Савет безбедности о Косову: Западни амбасадори траже смањење улоге УН, а руски одлучно рекао ЊЕТ!
Драма у Њујорку
Амбасадори западних земаља у Савету безбедности УН у Њујорку тражили су данас да се смањи улога Уједињених нација на Косову, док је руски представник рекао да је Косову потребан надзор споља.
Безобразлук и провокације Вљоре Читаку немају граница: Уцењује Србију призањем Косова
Руски амбасадор Владимир Сафроников рекао је на седници Савета безбедности УН о Косову да извештај генералног секретара УН који је представљен, показује да је на Косову потребан надзор споља и да треба наставити притисак на Приштину.
Кубуровић упозорила СБ УН: Злочини и зверства над Србима од стране ОВК застрашујући су!
Мисија УН игра кључну улогу на Косову и представља важан инструмент контроле међународне заједнице на Косову, рекао је руски амбасадор.
All партиес муст редоубле efforts то фостер пеаце анд то енсуре necessary
реформс аре имплементед ин #Kosovo. #UNSC #UNMIK pic.twitter.com/Xp5laJLyWz— SwedenUN 🇸🇪 (@SwedenUN) May 16, 2017
Сафроников је критиковао косовско лидерство због одсуства напретка у дијалогу с Београдом и додао да је посредовање ЕУ дијалогом веома пристрасно, због чега Приштина може да се понаша тако.
- Чини се да има озбиљних проблема на Косову који захтевају хитно решење. Стари изазови се нису смањили током година, већ су добили нове облике. Проблем лежи у недостатку жеље тзв. косовских власти да примене споразуме постигнуте током дијалога у Бриселу - рекао је он.
Лидери на Косову се више не уздржавају од отворених провокација што води до даље дестабилизације региона, рекао је Сафроников и додао да је очигледно да је циљ да се на Србе пребаци одговорност за застој у дијалогу, док је у стварности Приштина крива за то.
Сафроников је рекао да је "нелегитимна и исполитизована одлука" француског суда о пуштању Рамуша Харадинаја "илустрација двоструких стандарда према странама у југословенском сукобу.
- Циљ стварања мултиетничког Косова је далеко од испуњеног - рекао је Сафроников.
Он је рекао да је одузимање имовине која припада Србији недопустиво, да се настављају физички напади на Србе и оштећује се њихова имовина, док постоји изазов радикализма на Косову одакле се регрутују екстремисти који се боре на Блиском истоку.
Америчка амбасадорка у УН Мишел Сисон рекла је да треба смањити мисију Унмика, као и да се прореде седнице Савета безбедности УН о Косову на два или једном годишње.
Поводом изјаве српске министарке правде Неле Кубуровић о "наводном масакру цивила у селу Рачак" и да је Косову све кренуло од "лажи" шефа верификационе мисије Виљема Вокера, Сисон је рекла да тела у Рачку "сведоче о злочинима који су се тамо десили".
Америчка амбасадорка је рекла да све земље на Балкану морају да прихвате шта се десило током распада Југославије и да уместо ревизије историје лидери треба да се усредсреде на напредак.
#UN о Косову#Kosovo #Srbija #Serbia #Politics #Politika #war #rat #UNMIK https://t.co/sBQ9euPAfo pic.twitter.com/rCzBwqhui7— Ненад Брасковиц (@BraskovicNenad) May 15, 2017
- Позивамо све да се уздрже од запаљивих изјава и да наставе интеграцију у евроатлантске институције - рекла је Сисон.
Она је рекла да САД настављају да подржавају пуно међународно признање Косова и учлањење Косова у све међународне организације и УН.
Представница Француске је рекла да се будућност Косова не одређује у сали Савета безбедности УН у Њујорку, већ у дијалогу Београда и Приштине, под окриљем ЕУ.
Она је рекла да је одлука француског суда о ослобођењу Рамуша Харадинаја била потпуно независна и њу не смеју да коментаришу француске власти.
Француска амбасадорка је рекла да споразуми у дијалогу треба хитно да се примене, укључујући и успостављање Заједнице српских општина, што је, како је навела, кључни део дијалога.
Националистичка реторика може бити опасна за грађане Србије и Косова, рекла је француска амбасадорка и поздравила повлачење одлуке тзв. косовских власти о формирању тзв. косовске војске, што је могло да створи опасне тензије између Београда и Пиштине.
Представник Велике Британије рекао је да заседања Савета безбедности УН не осликавају Косово какво је сада, већ Косово какво је било некада.
Наводећи да је Косово остварило напредак, представник Лондона је рекао да Унмик и заседања Савета безбедности УН треба да се прилагоде ситуацији на терену.
- Поздрављамо важну улогу коју је Унмик имао на Косову, али време је да се повуче. Жалимо због одлуке да се повећа буџет за Унмик - рекао је британски амбасадор.
Велика Британија подржава повлачење одлуке тзв. косовских власти о војсци Косова и позива Приштину да сарађује с међународном заједницом и НАТО у том питању, рекао је он, додајући и да Лондон подржава формирању Заједнице српских општина..
Он је изразио забринутост због спорог напретка у дијалогу Београда и Приштине, додајући да ће се о будућности Косова одлучивати у Бриселу, а не у седишту УН у Њујорку.
Кинески представник Ву Хаитао рекао је да Кина признаје територијални интегритет и суверенитет Србије и да позива на дијалог, додајући да Кина цени рад Унмика и подржава Унмик да ради у спровођењу свог мандата.
Кина поздравља састанак на вишем нивоу представника Београда и Приштине у проналажењу политичког решења, као и да се што пре испуни договорено у дијалогу, рекао је Хаитао.
- Надамо се да ће Унмик, Кфор и Еулекс блиско сарађивати у унапређењу ситуације на терену - рекао је представник Кине.
За смањивање улоге Унмика заложили су се и амбасадори Италије, Шведске, Јапана и Украјине, док су за задржавање постојећег мандата били и амбасадори Азербеџана, Етиопије, Боливије.
Амбасадор Украјине Јури Витренко изразио је забринутост због покушаја тзв. косовских власти да се Косовске безбедносне снаге трансформишу у оружане снаге Косова.
Важно је наставити дијалог и јачати европску перспективну Косова и Србије, рекао је Витренко.
Он је рекао да Украјина подржава оснаживање улоге ЕУ у региону Западног Балкана, као и да се преиспита улога Унмика и евентуално прореде седнице Савета безбедности УН о Косову.