"ТИ ОДВРАТНИ СРБИ!" Најомраженија страна политичарка у Србији се вратила - поново је у ИГРИ, треба ли да страхујемо?
Стари амерички кадрови заузели нове функције, свима је заједничка једна ствар и има везе са Србијом
Бивша државна секретарка САД изабрана је пре неколико дана за председницу Одбора за одбрану САД, саветодавног тела Пентагона, и тиме се прикључила низу кадрова који су деведесетих ординирали нашим регионом а сада су, на овај или онај начин, поново у игри. Нисмо јој заборавили бомбардовање и реченицу "Одвратни Срби!", а треба ли да нас забрине њен нови ангажман имајући у виду историју односа Олбрајт-Србија?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/21/259564212_4342000369261827_1309057835447181211_n.jpg?itok=5kNi0Qdo)
MOZZART ШИРОМ СРБИЈЕ ОТВАРА БЕСПЛАТНЕ ШКОЛЕ СПОРТА!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/21/pljacka.jpg?itok=2pa0wbG4)
ТРЧАЛИ СУ УЛИЦОМ НОСЕЋИ УКРАДЕНУ РОБУ! Филмска пљачка у Сан Франциску - у робну кућу упало 80 лопова! (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/21/lopov.jpg?itok=OwC2bdkR)
ЧУЛА ЧУДНЕ ЗВУКОВЕ У ТОКУ НОЋИ! Оно што је видела, тешко да ће икад ЗАБОРАВИТИ (ВИДЕО)
Не, јер њена позиција није везана за Београд, а иако нам није наклоњена, последњи њени ставови нису и нужно мимо званичног Београда. Олбрајтова је положила заклетву, и то после скоро тачно тачно годину дана након што ју је администрација бившег председника САД Доналда Трампа уклонила из саветодавног комитета. Тиме је списак "јастребова" САД који су надгледали Западни Балкан проширен.
Џејмс О Брајен: Учествовао у састављању Дејтонског споразума
У игру се, али званичним ангажманом, вратио и Џејмс О Брајен, и то као координатор за политику санкција америчког Стејт департмента. Он је у блиским везама са Олбрајтовом, о чему сведочи и да је тренутно директор и потпредседник међународне саветодавне фирме "Олбрајт Стоунбриџ груп".
О'Брајен врло добро зна регион, био је саветник бившег председника САД Била Клинтона за Балкан, а управо он се сматра кључним америчким човеком у састављању Дејтонског мировног споразума. Односно, њему се приписује да је написао босанско-херцеговачки Устав, који је заправо Анекс ИВ у мировном споразуму.
Уз њих двоје, активиран је и Кристофер Хил, којег је Бајден недавно номиновао за амбасадора у Србији. Био је близак сарадник Ричарда Холбрука и члан његовог тима и учесник преговора у Дејтону и Рамбујеу.
Свој мандат је већ започео још један човек који је деведесетих био врло активан, Габријел Ескобар, који је у бившој Југославији од 1998. до 2001. био на позицији шефа кабинета у Канцеларији високог представника у Бања Луци, па заменик шефа дипломатског тима за везу у Подгорици. После петоокобарских промена био је (2001. године) шеф политичког одељења одмах након што је амбасада САД поново отворила амбасаду.
Свима њима је заједничко то да су деведесетих били активни на Балкану, али само једно име се у Србији памти по злу - Медлин Олбрајт.
Заговорница бомбардовања
То и не чуди, јер је за време мандата државне секретарке била један од највећих заговорника бомбардовања наше земље, правдајући да је у питању "хуманитарна мисија". Многе у САД је та жестина изненадила па су рат назвали "Медлинин рат".
Кључну улогу имала је и у Мировним преговорима у Рамбујеу о Косову и Метохији 1999. године. Тада је практично пресекла преговоре, обећавши Албанцима референдум за три године, а Србима чувени Анекс Б, за који су и страни политичари говорили да је предвиђао окупаторски статус за Југославију. Недуго затим, уследило је бомбардовање.
Питали су је шест година касније да ли би 1999. поступила другачије, али је рекла да би "заузела много тврђи став према Милошевићу", те да је "поносна на многе своје потезе".
Биста у Приштини
Била је и остала највећи заговорник независности Косова, што јој нису заборавили - пре две године је добила и бисту у Приштини. Да је остала пријатељ Косова показала је крајем прошле године у децембру на саслушању пред Спољно политичким Представничким домом конгреса. Тада је рекла да "Косово треба да развија своју државност, а Србија да не стопира тај процес".Многе је тада изненадила када је рекла да "није у Србији све негативно".
- Морамо да схватимо да у Србији има снага које желе боље односе са САД. Није све у Србији негативно. Они желе да буду третирани на другачији начин, а ми имамо економске и дипломатске инструменте да на то утичемо - рекла је Олбрајт.
"Одвратни Срби"
Не можемо да јој заборавимо ни што је 2012. године у Прагу, на промоцији своје аутобиографије, "Прашко пролеће - лична прича о сећању и рату 1937-1948" узвикнула "Одвратни Срби". Није могла да се суздржи након што јој је, како су пренели медији, група просрпски оријентисаних Чеха показала фотографију жртава НАТО бомбардовања 1999.
Ипак, ни месец дана касније је на промоцији у Хагу Србе назвала "изванредним народом, са значајном историјом". Да ли ће њена активација имати последице по Србију или не? Треба ли Београд да се забрине, макар она била на челу саветодавног тела, ако се имају у виду сви ови раније потези и ставове? Асистент на Факултету политичких наука Милан Крстић каже да они нису нужно мимо званичног Београда.
- Позиција на којој ће Олбрајтова бити није толико вазна за политику САД према Србији, тако да нема претераног разлога за бригу. Олбрајтова свакако није неко ко је наклоњен Србији. Међутим, њена консултантска кућа Олбрајт-Стондбриџ група, у којој је био и поменути О'Брајан, свесрдно је подржавала Мали шенген и Опен Балкан у претходном периоду, иако је то програм који промовише Београд, а коме опонира актуелна власт у Приштини. Дакле, њени ставови не морају нужно увек бити мимо ставова званичног Београда - напомиње Крстић.
Сличног је става и Марко Савковић извршни директор Београдског фонда за политичку изузетност.
- Она је почасна ко-председница "Albright Стонебридге" групе, за коју су радили или са којом су сарађивали више новименованих функционера у Стејту. Њен утицај је свакако велик, али не видим да њен додатни ангажман може донети нешто лоше по Србију. Околности су се промениле - напомиње Савковић.
Њихов фокус тренутно је Босна, додаје он.
- Видели сте да је у посети био саветник Блинкена, Дерек Шоле, који је сигурно предочио како би могле да изгледају даље рестриктивне мере (санкције) онима за које САД сматрају да подривају БИХ. И видели сте како је након тога Додик "спустио лопту". Што се тиче Србије, ту ће они следити и подржавати ЕУ. Не видим да ће се тај приступ у скоријем времену мењати - закључује Савковић.