"У СРБИЈИ ЈЕ ПОЧЕО СПЕЦИЈАЛНИ РАТ" Ево шта се крије иза ЛАЖНИХ дојава о бомбама, ОВО је једини циљ!
Он додаје да то обухвата дезинформације, економски и војни притисак, те употребу специјалних снага.
Против Србије се води "специјални рат", рекао је министар унутрашњих послова Александар Вулин поводом бројних лажних дојава о бомбама.
Како је објаснио, суштински циљ је да Србија престане да води самосталну политику и да одлуке доноси под притиском и у страху.
Момировић: Вишедеценијски проблем клизишта у Ужицу коначно ће бити трајно решен (ФОТО)
ПОЉСКИ ШПИЈУНИ ОТВОРИЛИ ПАНДОРИНУ КУТИЈУ? Преко 200 обавештајаца у нашој држави - највише из ових ЗЕМАЉА
"ДОЈАВЉУЈУ БОМБЕ ЗБОГ НЕУВОЂЕЊА САНКЦИЈА РУСИЈИ" Премијерка Брнабић открила одакле долазе ПРЕТЊЕ Србији
- Са различитих адреса из више европских држава стижу претње на адресе институција, новинских кућа, привредних друштава. Напади на нашу земљу нису ни покренути, ни спроведени од стране било ког појединца, у питању су масовни, организовани и веома скупи хакерски напади, вођени из различитих центара за хибридно ратовање. Само вредност опреме потребне за удар таквог обима и снаге какав је био данашњи, прелази сто хиљада евра, али се нанета штета у изгубљеним радним сатима и обустављању рада привреде мери милионима - рекао је Вулин.
Дезинформацијама до жељеног понашања државних органа
А шта значи да се против неке земље води "специјални рат" објашњава стручњак за безбедност Дарко Обрадовић који каже да специјални или хибридни рат представља облик обавештајног дејства у циљу постизања жељеног понашања државних органа и институција.
Он додаје да то обухвата дезинформације, економски и војни притисак, те употребу специјалних снага.
- У данашње време хибридно дејство подразумева употребу невојних метода са применом војног система одлучивања и деловања. То подразумева економичност, изненадност и политичко дејство - истакао је Обрадовић.
Обрадовић каже да је најпознатији облик хибридног дејства ширење дезинформација, провале у сајбер системе, а као пример наводи случај америчких избора.
- Ширење дезинформација на тему мигрантске кризе било је у функцији поделе демократских друштава. Своју највећу примену специјални рат или хибридно дејство доживело је током избијања пандемије Ковид19, када је Кина емитовала стару хладноратовску дезинформацију о биолошком оружју и форт детрикту - тврди саговорник.
Како каже, такав вид избегавања одговорности за пандемију одразио се у протестима и одбијању грађана да поштују антиковид мере, а такође и "антивакцинашки наративи" су били примена дезинформација где су се "сатанизовале" једне вакцине, а хвалиле друге.
Против Србије се несумњиво води специјални рат
Он је нагласио да је суштина специјалног рата да погађа друштво у целини и подрива поверење у демократске институције, те да на такав начин долази до друштвених подела а можда и нереда.
- Против Србије и њеног цивилног становништва несумњиво се води специјални рат. Погледајте како се експлоатишу етно-религијске поделе или ширење дезинформација против дрзавних институција. Уколико погледамо антиЕУ наративе видећемо да се уз помоћ обмане и дезинформација компромитује сарадња Србије са ЕУ НАТО и Америком - каже Обрадовић.
Он тврди да су фактичко стање замениле емотивне манипулације а резултат је да се грађани не идентификују са процесом ЕУ интеграција.
Обрадовић поручује да феномен специјалног рата захтева адекватан мултидимензионални одговор кроз партнерство државних научних и истразивачких субјеката јер "хибридно дејство" се назива хибридним јер спаја неколико подручја деловања, али оно што је заједнички садржалац јесте да је увек усмеравано од стране одређене обавештајне службе која даје логистику у сваком погледу.
Како држава може да одговори?
Према његовим речима, адекватан одговор подразумева праворемено идентификовање претњи, подизање медијске писмености, научно сагледавање претњи кроз адекватно партнерство владиног и невладиног сектора.
- Специјалном рату и јесте циљ да произведе конфликте и увуче одређене друштвене групе или државе у сукоб. То је пример на Западном Балкану где се подстиче стално оживљавање етнорелигијсјких сукоба. Дојава о лажним бомбама је класичан пример у циљу паралисања демократског друштва и креирања подела - нагласио је Обрадовић.
На питање да појасни "емотивне манипулације", Обрадовић наводи да то подразумева креирање ирационалног страха и панике по питању одређеног друштвеног дискурса.
- Примери су страх од миграната, "прскање" са неба, чип у вакцини - каже он.