Годину дана рада Владе Ане Брнабић: Премијерка представила резултате и поручила - РАДИЛИ СМО КАО ТИМ
Представљање резултата рада и приоритета за наредни период
Годину дана рада Владе Србије обележено је данас у Суботици, а премијерка Ана Брнабић, са члановима њеног тима, представила је резултате рада и приоритете за наредни период.
Прочитајте и:
Када су у питању три најзначајнија пројекта, председница Владе издвојила је Клинички центар Ниш, музеје и за њу лично, увођење информатике и програмирање од петог разреда у основним школама.
По питању реконструкције, премијерка каже да никада није рекла да није задовољна, већа да сматра да Влада може да ради боље.
- Чини ми се да је неозбиљно да причамо о реконструкцији, када морамо да помажемо председнику Вучићу око решавања пиртања Косова - рекла је она.
По питању Самита 16 1 Кине и земаља Централне и Источне Европе у Софији, који почиње сутра и где ће бити потписано неколико уговора, Брнабићка је рекла да очекује много.
Коментаришући Самит Западног Балкана у Лондону 9. и 10. јула у оквиру Берлинског процеса, рекла да су важни регионално повезивање и сарадња, али да много више очекује од Самита у Софији.
Говорећи о регионалној сарадњи, истакла је да је важно да се регион енергетски и инфраструктурно повезује, као и да јој је жао што није мало више времена посветила Регионалној канцералији младих.
Окупљање се завршило свечаним коктелом
- Ово је било најтежих 40 минута у раду Владе, мислим под рефлекторима на 40 степени - рекао је Дачић и показао јавну ноту Папуе Нове Гвинеје, шесте земље која је повукла признање Косова.
- Повећања плата и пензија
- Поштовани грађани и грађанке Србије, уважени председниче Владе Војводине, поштовани представници медија, желим данас пре свега да поднесем извештај грађанима Србије шта је урадила њихова Влада у протеклој години. Влади, која ради у интересу својих грађана, важно је да смо отворени и да испуњавамо обећања која смо дали. Желим прво да кажем да је цела Влада, као и министри, радила вредно и да смо јако задовољни резултатима које смо постигли. Желим такође да нагласим да смо ми овде у Влади Републике Србије исти тим са председником Александром Вучићем. Трудила сам се да у извештају који подносим грађанима само износим важније резултате. Почећу од животног стандарда јер је то ствар за коју су грађани највише заинтересовани - нагласила је премијерка.
- Прва и најважнија ствар је то што смо пшовећали пензије за 5 одсто и још ћемо додатно повећати пензије онима са најмањим примањима, тако да се свим пензионерима повећа за 7 одсто Повећали смо плате заполсенима у јавном сектору од 5 до 10 одсто и до краја године планирамо још једно повећање, а то је могуће само захваљујући стабилној фискланој политици - рекла је Брнабићева.
- Повећали смо цену рада за 10 одсто, са 130 на 143 динара, и да је подигнут цензус за неопорезиви део са 11.790 на 15.000 динара, чиме је значајно растерећена привреда.
- Дигитализација
Премијерка каже да нам је неопходан и искорак у дигиталном смислу.
Дигитализација је велика шанса за нашу земљу и реформа образовања, те је премијерка истакла и да је отворен центар за дигитализацију пољопривреде Биосенс и да је у Бачкој Тополи отворена прва дигитална фарма у региону, затим отворен је први државни дејта центар у Београду, а од 1. октобра биће укинут печат за привреду, који се шаље у историју.
Навела је да су уведене елекронске здравствене књижице, те да је проширен и пројекат е-беба, који је сада ушао у другу фазу и омогућава родитељима да већ у породилишту поднесу и захтев за родитељски додатак.
Додала је и да је уведен систем е-рецепт, који омогућава аутоматско издавање рецепата хроничним болесницима, те да је покренута и платформа е-суд.
Говорећи о пројекту адресни регистар, Брнабић је казала да ће тај пројекат омогућити да до краја ове године се коначно уведе у ред државна управа, односно да сви грађани имају број и улицу на којој живе и раде.
Пре годину дана пустили смо у рад систем електронске јавне управе, како грађани не би више били курири државе, казала је Брнабић и додала да је тиме грађанима уштеђено 500.000 сати чекања у реду, а држави око 20 милиона динара за штампање папира.
