У овоме смо изгледа НАЈЈАЧИ, а није за понос: Срби највеће пијанице на целом Балкану! (ФОТО)
У свету смо на "високом" деветом месту
Сваки Србин у просеку попије 12,6 литара жестоког алкохола за годину дана и по томе су од нас гори само источноевропски народи... Код нас све више пију млади људи, упозоравају стручњаци.
Срби у просеку годишње попију 12,6 литара жестоког алкохола и у тој категорији смо девети у свету, а први на Балкану, показало је најновије истраживање Светске здравствене организације (СЗО)!
Само половина деце у Србији иде у вртић: Предшколском васпитању и образовању потребно још реформи!
Родитељи ПАЖЊА: Ово су сигнали који поручују да ваше дете размишља о САМОУБИСТВУ!
Према овим подацима, по количини испијеног алкохола од нас су гори само источноевропски народи, попут Руса, Белоруса и Молдаваца.
Чињеницу да свако од нас у просеку попије по литар ракије месечно додатно погоршава упозорење Института за јавно здравље да у Србији има 250.000 регистрованих алкохоличара и да велики проценат њих чине малолетници!
Алкохол кобан по јетру и психу
Специјалиста опште праксе др Невенка Димитријевић упозорава да претерана конзумација алкохола, нарочито жестине, може бити узрок разних обољења. Према њеним речима, алкохолизам у Србији је болест зависности, која је у рангу са зависношћу од дроге.
- Жалосно је што се код нас на алкохолизам гледа са симпатијама и што се свакој попијеној чашици даје неко оправдање. У реду је да се попије чаша вина после ручка или наздрави при неким посебним приликама, али да та навика не буде свакодневна и прекомерна. Код људи који алкохол пију сваки дан, и то више од две чашице, јављају се психичка и физичка зависност, оштећују се јетра и бубрези, али долази и до општег лошег стања организма, неспособности за рад и велике количине агресивности и насиља - објашњава др Димитријевић.
На удару млади
Неуропсихијатар специјализован за лечење болести зависности Јасна Драган Савељић тврди да је алкохолисање у Србији постало свакодневица која прераста у болест, а да је највећи проблем то што млади, пре свега малолетници, све више и чешће потежу за чашицом.
- Алкохол је релативно јефтин и лако је доступан. Дакле, представља најједноставнији начин за бег од реалности и због тога је овај порок све заступљенији у Србији. Алкохол служи као начин да се забораве проблеми, као нека врста седатива, средства за смирење после напорног радног дана. Последице опијања су огромне, од нарушавања физичког здравља, опадања сексуалног нагона и импотенције, слабљења концентрације, губитка памћења и конфузног мишљења до насиља и агресије - прича Савељићева и објашњава да је примећен нагли раст алкохолизма код младих:
- Тинејџери све чешће пију и то је постао уобичајен призор. Све то је посебно опасно јер многи од њих воле да експериментишу, па мешају пића, испијају на екс и углавном се напијају жестином. Превентивне мере да се малолетницима не продаје алкохол очигледно нису помогле и пошто је ситуација веома забрињавајућа, у овај проблем морају да се укључе родитељи, али и школе.
Тинејџери све чешће пију и то је постао уобичајен призор. Све то је посебно опасно јер многи од њих воле да експериментишу, па мешају пића, испијају на екс и углавном се напијају жестином. Превентивне мере да се малолетницима не продаје алкохол очигледно нису помогле и пошто је ситуација веома забрињавајућа, у овај проблем морају да се укључе родитељи, али и школе.
Психотерапеут из саветовалишта "Ентера" Марко Браковић истиче да су подаци о Србима и алкохолизму из истраживања СЗО алармантни и врло забрињавајући.
- Алкохол је практично постао легална и тешка дрога која изазива ужасне последице по све аспекте живота. У Србији је, нажалост, алкохол културолошки прихватљив, чак и пожељан. Деца се одмалена уче да пију, и то од стране родитеља и укућана. Алкохол је врста аналгетика и као такав олакшава животне патње и умртвљује осећања. Жестина је свима доступна, легална је и јефтина, што је погодно тло за развијање зависности - закључује Браковић.
Поражавајући подаци
Да је алкохолизам велики проблем у нашој земљи и да држава мора да се укључи у његово решавање сматра и социолог и професор Института друштвених наука Невен Цветићанин.
- Ако погледамо листу земаља у којима се највише пије, онда су за Србију ово поражавајући подаци. То показује да су један од разлога за пораст алкохолизма код Срба управо лоша економска ситуација и криза, али и лоше животне навике. Поражавајуће је и то да све већи број младих испија алкохол без икакве мере, и то у раној младости. Држава под хитно мора да се умеша у борбу против алкохолизма. Не може се забранити точење алкохола, али се оно може сузбити да се не продаје баш као сок и да се подигну цене. Такође, за малолетнике мора да постоји забрана, као и за точење после 22 часа - предлаже Цветићанин.