Тачи се вади: Каже да је амбасадорима рекао да НЕ МОЖЕ да обузда вољу посланика око укидања Специјалног суда
Нова седница такозване косовске владе одржаће се 14. јануара
Самопроглашени косовски председник Хашим Тачи изјавио је да су му амбасадори западноевропских земаља тражили објашњење поводом иницијативе за укидање Специјалног суда за ратне злочине ОВК и да им је он рекао да "не може да обузда вољу посланика".
- Врло јасно сам рекао да не могу да обуздам вољу посланика. Ако они мисле да је то праведно, то је њихова одлука, а не моја - рекао је Тачи у понедељак увече у интервјуу за Клан Косова.
Прочитајте и:
- Породице жртава ОЧАЈНЕ: Док год су Харадинај и Тачи на слободи, нема правде за српске жртве
- Тачи упутио ПОЛИТИЧКИ ШАМАР Америци: Прекид скупштине пред одлуку о Специјалном суду добро осмишљен ПАКЛЕНИ ПЛАН
- Сад се сетио поштовања људских захтева: Харадинај на све начине покушава да избегне одговрност за СРПСКЕ ЖРТВЕ
Он је казао да не може да утиче на то, позивајући се на поделу власти.
- Не тражите од мене да се мешам, ни у правосудни систем, ни у парламент, нити у извршну власт - казао је Тачи према наводима објављеним на порталу "Телеграфи".
Тачи је додао да је амбасадорима пренео да ће, међутим, "свака одлука бити уставна и легална".
У петак је у такозваној косовској скупштини пропао покушај сазивања ванредне седнице парламента на којој би се размотрило укидање Специјалног суда за ратне злочине ОВК. Након тога, председавајући такозване косовске скупштине Кадри Весељи је саопштио да ће скупштина бити на зимској паузи до 14. јануара.
Председништво такозваног косовског парламента у петак из два покушаја није успело да обезбеди кворум за одлуку о сазивању ванредне седнице парламента на којој би се донео закон о укидању Специјалног суда.
Седница председништва такозване косовске скупштине требало је да се одржи на захтев 43 посланика, који су покренули инцијативу да се сазове ванредна седница парламента ради укидања закона о Специјалном суду.
Они су то учинили након што је скупштини предата петиција, у организацији ратних ветерана такозване Ослободилачке војске Косова, са више од 15.000 потписа.
Ако им успе ПАКЛЕНИ ПЛАН да се Суд за ратне злочине УКИНЕ, ОДМАХ ПРЕКИНУТИ дијалог са Приштином!
Ратни ветерани захтевају да се процес формирања суда, који је већ формиран, врати на почетак или да се изврше законске измене да се за ратне злочине не би судило само Албанцима.
Приштински медији ову петицију доводе у везу са скорим подизањем оптужница против лидера бивше ОВК, уз тврдње да се њима, између осталих, налазе и косовски председник Хашим Тачи и премијер Рамуш Харадинај.
"Коха диторе" је раније писала да иза петиције удружења ратних ветерана ОВК стоје највиши представници приштинских власти - Тачи и Харадинај.
За усвајање закона о укидању Специјалног суда, потребна је подршка већине од укупно 120 посланика у такозваном косовском парламенту.
Испоставило се, међутим, да су се неки од 43 посланика који су потписали иницијативу за укидање закона о Специјалном суду, после упозорења америчких и британских дипломата, оградили од те иницијативе, тврдећи да нису знали шта потписују.
До сада су се против укидања Специјалног суда изјаснили опозиционих странака Демократски савез Косова и покрет Самоопредељење, који у петак увече нису хтели да дају кворум на председништву парламента. Посланици Српске листе су, такође, против иницијативе за укидање суда.
Специјални суд за ратне злочине на Косову основан је након извештаја Савета Европе у којем је швајцарски сенатор Дик Марти говорио о "злочинима припадника ОВК почињеним над етничким мањинама и политичким ривалима" од 1998. до краја 2000. године.
Петиција за његово укидање покренута је у време када је Специјални суд за ратне злочине постао функционалан у Хагу и спреман да прими прве оптужнице.
Специјални суд има надлежност над злочинима против човечности, ратним злочинима и другим кривичним делима према косовским законима, који се повезују са наводима Дика Мартија.