- Инфраструктура
Брнабић је навела да је у претходних годину дана инвестирано више од 81 милијарде динара у путну и железничку инфраструктуру, отворили смо 36 километара аутопута на коридору 10, потписали уговор вредан 450 милиона евра за деоницу Прељина - Пожега, те да је реконструисано и пуштено у саобраћај 77,6 километара пруге.
Казала је да је након 19 година после НАТО бомбардовања обновљен Жежељев мост у Новом Саду и поново успостављен железнички саобраћај.
Инвестиција од пет милиона евра укључује изградњу аутопута Мира, од Ниша до Приштине, Фрушкогорског аутопута и аутопута Београд - Сарајево и то је оно што нас очекује у наредном периоду, додала је.
Истакла је и да је Србија отворила први икада завршени Клинички центар, а то је центар у Нишу, те да ће бити реконструисан и Клинички центар у Београду, као и Клинички центра Војводина и центар у Крагујевцу.
Каже да је обновљена Универзитетску клинику у Тиршовој, у коју је већ уложено више од 6,5 милиона евра.
- Поносни смо на то што смо коначно завршили реконструкцију Народног и Савременог музеја, као што смо завршили и реконструкцију Галерије Матице српске у Новом Саду - казала је Брнабић и додала да и то доказује колико су фокусирани на резултате.
- Образовање
- Млади су наша снага и потенцијал за будућност, тако да ми је драго да смо у протеклих годину дана увели информатику и рачунарство као обавезан предмет од 5. разреда.
- Успели смо да све основне школе повежено на интернет, набавили смо нове компјутере за све основне школе и умрежили их. Да је све ово поменуто урађено за последњих годину дана је само доказ да смо уигран тим. Важно је и да смо увели електронски дневник који смањује време које наставници троше на администрацију, те ће моћи више да се посвете ђацима, а тако су смањени и изостанци у школама захваљујући њима - истакла је премијерка и додала да би волела да се до краја године у свим основним школама уведе електорнски дневник, а да се онда имплементира у средњим школама.
Такође, ових дана ученицима ће бити на располагању више од 40 ИТ одељања у гимназијама широм Србије, што је за пет пута више него пре.
Брнабиаћ је нагласила да је 1.000 младих научника добило први посао на научно истраживачким пројектима, а 100 најсупешнијих дипломаца на медицинским факултетима добило је посао.
- Аранжман са ММФ
Влада је у првих годину мандата привела крају аранжман са ММФ.
- Ту смо похваљени, а сада смо уговорили нови аранжман како бисмо обезбедили наставак структорних реформи у нашој земљи - додала је Брнабић.
Премијерка Ана Брнабић изјавила је да је веома задовољна радом владе у првих годину дана и да су на дан 4. јул имали суфицит у буџету од 29,7 милијарди динара и поручила да економски раст остаје приоритет.
Брнабић је на Великој тераси на Палићком језеру представљајући резултате рекла да јавни дуг смањен и да износи 59,6 одсто.
Она је нагласила да је проблем Галенике, Агрокора, Срем Шида решен и да су сада стављени на ноге.
Премијерка је рекла да је на дуинг бизнис листи Светске банке Србија дошла на 43 место од 190 земаља широм света, а СБ је прогласила Србију лидером у спровођену реформи у Југоисточној Европи.
- То је најбоља позиција икада откада се Србија налази на овој листи - рекла је премијерка.
Фајненшл тајмс је навео да је Србија за 12 пута више привукла директних страних инвестиција него што се очекује за земљу њене величине и по томе смо први у свету од 194 земље.
Потписано је у 35 нових уговора са домаћим и страним инвеститорима, који су вредни 250 мииона евра и обезбедиће 9.227 нових радних места.
Она је истакла да у првом кварталу ове године забележен раст од 4,6 одсто што је највећи раст у протеклој деценији.
Обраћању Ане Брнабић претходио је филм о резултатима Владе Србије.
Брнабић је током посете Суботици обишла више локација са ресорним министрима и председником Покрајинске Владе Игором Мировићем.
Премјерка је прво посетила немачку компанију Норма група, где је обишла производни погон компаније која је од почетка свог пословања у Србију инвестирала више од 32 милиона евра.
Потом је отишла у Хемијско-технолошку школу, познату по ученичком предузетништву, а која се тренутно реновира.
Брнабић је посетила и апотеку "Суботица", где се упознала са функционисањем система еРецепт и централизованом апликацијом јединствена листа чекања.