УПОЗОРЕЊЕ СПЦ: Хрвати хоће да ОТМУ СРПСКО КУЛТУРНО БЛАГО
СПЦ није задовољна идејом Хрватске да се српско културно благо чува у привременим депоима.
На последњем састанку мешовите српско-хрватске међудржавне комисије за повраћај културних добара, српска страна није прихватила предлог представника Хрватске да културно благо Српске православне цркве (СПЦ) буде смештено у привремене депое у Хрватској.
Услов Србије је да културно благо СПЦ мора да буде враћено тамо одакле је спасено или да се смести у одговарајуће ризнице СПЦ у Хрватској, наводе у Министарству, поводом данашње изјаве Руже Томашић, посланице Европског парламента да је за решавање отворених питања између Србије и Хрватске потребно да Београд врати и "отето" културно благо.
КАРАЏИЋ: Није било ГЕНОЦИДА У СРЕБРЕНИЦИ
СПЦ је поновила свој апел да српско културно благо мора да остане у Србији све док се у Хрватској не стекну услови за његово истинско чување јер ће у супротном оно бити отето од нашег народа.
Из Министарства културе наводе да је на састанку мешовите комисије "закључено да су створени услови за повраћај укупно 533 предмета археолошке збирке Музеја у Книну, која су привремено смештена у Народном музеју у Београду, као и архивске грађе из Вуковара која је привремено смештена у Архиву Војводине".
ЂУРИЋ ПОРУЧИО С КОСОВА: Србија је СЛОБОДНА ЗЕМЉА, а ја СЛОБОДАН ЧОВЕК
Предмети који ће бити враћени у Книн потичу са локалитета Долина, Полача, Врпоље, Марковац и Бурнум.
Постигнут је договор у Министарству, и да се прихвати захтев породице Десница, тако да се у што краћем року наследницима омогући повраћај уметничке и архивске колекције ове породице која се тренутно налази на привременом чувању у Музеју српске православне цркве.
Историчар уметности Никола Кусовац, који је био члан комисије за заштиту културног блага која је пописивала и склањала културно добро са ратом захваћеном подручију Хрватске каже да је успео заједно са Слободаном Милеуснићем успео да без оштећена пресели у Србију две иконостаске целине из 18 века са око 100 икона.
- Све што смо успели да спасимо то смо пописивали у Народном музеју у Београду и у Музеју СПЦ. Касније је нешто од тог културног блага враћено у Хрватску, а већина артефаката је izllagana на изложбама и сада се налази у Богословији у Сремским Карловцима. Био сам оптуживан зашто сакупљам и спасавам само православне вредности, али никада нисам успео да успоставим комуникацију са Хрватским заводом за заштиту споменика културе - казао је Кусовац.
НЕ ДА СРПСКО: Марко Ђурић на Косову упркос забрани!
За њега нема дилеме да је евентуално враћање културног блага Хрватској најбоље прокоментарисао покојни Патријах Павле.
- Он је једном лепо рекао да ће када се врати народ, тада бити и враћене правоиславни артефакти у цркве које су још остале целе у Хрватској. Нисам сигуран да би биле безбедни у музејима а камоли у преосталим православним храмовима у Хрватској. Једноставно нема Срба у Хрватској који би штитили своје православне светиње - казао је Кусовац.
Потписивањем споразума између влада Србије и Хрватске 2002. године, почео је процес њиховог враћања. Тим документом предвиђено је и оснивање мешовите српско-хрватске комисије за повраћај културних добара.
Од 2002. до 2004. године Републици Хрватској враћено је више од 20.000 инвентарних јединица, а од 2012. године Хрватска потражује нешто више од 1.000 предмета.
Србија је преузела на себе обавезу рестаурације и конзервације културног блага евакуисаног из Хрватске током операција "Бљесак" и "Олуја", али и других операција на територији данашње Хрватске, док је Хрватска преузела на себе да обезбеди адекватне услове за повраћај културног блага.