Ударац испод појаса: Париз ЗАПРЕТИО земљама које размишљају да повуку признање Косова
Намеру отворено саопштили српској мисији у УН
Земље које су признале лажну државу Косово, али преиспитују тај став, суочиће се са протестом Француске уколико пресеку да повуку одлуку.
Прочитајте и:
Шеф дипломатије Ивица Дачић јуче је открио да једна стална чланица Савета безбедности УН и утицајна чланица ЕУ намерава да упути протест свакој држави која убудуће повуче признавање Косова, али није открио о којој земљи је реч.
- Представник те земље рекао је нашој мисији у Њујорку да је иритантан приступ Србије да неке земље повуку независност Косова, да се то коси са њиховим ставом и да је то питање решено – рекао је Дачић.
Шеф дипломатије се потом запитао:
- Не очекује ли се од Србије ваљда да радимо против себе? Какве везе они имају са тим ко ће признавати, а ко неће? Па како се не коси са интересима других земаља кад нека земља призна Косово?
Ударац испод појаса спремна је да нам зада и Велика Британија.
Лондон наводно званично тражи да се укину седнице СБ о КиМ или да буду на нивоу затворених консултација. Пошто Велика Британија преузима председавање СБ у јуну, постоје велике шансе да спроведе своју идеју, јер процедурални предлози не могу да се сасеку ветом земља које би биле против.
Међу сталним чланицама Савета безбедности из ЕУ су Француска и Велика Британија, а признавање Косова до сада су повукли Гвинеја Бисао, Суринам и Бурунди.
Некадашњи министар спољних послова Владислав Јовановић је рекао да, уколико је Француска у питању, такав став не треба да чуди јер Париз жели да задовољи Америку са којом "игра свадбени танго".
- Америка је са Француском успоставила специјалне односе, а наше историјско пријатељство са Француском је било краткотрајно и она није била баш несебична у помоћи коју нам је пружала као савезник – каже Јовановић.
Он каже да Француска данас има велики утицај на афричке франкофонске земље попут Сенегала, који је међу првима признао Косово, као и на Мали, Гвинеју, Централноафричку Републику...
Косово је до сада признало 106 земаља.