Светска здравствена организација: 80.000 Срба болује од ХЕПАТИТИСА
Хиљаде заражених и не знају за болест
Широм света између 130 до 150 милиона људи болује од хроничног хепатитиса Ц, а 500.000 њих сваке године умре од последица нелечене ХЦВ инфекције. Ни у Србији ситуација није много боља, јер према подацима Светске здравствене организације, приближно 80 хиљада људи инфицирано тим вирусом, док на хиљаде оболелих и не знају да су заражени. Стручна јавност зато оправдано упозорава на тиху пандемију хепатитиса Ц која влада у земљи.То је и била главна порука са Четвртог стручног скупа "Искуства и изазови у ефикасном лечењу вирусних и гљивичних инфекција у Србији" одржаног у Новом Саду.
Само ви не вакцинишите децу: Стручњак упозорио на ширење епидемије малих богиња у ЦЕЛОЈ СРБИЈИ
Вирус МОРБИЛА НАПАДА Србију: На помолу ЕПИДЕМИЈА са несагледивим ПОСЛЕДИЦАМА?!
Стручњаци из области инфектологије, епидемиологије, микробиологије и фармакоекономије окупили су се на једном месту, заједно са представницима водећих здравствених и образовних институција, као што су Клиника за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије, Клиника за инфективне болести Клиничког центра Војводине, Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ и Медицински факултет Универзитета у Новом Саду.
Они су нагласили да је мултидисциплинарни приступ решавању постојећих изазова у лечењу хепатитиса Ц изузетно важан, као и питање подизању свести јавности о начинима преношења ове вирусне инфекције и факторима ризика, афирмацији тестирања, побољшању дијагностике, као и увођењу нових терапијских опција уз већу доступност лекова оболел- Тешко је проценити број оболелих од хроничног вирусног хепатитиса Б и Ц у Србији, а у овом тренутку постоје само процене у оквиру појединих ризичних група. На плану лечења хепатитиса Ц иновативни лекови показују знатно ефикасније резултате, доводе до елиминације вируса код већине болесника са минорним пратећим ефектима и отварају могућност потпуног излечења, а такође доприносе превенцији преношења инфекције на неинфициране особе - речено је на скупу.
Мере због епидемије морбила: Деца без вакцине не могу у вртић
Проф. др Милотка Фабри, испред Клинике за инфективне болести Клиничког центра Војводине истакла је да савремена терапија хепатитиса Ц траје 12 недеља и да доводи до излечења у више од 95 одсто случајева, за разлику од постојеће терапије која се тренутно примењује, а која у 48 недеља излечи 50 одсто оболелих, док се преосталих 50 одсто суочава са прогнозом цирозе јетре и пратећим компликацијама које могу довести до карцинома јетре.
Још нема разлога за панику, али за опрез да: Епидемија напредује, вакцине спремне
- Данас у Србији на ову савремену терапију чека више од 1.500 болесника. Лечење савременим лековима доприноси повећању квалитета живота оболелих који су махом део радно способне популације, као и смањењу трошкова хоспитализације због компликација цирозе. На дуже стазе, ова терапија доноси смањење броја случајева карцинома јетре и најзад, трошкова трансплантације као крајњег решења за најтеже облике болести - закључила је проф. др Милотка Фабри.