Александар Вучић отворио изложбу "Краљевина Србија и Сједињене Америчке Државе": Дубоки корени пријатељства нас повезују!
Изложба прати односе двеју држава од потписивања Конзуларне конвенције и Трговинског уговора
Изложбу "Краљевина Србија и Сједињене Америчке Државе" је отворио у Архиву Србије председник Србије Александар Вучић, а повод је сто година од Српског дана у САД.
Прочитајте и:
- Премијерка Ана Брнабић након посете Америци: Посвећени смо интензивној сарадњи наше две земље! То је добро за нас!
- Вучић се у септембру обраћа народу по питању решења за КиМ: Тражим компромис да нам деца не би ИСПАШТАЛА
- Снажна порука израелског председника: Земун има "ауторска права" у стварању ционизма (ФОТО)
Председник Вучић је том приликом истакао значај овог дана за Србију и односе са Сједињеним Америчким Државама.
- Данас је важан дан у историји Србије и рекао бих да су односи Србије и Америке вишеслојни и вишезначни. Треба да тежимо што бољим односима са највећом силом. Да добијемо највише што можемо за наш народ. Рекао бих да данас у Србији свако зна какве су нам биле претходне године у односима са САД-ом, али 30 година не чини целокупну историју наших народа - рекао је председник Србије.
Он је нагласио да захваљујући Архиву Србије, данас имамо прилику да видимо значајна документа, цитате, копије телеграма, које су обележиле нашу историју и како један мали народ успевао да буде партнер тако великој и важној сили.
- На примерима великих америчких председника учили смо важну лекцију о одговорности и могу слободно да кажем да постоје људи у нашој земљи који не желе за све да криве Америку, али и САД мора да разуме да Србија не може да да више од онога што јесу њени интереси. Такву Србију самосвесну и жељу успеха желимо и покушавамо да изградимо - рекао је Вучић.
Уз оригинална документа Архива Србије, фотографије, изводе из ондашње америчке и српске штампе изложба прати односе двеју држава од потписивања Конзуларне конвенције и Трговинског уговора 1881. године до краја Првог светског рата 1918. године.
Пријатељство, сарадња и савезништво између Србије и Сједињених Америчких Држава изграђивало се кроз разне видове дипломатских, трговинских и културних веза и кроз остваривање заједничких историјских циљева у Првом светском рату.
Змија опет ИЗАЗИВА Србе: Неће бити поделе Косова, о Албанцима из Прешевске долине у Бриселу
На изложби ће, између осталих, бити представљена и документа о именовању првих дипломатских представника двеју држава, телеграм Вудроа Вилсона поводом обележавања Косовског дана у Вашингтону, посланица Роберта Лансинга, државног секретара САД поводом Српског дана у Сједињеним Америчким Државама, писмо захвалности регента Александра Карађорђевића америчком председнику Вудроу Вилсону на великој помоћи српском народу.
Значајан део изложбеног простора посвећен је хуманитарној улози америчких медицинских мисија у Србији током Првог светског рата.
Брнабић на састанку с Џонсоном: Важно да КФОР остане на Косову у несмањеном саставу (ФОТО)
Мисија Америчког црвеног крста на челу са др Едвардом Рајаном упућена је у Србију убрзо по избијању рата, о чему сведочи писмо Михајла Пупина, српског генералног конзула у Њујорку, упућено српској влади 8. септембра 1914. године.
Осим докумената из периода 1881 - 1918, посебно занимљив и један од ретких сачуваних докумената из периода пре успостављања дипломатских односа је и допис Луја Чепкеја, америчког конзула у Букурешту из 1868. године, којим послове америчког конзулата током свог одсуства поверава српском заступнику у Букурешту Кости Магазиновићу.