"У НЕМАЧКОМ ЗАТВОРУ САМ ДОЖИВЕО НАЦИСТИЧКО МУЧЕЊЕ" Први Србин осуђен у Хагу шокирао: Киднаповали су ме у Минхену
Душко Тадић је био оптужен за злочине у Козарцу и Омарској, осуђен је на 20 година затвора, одслужио је казну, али пошто тврди да су сведоци лажно сведочили, покреће ревизију случаја
Душко Тадић је први српски хашки осуђеник! Био је оптужен за злочине у Козарцу и Омарској, осуђен је на 20 година затвора, казну је одслужио у Немачкој, где је и ухапшен, а после свега је одлучио да покрене и ревизију пресуде. Како каже, има непобитне доказе да он није извршилац убиства двојице Бошњака у Козарцу, те да су и кључни сведоци хашког тужилаштва били припремани да лажно сведоче против њега.
НАРОД ОБОЖАВА ВУЧИЋА: Похрлили да се сликају са председником - успомена за цео живот (ФОТО)
НОВИНАР НОВЕ С УХВАЋЕН У ЛАЖИ: Тврди да највећи број антиваксера подржава СНС, а опозициони медији говоре супротно (ВИДЕО)
"ОД СРЦА ВАМ ХВАЛА" Вучић открио шта је добио у Сеништу - један поклон му је најлепши (ВИДЕО)
Ухапшен 1994. године
Тадић прича да је за време притвора у Немачкој, након хапшења 1994, прошао кроз нацистичку тортуру мучења неспавањем, да је доживео потпуну изолацију од спољног света, смрзавање и интензивно психолошко малтретирање.
- Скоро годину дана сам непрестано писао Хашком трибуналу, тражећи да ме преузму, верујући да ће ми праведно судити. Уместо примене правде, Хаг ме је дочекао као инфузију и спас од затварања пре почетка стварног рада. Две године сам био једини у притворској јединици Уједињених нација Ден Хаг, а све време боравка у притвору и затвору одржао сам се физичким вежбањем, медитацијом и, наравно, сликањем - каже он на почетку разговора.
И поред свега је, каже, у разговору са службеним психолозима-вештацима оцењиван као нормална, неагресивна особа ведрог духа, комуникативан и без најмањег знака депресије.
Тадић је, иначе, каратиста из Козарца, који је ухапшен 1994. године у Немачкој под кривицом за најстрашније ратне злочине над муслиманима у логору Омараска 1992. Током суђења се ипак установило да у њега никада није крочио, а ни тужилац није успео да га повеже са председником СРЈ Слободаном Милошевићем у злочинима над босанским муслиманима. Но, ипак је осуђен на 20 година за убиство двојице муслимана у центру Козарца.
Кампања од сто милиона
Како каже, до тога да га притворе дошло је "режираном кампањом" у западним медијима, за коју се процењује да је коштала тадашњих чак око 100 милиона долара.
- Тако сам ја киднапован на минхенској улици без провере истинитости изјава лажних сведока и медијске пропаганде, иако сам имао статус регуларног избеглице и уредне папире за боравак и рад у Немачкој. Нисам се крио ни од кога - истиче Тадић.
Тврди да су лажни сведоци најпре тврдили да је био главнокомандујући у логорима Кератерм, Омарска и Трнопоље, али се током суђења доказало да је као цивил био са породицом у Бањалуци у време свих дешавања која су му приписана.
Лажни сведок
Потом је, каже, захваљујући лажном сведочењу сведока познатог као Ниха Куја, који је осуђиван зоофил и содомиста, оптужен за убиства полицајаца Османа Дидовића и Едина Бешића пред црквом у Козарцу.
- Правог очевица Дидовићевог убиства, које се догодило неколико километара даље од цркве, Јадранку К., одбио је суд као "непотребну" - истиче Тадић и додаје да се за Бешића ни данас не зна да ли је жив или није дочекао крај рата.
Након свега су се, како каже, појавиле нове чињенице неопходне за покретање ревизије процеса.
- Оне су озваничене код надлежних, али идентитет сведока је заштићен. Но, могу да кажем да се изјава сведока углавном подудара са већ поменутом Јадранком К., којој је Хаг својевремено ускратио неопходни статус заштићеног сведока.
Писали о њему од Јапана до САД
Утеха ми је што виде грешке Хага
Коментаришући чињеницу да су о његовом случају написане књиге у Јапану и САД, Тадић каже да му је барем мала утеха то како су они видели његов случај.
- Званично америчко правосуђе и политика се разликују у мишљењу, приступу и тумачењу много закона, историјских чињеница. Хаг није никада консултовао, рецимо, ниједног од пет живих експерата за ратно право. Зато данас и постоје спорна тумачења ратних злочина, природе рата у БиХ.