УВЕК БИО ТАМО ГДЕ СУ УБИСТВА - КО ЈЕ МОМИР НИКОЛИЋ? Лажни сведок, због његових измишљотина осуђен је Ратко Младић
Реч је о Момиру Николићу, некадашњем помоћнику команданта за безбедност и обавештајне послове Војске РС
"Искрено желим да пред овим часним судом и јавним мњењем, а посебно бошњачким, изразим своје дубоко и искрено жаљење и кајање због злочина који се догодио и да се извиним жртвама, њиховим породицама и бошњачком народу због свог учешћа у том злочину".
ПОВЕРЉИВИ БРИТАНСКИ ДОКУМЕНТИ ДОКАЗУЈУ ДА СУ ПРЕСУДЕ ХАГА АПСУРДНЕ: Цео свет зна истину о Сребреници - Срби су први нападнути
ЧУВАРИ МУ НИСУ ДОЗВОЛИЛИ ДА ПРСТЕН ПОШАЉЕ УНУЦИМА: Овако су се опходили према генералу Ратку Младићу након изрицања пресуде
ПРВА ПОРУКА ГЕНЕРАЛА РАТКА МЛАДИЋА НАКОН ПРЕСУДЕ: Ја сам херој и мученик, већу штету би ми направили да су ме ослободили
То су речи које је, признајући кривицу за ратне злочине, 29. октобра 2003. у Хагу изговорио човек за кога суткиња Приска Матимба Нијамбе из Замбије сматра да је, уместо Ратка Младића, одговоран за незамисливе злочине у Сребреници 1995.
Реч је о Момиру Николићу, некадашњем помоћнику команданта за безбедност и обавештајне послове Војске РС. Захваљући томе што је као покајник пристао да сведочи против Караџића и Младића пуштен је 2016. у тајности из затвора, иако није одслужио уобичајене две трећине казне од само 20 година, на колико је био осуђен. Сада се налази далеко од БиХ, у Шведској, где је нашао и посао за чланове породице.
Враћање Николића у жижу јавности ипак није вест којој би требало да се радују симпатизери Младића, или они који поричу најужасније злочине над Муслиманима из Сребренице. Напротив, Николић је жива потврда ужаса који се одиграо; човек за којег чак и суткиња Нијамбе каже да је "увек био тамо где су убиства" и да су му "руке огрезле у крви". Шпекулације о томе да ли је лажно сведочио против Младића да би спасао своју кожу можда у теорији могу имати утицај на Младића и Николића као индивидуе.
Момир Николић се, према документима хашког трибунала, налазио у средишту злочина који су почињени после пада Сребренице у јулу 1995. године.
- Није се ни у чему успротивио ономе што му је било изнесено као план: да се муслиманске жене и деца депортују, а да се мушкарци Муслимани одвоје, притворе и на крају побију. Није учинио ништа да спречи премлаћивања, понижења и убиства хиљада босанских Муслимана и лично је координисао откопавање и поновно закопавање тела жртава - може се и даље прочитати на сајту Трибунала у списима из времена када је трајало суђење Николићу.
Против тада 48-годишњег Николића, Тужилаштво је 26. марта 2002. године подигло оптужницу за злочине који обухватају геноцид, прогон и истребљење. Злочин прогона, за који је терећен у тачки 5 оптужнице, извршен је убиством хиљада цивила босанских Муслимана, укључујући мушкарце, жене, децу и старце; окрутним и нечовечним поступањем са цивилима босанским Муслиманима, укључујући тешка премлаћивања у Поточарима и у објектима за заточавање у Братунцу и Зворнику; терорисањем цивила босанских Муслимана у Сребреници и у Поточарима; уништавањем личне имовине и предмета у власништву босанских Муслимана; присилним премештањем босанских Муслимана из сребреничке енклаве.
Ухапшен је 1. априла 2002. од стране Кфора, да би одмах сутрадан био пребачен у Хаг. Већ 3. априла се изјаснио да није крив, а онда долази до обрта ситуације. Годину дана касније, пре почетка суђења, променио је плочу, нагодио се с тужилаштвом и признао кривицу, а потом као сведок покајник сведочио против неколико официра и званичника РС, између осталог против бившег председника РС Радована Караџића, Ратка Младића, али и на суђењу официрима Војске РС Вујадину Поповићу и Љубиши Беари, који су осуђени на доживотну робију.
У једном од послеђих сведочења, на суђењу управо свом бившем шефу Младићу, Николић је изјавио да му је претпостављени колега, потпуковник Дринског корпуса Вујадин Поповић, рекао "да све балије треба побити".
