ТАКО ТО ИЗГЛЕДА У ПРАКСИ! Кубуровић: У Скупштини смо имали примену психолошког и емотивног насиља
Нови Закон о спречавању насиља у породици уводи нове хитне мере - удаљавање насилника из породице и забрану приласка жртви, а уколико их не поштује постоји могућност да се покрене прекршајни поступак или изрекне казна затвора у трајању од 60 дана, изјавила је данас министарка правде Нела Кубуровић.
Кубрувић је на ТВ Пинк подсетила да у том закону постоји и професионално-дисциплинска одговорност за службенике који не буду поступали у складу са законом.
Иначе, Скупштина Србије наставиће расправу о амандманима на Предлог закона о спречавању насиља у породици пошто је у петак седница прекинута због инцидената.
- Жао ми је што је у петак расправа прекинута иако сви посланици треба да пошаљу поруку да се не толерише насиље. Нажалост имали смо практичну примену и психолошког и емотивног насиља у скупштини, али се надам да ћемо наредне седнице да завршимо расправу о амандманима и да усвојимо закон - рекла је Кубуровић.
Она је подсетила да је суштина закона превенција, односно да је полицијски службеник дужан да реагује када постоји претња и опасност да се насиље деси.
- Најзначајније у закону су хитне мере које се изричу, чим се насиље пријави, полицијски службеник има могућност да задржи насилника 48 сати - рекла је Кубуровић.
Како је рекла, хитне мере полицијски службеник може да изрекне меру у трајању од 48 сати, а затим уколико и даље постоји опасност јавни тужилац може да предложи суду да се та мера продужи још 30 дана.
- Што значи да у врло кратком периоду имате могућност да се насилнику изрекне хитна мера, да се 32 дана удаљи од жртве - објаснила је она.
Чека нас доста посла када је реч о Поглављу 23
Поглављу 23 односи се на правосуђе и основна права. Министарка правде Нела Кубуровићи додала је да се мора унапредити ефикасност правосуђа.
Кубуровић је рекла да се мора достићи одговарајући ниво трајања судских поступака како Србија не би имала велики број предмета где поступци трају дуже од пет година или чак дуже од десет година.
Неопходно је да се постигне стандард суђења у разумном року и уједначена судска пракса како би грађани имали правну предвидљивост, истакла је министарка.
- Отворили смо Поглавље 23 у јулу, али је Министарство правде и пре тога радило на испуњавању активности које су биле предвиђене за Акциони план за Поглавље 23. Очекује нас доста посла - рекла је Кубуровић
Према њеним речима, измене Кривичног законика, које се сада налазе пред посланицима, везане су управо за испуњавање обавеза Србије.
Изменама Кривичног законика уводе се нова кривична дела, полно узнемиравање, закључивање принудног брака, сакаћење женског полног органа и прогањање, рекла је Кубуровић.
Она је додала да уводе и нова кривична дела у области привреде.
- Имамо седам нових кривичних дела и надамо се да ћемо продрмати нашу судску праксу - рекла је Кубуровић.