Светски медији БРУЈЕ о дипломатској офанзиви Србије: Београд веома озбиљно схватио формирање тзв. војске Косова
Одлука тзв. Скупштине Косова да усвоји неколико закона којима се практично отвара простор за формирање косовске војске покренула је велику политичку и дипломатску офанзиву у Београду, пише данас Дојче веле.
Та немачка медијска кућа оцењује да иако је на први поглед деловало да су реакције Београда релативно благе, читав низ изјава и дипломатских сусрета показали су да је Србија веома озбиљно примила тај корак Приштине.
У тексту се подсећа да је председник Александар Вучић тако упозорио да би формирање косовске војске и њен долазак на север Косова, представљао "велики проблем и тешку ситуацију за Србију".
Подсећа се такође да се стекао утисак да се српска страна уздала у досадашње противљење Запада формирању косовске војске, или бар на декларативно залагање међународне заједнице да се у том процесу поштују Устав Косова и став српске заједнице на Косову.
Србија се у својим реаговањима позивала на Резолуцију 1244 Савета безбедности УН, Бриселски споразум и споразуме с НАТО-ом, истичући да у њима нема ни помена косовске војске, наводи DW.
Да се ситуација у међувремену променила било је јасно након изјаве заменика помоћника државног секретара САД за европска и евроазијска питања Метјуа Палмера, који је након сусрета с Вучићем рекао "како САД подржавају транзицију Косовских безбедносних снага (КБС) у војску", наводи DW.
Оцењује и да је то на неки начин био и одговор на питање да ли је албанска страна за овакав корак имала подршку унутар међународне заједнице.
С једне стране би се, дакле, могло говорити о доследном ставу Америке када је реч о Косову, али исто тако се мора скренути пажња на битан моменат, а то је негативан став америцке администрације према мање-више свему што носи предзнак Уједињених нација, констатује немачки медиј.
Како наводи, Трампова администрација сличан став има и према институцијама Европске уније.
Утолико и није велико изненадење што је Америка затражила окончање мисије УНМИК-а на Косову, што би у пракси значило пребацивање надлежности на локалне органе власти. "А то у некој инстанци подразумева и формирање војске Косова, као још један знак косовске суверености", закључује DW.
Посланику Двери прети затвор због ПРЕТЊИ СМРЋУ председнику Вучићу и премијерки Брнабић
Војнополитички коментатор Александар Радић, коментаришући одлуку тзв. Скупштине Косова о трансформацији тзв. Косовских безбедносних снага у војску, оценио је да се то може посматрати као порука Србији да "нема повратка што се тиче независности Косова", али и као потез који угрожава дијалог Београда и Приштине.
- Оног тренутка када имате закон у коме пише да је основни задатак оружаних снага заштита територије Косова, онда је јасно да се то претвара у један симбол од кога нема одступања за албанске власти. То је један психолошко-пропагадни моменат који даје тежину у преговорима, јер показује јасан став да нема поделе територије - каже Радић за Дојче веле.
Он указује и да Приштина на овај начин свакако угрожава дијалог и процес преговора.
- Политика власти у Приштини је све више наметање свршеног чина. Јер, ако током преговарачког процеса повлачите нове провокативне потезе, онда наравно да друга страна има право да сумња у ваше добре намере. Зато се и овај потез косовског парламента може посматрати као потпуни недостатак воље за компромисом", каже Радић.
Он је подсетио да монопол на употребу силе на Косову има Кфор и докле год је тако, не може се очекивати да ће земље чланице НАТО-а дозволити формирање неке друге оружане силе на Косову, тако да, истакао је, нема ништа од формирања косовске војске докле год постоји мандат Кфора.
Директор Института за европске послове Наим Лео Бешири оценио је данас да усвајање закона о војсци у тзв. косовској скупштини ништа не значи у пракси, и "да цемо сада само уместо Косовских безбедносних снага имати Косовске оружане снаге."
- Право питање је зашто се то баш сада дешава, јер је Европска унија била против таквих потеза. Мислим да то није добро, јер ми пре свега већ више од годину дана немамо суштинске преговоре Београда и Приштине. Цини ми се да иза свега стоји неки покушај јацања национализма услед неких унутрашњих политицких превирања на Косову, како би сада могло да се каже: ево сада имамо и војску - каже Бешири за Дојче веле.
На питање колико је процес формирања косовске војске, незаустављив, Бешири оцењује да би било прецизније рећи да је то процес на који Србија не може да утиче.
- Србија свакако више нема ингеренције, осим преко Српске листе, да утиче на косовски парламент и косовско друштво - сматра Бешири.
Он, такође, примећује да је ово можда "само увод и жеља одређених цланица Савета безбедности да се УНМИК и КФОР евентуално повуку са Косова, како би у једном тренутку за безбедност грађана биле задужене Оружане снаге Косова".
Пратите нас и на инстаграму.