Прво је осуђен на 27, а онда на 20 година затвора. Очигледно због сарадње са тужилаштвом, у лето 2016. Николић је у тајности превремено пуштен из затвора иако није одслужио уобичајене две трећине казне од 20 година затвора због прогона Бошњака из Сребренице. Ослобођен је после одлежаних 12 година, а занимљиво да је Трибунал ту одлуку од јавности скривао годину дана.
- Часни суде, желим овом изјавом да вам на најједноставнији и најкраћи начин предочим своје разлоге због којх сам се изјаснио кривим по тачки пет оптужнице. Одлуку сам донео сам, без било каквог притиска, претње или наговарања од стране мојих адвоката или Тужилаштва, да изађем пред овај часни суд и признам да се у Сребреници догодио злочин у којем сам и сам учествовао и за који очекујем адекватну казну - рекао је Николић у Хагу, признајући кривицу.
Како је тада рекао, свестан је да мртве не може вратити, да породицама својим признањем бол не може ублажити, али да тим чином жели да допринесе да се напокон сазна потпуна истина о Сребреници и њеним жртвама, да државни органи Републике Српске и сви појединци који су учествовали у злочину треба да следе његов пут, признају своје учешће и кривицу, предају се и одговарају за оно што су урадили.
- Признањем сам желео да помогнем Суду и Тужилаштву да дође до потпуне истине и да сведоке, жртве злочина, њихове мајке, браћу и сестре не излажем новим патњама и да их не подсјећам на ту ужасну трагедију. Ја мислим, часни Суде, да моје признање представља један од значајних корака ка изградњи поверења и заједничког живота у Босни и Херцеговини, и након овог признања казне која ми следи, а када казну издржим, моја је жеља да се вратим у мој родни град Братунац и тамо живим са свим другим народима у миру и слози као и прије избијања ратних сукоба - рекао је Николић пред судијама пре 18 година.
Хашка суткиња Нијамбе, која је тражила да се суђење Младићу понови, није поверовала речима Момира Николића, кључног сведока и инсајдера тужилаштва.
- Момир Николић је неко ко се појављује свуда где има убистава, било да им управља или је саучесник... Он се изјаснио кривим да би добио бољи дил за себе иако су му руке огрезле у крви. Момир Николић је имао ОГРОМАН (сама суткиња Нијамба је користила велика слова у издвојеном мишљењу, прим. нов) подстрек да лаже, о чему сведочи споразум између њега и тужилаштва којим је геноцид избачен из његове оптужнице у замену за његово сведочење против других, укључујући Младића. Исплатило му се, што показује чињеница да Николић осуђен на само 20 година - написала је Нијамбе.
Када је Николић изашао на слободу, у Братунцу се није много задржао. Како су за "Аваз" још 2015. испричале његове комшије, Николић и његова породица већ одавно живе у Шведској.
- Искрено, био сам затечен кад сам га угледао како нешто ради поред куће у којој му свих ових година живи мајка. Било је то у време обележавања 20. годишњице геноцида у Сребреници. У први мах нисам га препознао, обријао је бркове. Осећао сам се нелагодно кад сам га угледао, али нисам имао никакву жељу с њим да разговарам, премда сам га познавао пре рата. Данима је нешто поправљао, проширивао неки пут поред куће. Касније сам чуо како је причао да је "решио своје животне проблеме". Похвалио се да је добио боравак у Шведској, да му деца тамо раде у државној служби, да му супруга такођер ради - испричао је тада један од братуначких Бошњака који је говорио под условом да му не објављују идентитет.
Изјавио је да је од оних који су контактирали с Николићем сазнао да је он говорио да је својим "сведочењима против официра Војске РС учинио врло важну ствар за међународну правду".
Поред признања кривице, у пресуди Николићу је наведено да постоје и следећи олакшавајући фактори: чињеница да пре рата Момир Николић није био склон дискриминацији и да је био поштовани грађанин у својој средини.
- Момир Николић је прихватио своју одговорност за кривична дела којима је дао свој допринос почињењу поменутих злочина. Понудио се да сарађује са тужиоцем. Жртвама је исказао своју грижњу савести. Николићево потврдно изјашњавање о кривици ће вероватно имати позитивног утицаја на све заједнице народа у бившој Југославији и можда ће отворити путеве помирења. Претресно веће је те факторе узело у обзир приликом одређивања одговарајуће казне - пише у сажетку пресуде против Николића.