Председник Вучић поручио: Посета јапанског премијера кључна за развој даљих односа
Историјска посета
Јапански премијер Шинзо Абе стигао је у дводневну посету Србији, у оквиру европске турнеје, а домаћин му је председник Србије Александар Вучић.
Прочитајте и:
Свечаност поводом доласка Шинзо Абеа почела је уз тактове химне обеју земаља, након чега су се делегације Србије и Јапана упутиле у Палату Србије.
Јапански премијер у Србију је стигао заједно са делегацијом јапанских привредника, а то је и прва посета једног јапанског званичника Београду на тако високом нивоу у последње три деценије, па је долазак Абеа унапред добио епитет "историјски".
Након завршетка билатералних разговора амбасадор Јапана у Београду Ђунићи Марујама и министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић потписали су Ноту о волонтерском програму јапанске прекоморске сарадње.
Председник Србије Александар Вучић назвао је данашњу посету јапанског премијера историјском, прекретницом и посетом од кључног значаја за унапређење билатералних односа, те навео да је јапанском премијеру Шинзо Абеу пренео да се нада унапређењу односа, посебно економских.
- Велика је част и задовољство да у Београду и Србији поздравимо господина Шинзу Абеа, премијера владе пријатељског Јапана и званичника тако високог ранга, који је као први посетио Србију након 31 године - рекао је Вучић на прес конференцији коју је држао заједно с јапанским премијером.
Разговори су били отворени, конструктивни и пријатељски, навео је Вуцић те додао да је јапанском премијеру поручио да привредници његове земље неће нигде наћи повиољније услове за улагајне него у Србији.
- Разговарали смо о свим кључним политичким питањима, пре свега на глобалној сцени, али још више о питањима наших међусобних односа, где очекујемо унапређење пре свега на економском плану - рекао је Вучић.
Председник је рекао да је Абеу поновио ставове Србије, које је изнео и у УН, а који се односе на потребу неугрожавања Јапана нуклераним оружјем и изразио уверење Србије да ће се сви спорови у том смислу мирно решавати у складу с међународним прописима.
Уз захвалност Јапану за сву помоћ у време елементарних непогода, посебно за време катастрофалних поплава 2014, Вучић је поновио позив јапаснким инвеститорима да у већем броју дођу и уложе у Србију.
Након председника Вучића, присутнима се обратио јапански премијер Шинзо Абе.
Он је у свом обраћању медијима истакао да је Србија кључна држава за стабилност Балкана и рекао да сматра да су односи Србије и Јапана изузетно важни.
- Договорио сам се са Вучићем да заједно реагујемо на проблеме са којима се суочава међународна заједница због претњи Северне Кореје. Желимо да помогнемо реформе Србије и земаља Западног Балкана које желе да постану чланице ЕУ.
Вучић је привредницима поменуо да Србија има потписане споразуме о слободној трговини и тиме слободан простор.
- Можете да остварите најозбиљнији профит уз квалитетну и марљиву радну снагу какву ћете ћете тешко наћи у другим деловима Европе. Можемо разним субвенцијама да помогнемо ваша улагања и зато предлажем да направите ту рачуницу и то и учините. Уверен сам да трговинску размену можемо вишеструко да увећамо у кратком року - поручио је Вучић.
Абе је обраћајући се привредницима рекао да су јапанске фирме заинтересоване за српске фирме јер очекују даљи напредак Србије.
- Овде је 16 великих јапанских фирми коље желе да отворе подружнице у Србији и повећавају запошљавање. Имамо дугу пријатељску традицију, али имамо простора да појачамо економске односе - рекао је на скоро течном српском.
Премијер Србије Ана Брнабић поздравила је јапанске привреднике у име делегације Србије и пожелела им добродошлицу у име Владе Србије.
- Билатерални и политички односи Србије и Јапана су у успону и верујем да ће ова посета појачати сарадњу наше две земље. Грађани Србије поштују подршку и солидарност Јапана нарочито током помоћи у поплавама 2014. године. Циљ је да овај сусрет буде јачање сарадње и подстицај новим инвестицијама - рекла је Брнабић.
Она је рекла да је Србија годину завршила са суфицитом у буџету и смањила удео јавног дуга у БДП-у.
Председник ПКС Марко Чадеж пожелео је добродошлицу јапанској делегацији. Захвалио се Вучићу, премијерки Брнабић и јапанским представницима на прилици да разговарају са 16 великих јапанских глобалних компанија.
Она је одлучила да упозна привреднике са тиме каква је Србија данас земља.
- У брзини издавања грађевинских дозвола Србија је 10. у свету. Светска банка је Србију прогласила за лидера у ЈИЕ по спроведеним реформама. Повећан је кредитни рејтинг наше земље. На сигурном смо пута ка ЕУ са 12 од 35 отворених поглавља. Са новим изазовима желимо да учимо од Јапана посебно у ери дигитализације - истакла је она.
Вучић је пожелео добродошлицу јапанској делегацији у Београд и поменуо да посета има историјски значај јер долазе после 31 годину.
- Сви светски лидери су долазили у Србију, а никад оволику гужву и оволико људи нисам видео. Није због мене, него због вас - рекао је председник.
Подсетио је да је Јапан пружио велику помоћ Србији током поплава 2014. године, на чему је посебно захвалио премијеру Абеу, те поновио да је посета јапанског премијера нови ветар у леђа односима две земље
Рекао је и да је посетио све јапанске фабрике у Србији од Јапан тобака, Панасоника и новоотвореног погона јапанске компаније Јазаки у Шапцу и да је видео да су наши радници изузетно задовољни условима.
Вучић је јапанску делегацију на крају обраћања поздравио на јапанском језику што су они срдачно дочекали.
Јапански премијер је изразио задовољство што је дошао у Београд и рекао да Јапан никада неће заборавити помоћ Србије када су имали велики потрес због цунамија 2011. године.
Званични разговори делегација почели су у Палати "Србија", а касније после подне предвиђени су и разговори с привредницима.