Уручена највиша војна признања припадницима кинеског лекарског тима (ФОТО)
Свечаности су присуствовали министар одбране Александар Вулин и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.
Церемонија свечаног уручивања признања за три члана лекарског тима из НР Кине који су у Србију дошли 4. маја ове године, ангажованим на пружању помоћи у сузбијању и гашењу епидемије Ковид-19 на територији Републике Србије, одржана је данас у Старом Генералштабу.
Свечаности су присуствовали министар одбране Александар Вулин и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић, с члановима својих колегијума и амбасадорка Народне Републике Кине у Београду Чен Бо.
МИНИСТАР ЛОНЧАР НАЈАВИО ГАШЕЊЕ КОВИД БОЛНИЦА: Објављено где се премештају оболели са Сајма
КРАЉЕВО РЕКЛО "ЗБОГОМ" КОРОНИ: Већ осам дана нема заражених
Југ Србије је имао неколико жаришта короне: Др Тиодоровић открива каква је сада ситуација тамо
Обраћајући се кинеској делегацији, министар одбране је истакао да су дошли када је било најпотребније, у најтежем тренутку.
- Вође наших земаља, председници Александар Вучић и Си Ђинпинг, препознали су жеље наших народа и исковали челично пријатељство. Пријатељство створено у добрим временима може да буде предмет сумње, али оно које се потврди у тренуцима када губите животе и борите се за сам опстанак ваше нације, не може више никада бити предмет сумње - рекао је министар Вулин, и додао да Срби нису бројан народ нити велика земља, али су велики по вредностима, а једна од њих је да никад не заборављају ни добро ни зло.
- Одвојили сте се од ваше деце и родитеља, и оно што је требало вама, дали сте нама. Вратили сте нам наду, показали да нисмо сами и да имамо од кога да учимо. Учили смо од вас као лекара, али и од вас као људи, показали сте нам шта значи дисциплина, упорност и марљивост - рекао је министар одбране и додао да за пријатеље из Кине ниједно место није било далеко, ниједна ситуација, нити задатак, сувише опасна или нерешива.
Он је додао да смо њихову помоћ примили са захвалношћу, а чињеницу да им је Војска Србије била домаћин, са великим поносом.
- Задужили сте нас великим добром. Има великих и моћних народа који памте само док им је помоћ потребна, а када невоља прође, забораве и окрену се себи. Србија није таква и кад год будемо трпели притиске и чули како је Кина сувише заступљена, и како смо јој сувише захвални, само ћемо их подсетити на најтеже тренутке у којима смо били заједно - рекао је министар одбране, и додао да нити Србија, њен народ, нити председник Александар Вучић, не заборављају.
Обраћајући се у име награђених, докторка Ченг Шоуџен захвалила је Министарству одбране и истакла да су медаље признање њиховом раду и да представљају симбол челичног пријатељства Кине и Србије.
Како је нагласила, чланови тима су почаствовани пажњом коју две владе посвећују борби против епидемије, али и због указаног поверења како би се потпуно посветили истраживању на терену.
- Током боравка у Србији, медицински тим кинеских стручњака прешао је више од 20.000 километара, обишао Србију уздуж и попреко, ковид болнице и бројне установе. Увек смо имали добро искуство, преносили смо наше искуство, посебно из Вухана, давали смо предлоге, размењивали мишљење у складу с тренутном епидемиолошком ситуацијом у Србији. Срећни смо јер су Влада Србије и председник Вучић приступили одговорно и храбро, одмах су увели низ снажних мера – од увођења ванредног стања до формулисања различитих процеса спровођења строге контроле припрема за повратак на посао и обнову производње. Брзо и ефикасно је смањен број новозаражених, тешко оболелих и хоспитализованих – нагласила је Ченг Шоуџен и истакла да се Србија тренутно налази на завидној позицији према резултатима борбе против Ковид-19, не само у Европи већ и у свету.
Она је посебно истакла улогу Војске Србије током епидемије.
- Војска Србије је изградила и почела да користи привремену болницу. Сваког дана је учествовала у превенцији и контроли епидемије. Министар одбране лично се са нама неколико пута сусрео. Сваки ваш војник је посвећен послу, одговоран и вредан и изражавамо дивљење поступањем Војске Србије. Верујемо да ће Србија постати пример свима у вези контроле епидемије и обнове привреде – поручила је Ченг Шоуџен.
Како је истакла амбасадорка Народне Републике Кине у Београду Чен Бо, част јој је што присуствује свечаности, јер је то други пут да министар одбране додељује војне спомен-медаље члановима тима кинеских медицинских стручњака. Према њеним речима, то одражава пажњу и поверење које је српска влада указала стручњацима, али и снажно пријатељство које српски народ осећа према кинеском.
- Нагло избијање коронавируса, свим земљама у свету представља велики изазов. Честитамо народу и Влади Србије на постигнутим резултатима и победи у борби против епидемије и што сте дали одличан одговор. Кинески и српски народ међусобно се подржавао и помагао током борбе против епидемије, баш као што је министар Вулин рекао прошлог пута - пријатељство између наша два народа ће бити додатно учвршћено током заједничке борбе – рекла је амбасадорка Кине и додала да је тим кинеских медицинских стручњака, са својим српским колегама, прошао кроз скоро цео процес сузбијања и контроле епидемије у Србији.
- Три члана из прве групе кинеских стручњака у Србији раде већ 72 дана, а још три већ 28 дана. Тим кинеских стручњака постао је симбол челичног пријатељства наше две земље – истакла је Чен Бо и захвалила српском народу и Влади Србије на поверењу које су указали кинеским стручњацима, као и Министарству одбране и Војсци Србије, и министру Вулину и генералу Мојсиловићу, на подршци и бризи за све чланове кинеског тима.
Наредбом министра одбране, као знак признања за остварену успешну сарадњу и допринос, припадницима лекарског тима из Народне Републике Кине, господину Лиу Дајуеу, госпођи Танг Кеђинг и госпођи Ченг Шоуџен, додељене су војне спомен-медаље за допринос систему одбране Републике Србије, највиша војна признања која се додељују у Министарству одбране и Војсци Србије.