ, а такође и заједно са онима које су на путу у Унију - поручио је Шиб.
Рекао је да се Србија налази на значајном путу ка ЕУ, и да јој Немачка у томе стално помаже.
Шиб је указао да богата и комплексна историја карактеришу Србију, али и мноштво различитих култура и вероисповести, додајући да је врло вазно очувати суживот различитости.
Навео је да су управо у Новом Саду мостови важни и у буквалном смислу, а као метафора се користе за постојаност и као место сусрета представника две обале.
Шиб је указао да је велико задовољство што на овом скупу учествује и један од најважнијих политичара Немачке, некадашњи председник те земље и сада председник КАС-а.
Обраћање градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића
- Велика је част бити град домаћин овакве конференције. Хвала свима и поносан сам на чињеницу што је Нови Сад за кратко време понео 2 титуле: престоница културе за 2021. годину и центар младих за 2019. годину - рекао је Вучевић.
- Ове године ће Нови Сад окупити много младих људи који ће градити, а ми имамо људи који су способни да стварају, да повезују, да раде на образовању... Ми не размишљамо само о ове две поменуте године, већ је на нама да размишљамо о годинама после, колико ће у будућности бити снажни мостови које градимо, кроз пројекте.
Обраћање Иштвана Пастора
Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор поручио је вечерас да Војводину с правом називају ''Европа у малом'' и да та покрајина по томе како негује културне и националне различитости, треба да буде узор свима у Европи.
Пастор је, на отварању међународне конференције ''Градимо мостове-причамо о Европи'' у Новом Саду, рекао да је тема повезивања унутар Европе важна и актуелна и да тражи од свих одговор на питање какву ћемо Европу оставити својој деци и унуцима.
- Поставља се питање да ли грађанин мале земље има право да о томе говори или су то теме за моћне и велике земље? Мислим да имамо право јер се ради о нашој будућности, а то није питање величине већ става, убеђења, осећаја правичности и правде и залагања за реализацију тога - рекао је Пастор на отварању конференције коју организује Фондација Конрад Аденауер.
Пастор је истакао да је Војводина домовина више од 23 народа, у којој 17 националних савета имају своје седиште, као и да је вишенационална и ''многобојна'' заједница у којој се различитост доживљава као вредност.
- Разликујемо се по језику, култури, обичајима, музици, кухињи, али имамо заједнички именитељ, а то је наше заједницко опредељење и намера да Србија, а унутар ње и Војводина, буде просперитетна држава - поручио је Пастор и додао да је то нормално, јер је Србија домовина Војвођана.
Како је рекао, поносан је што Војвођани граде однос искрености, међусобног поштовања, заједничког живота и истовремено одбацују лицемерје, двоструке аршине и стварање разлика на основу рнационалне припадности.
Обраћање директора Фондације Диркеса
Директор фондације КАС у Србији Норберт Бекман Диркес је пожелео добродошлицу свим гостима, а посебно председнику Србије Александру Вучићу, истакавши да његово присуство потврђује добру сарадњу и везе Србије и Немачке.
Навео је да је Нови Сад за изабран за место одржавања конференције јер је омладинска престоница Европе, млад град који има шта да покаже и каже, а 2021. године биће и европска престоница културе.
- Нови Сад се развија брзо, а КАС је фондација која ради на унапређењу разумевања унутар Европе, а самим тим и на Балкану. А, где би човек могао боље да говори о култури и вредностима, него у парламенту. Овде сви седимо као у малом европском парламенту, јер говоримо различитим језицима - приметио је Бекман Диркес.
Он је истакао и да је Србија појам за суживот и различитост конфесија.
Како је рекао, конференција се одржава у задњу из доба Баухауса, добром месту да се говори о историји и о будућности.
- Имамо довољно повода да говоримо о Европи. А, причати о Европи је јако важан моменат. Оно што ми говоримо о Европи, то су вредности које заједно треба да разумемо и живимо. То је један од задатака манифестације. Ради се о Европи која именује различитости и чува их као благо - поручио је Бекмен Диркес.
Навео је да је наслов конференције "Градимо мостове - причамо о Европи" намерно изабран, јер нема ничег бољег него дискутовати о градњи мостове, и то баш у Новом Саду.
На отварању је гудачки квартет "Мистик čello" одсвирао нумере "Свилен конац", "Хајде Јано"...
Идеја конференције је да се на једном месту окупе интелектуалце из области политике, новинарства, књижевности како би се приказало колико је значајна европска баштина књижевности, уметности и дијалога.
Током наредна три дана у Новом Саду ће се дискутовати на бројне теме, међу којима су "Ко се плаши Немачке? Историја једног европског проблема", "Колико сећање је потребно будућности?", "Региони и нације - основни предуслови европске заједнице", "Између Магреба и модерне: где се налази Београд"...
Конференција траје до 6. јуна у Скупштини АП Војводине.