У ТОКУ ЈЕ РАСПРАВА О ИЗВЕШТАЈУ ЕВРОПСКЕ КОМИСИЈЕ: Референдум заказан за 16. јануар
Следећи корак су измене Устава у домену правосуђа.
Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас у Скупштини Србије, где је у току расправа о извештају Европске комисије о Србији за 2021. годину, да очекује отварање поглавља до краја године, на међувладиној конференцији.
ЗЕЛЕНОВИЋ МИСЛИ ДА ЈЕ НАРОД ГЛУП? Од силних лажи и манипулација постао забораван "Немам везе са свим тим што се десило тамо 2012." (ВИДЕО)
САХРАНА МИЛУТИНА МРКОЊИЋА: Бројни пријатељи стигли да одају последњу почаст (ФОТО)
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ СЕ ПРИСЕТИО МЛАДОСТИ: "Киоска више нема, а виршле, скоро исте, нађосмо на путу за Ниш" (ФОТО)
Брнанбић је рекла да Србија може да буде задовољна Извештајем о напретку и да први пут од 2016. године постоји позитиван наратив у погледу реформи у области владавине права.
- Констатован је и напредак у области слободе изражавања и медија, што је такође важно, јер смо као влада много поклонили пажње том питању - рекла је премијерка.
Када је реч о економији, Србија има добар извештај и похвале, рекла је Брнабић и додала да стабилност и брз опоравак долазе у време када се и даље боримо са пандемијом корона вируса.
Радило се, каже, на реформама у области владавине права, на перпорукама ГРЕКО, борби против организованог кирминала.
Наводећи да је Европска комисија препоручила државама чланицама отварање оба кластера (3 и 4), Брнабић је казала да се и даље ради директно са државама да Србија добије ту подршку и отвори макар један од два кластера.
- Свакодневно смо у контакту са државама чланицама, одговарамо на сва отворена питања, дајемо разјашњења - рекла је она.
Премијерка је рекла да је извештај ЕК представљен свим релевантним организацијама и удружењима, наводећи да јој је посебно важно да нагласи да се отворено и транспрентно комуницира са свим чиниоцима у друштву.
Следећи корак су измене Устава у домену правосуђа, подсетила је премијерка, додајући да је референдум заказан за 16. јануар и да ће до тада представити грађанима о чему се одлучује на референдуму и зашто се те реформе важне.
Указала је и да је подршка грађана Србије за чланству у Европској унији на нивоу од 57 одсто.
У Скупштини Србије је у току расправа о извештају Европске комисије о Србији за 2021. годину, а посланици ће око 18 часова гласати за предлоге закључке које је поводом извештаја предложио одбор за европске интеграције.