ОБЕЛЕЖЕН ДАН СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА, СЛОБОДЕ И НАЦИОНАЛНЕ ЗАСТАВЕ Вучић: "Живела Република Српска и Република Србија!"
Данас је обележен Дан српског јединства, слободе и националне заставе
Данас је у Београду организована свечана церемонија поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе. Посебан акценат биће на производима српске одбрамбене индустрије, попут артиљеријских система "Нора" и "Огањ", ПВО система "ПАСАРС", борбених оклопних возила "Лазар" и "Милош", као и на актуелним пројектима модернизације и развоја наоружања за потребе даљег опремања Војске Србије.
Широм Србије, Републике Српске, српским срединама на Косову и Метохији, улице су окићене заставама. У Београду је осветљење на истакнутим грађевинама у бојама заставе – Мост на Ади, Бранков мост, палата Албанија.
Обраћање председника Вучића
Председник Србије Александар Вучић подсетио је на почетку говора на славну историју српске војске.
- Краљ Петар Први Карађорђевић, уручио је јуна и новембра 1911.-е године 51 пуковску заставу својој војсци. Ниједна, понављам ниједна, од тих застава није заробљена, што је преседан у историји модерног ратовања. Јунаци којима је поверен задатак да се старају о тим заставама, прошли су све битке балканских и Првог светског рата, да би баш на данашњи дан 1918.-е године јуришајући испод тих барјака победоносно кренули у пробој Солунског фронта. Слава нашим великим српским јунацима! Нашим прецима, јунацима Колубаре, Цера, Куманова, носиоцима Карађорђеве звезде и Албанске споменице, српска тробојка била је и већа и важнија од живота, јер их је опомињала да слобода Србије нема ни цену, ни алтернативу. Зато су барјактари гинули, али су им заставе преживеле! Зато, због њих, због свих других који су под том заставом, под тим именом, за ту славу, дали животе, данас обележавамо Дан српског јединства, слободе и националне заставе, можда и најважнији наш празник, који нам јасно говори ко смо, одакле долазимо, и где идемо - рекао је председник Вучић.
Вучић је објаснио зашто је Србија изабрала 15. септембар за Дан српског јединства.
- То је празник нашег идентитета, оног у којем се сједињују језик, култура, традиција, вера, али и вредности на којима почива читаво друштво, вредности које једну државу чине цивилизованом, уређеном, способном да памти, али и да зна шта јој је и зашто чинити. Датум који смо изабрали, 15. септембар, је датум пробоја Солунског фронта, онај дан у којем, заједно, леже и наш бол и наша слава, који чине први део оне Ренанове дефиниције нације, по којој је она заснована на заједничкој патњи, слави у прошлости, и заједничком плану за будућност. Тог 15. септембра једини план је била слобода, ка којој су српске трупе јурнуле уз чувену наредбу Живојина Мишића: "У смрт, само не стајте! Напред, у отаџбину!" - изјавио је Вучић.
То је право на достојанство, објашњава председник.
- Право на сећање, али и право на оно на шта иначе нико не може да нас натера, а многи и даље покушавају, безуспешно - право да сами одлучимо и када ћемо и шта да заборавимо. И себи, и другима. Нисмо ми били увек светли током историје, најчешће сами према себи, често и према другима, али, бар на овим просторима, не постоји нација која је прошла кроз толику таму, и ону гробну, нација која је поднела толику жртву, да би угледала светло, и постала нација, постала слободна. Шта ћемо од свега тога да заборавимо, а многе ствари морамо, тек да не би вечно живели у прошлости, сме да буде искључиво наш избор, а не одлука било кога са стране. И одмах да буде јасно, ову заставу, све оне који под њом, и због ње, леже, заставу нашег страдања, заставу наших костију, наших јама, логора, деце коју су нам узели, сасвим сигурно нећемо никада заборавити. Она нас одређује, на њој су имена свих оних чија имена не знамо, она је, и буквално, створена нашом крвљу и нашим костима, и без ње, не би било и нас. У њој, и то је још једна важна лекција коју морамо да научимо, јесу и све наше бесмислене поделе, сви пропали снови које смо сањали, свака грешка коју смо направили, али оно што у томе јесте битно је то да је, и таква, та застава наша, и да представља оно јединство које се заснива на чињеници да нисмо савршени, да јесмо различити, али и да знамо да је лепота заједништва, заставе, управо и у томе - рекао је он.
Робови су сви исти, поробљени. Слободни људи се разликују, зато што су слободни, рекао је Вучић.
- Никада више за српску тробојку нећемо никоме да се извињавамо - закључио је Вучић.
Обраћање Милорада Додика
- Ми смо различит народ од других. РС је поносна на чињеницу да је баш данас усвојила закон о заштити ћирилице заједно са Републиком Србијом. Оваква моћна манифестација треба да се организује сваке године. Не волим када људе из РС називају Босанцима, ја сам Србин! Говорим српски, пишем ћирилицом, славим крсну славу - рекао је Додик.
"Свуда тамо где је српска душа која, тамо је мени отаџбина моја!"
Он је подсетио да Србин не може да живи без слободе и без јединства.
Додик каже да је поносан на чињеницу да је РС донела заједно са Србијом Закон о заштити ћирилице.
- Морам вам одати једну тајну, нека остане међу нама: Ми не волимо кад нас зовете Босанцима, ми смо Срби. Ја сам Србин и ништа ме не идентификује са том речју Босанац. Зато вас молим само да кажете да смо Срби. Ми нисмо босански Срби, него само Срби - рекао је Додик.
Он је поручио да више неће бити "Олуја".
- Ми имамо своју републику, али наша отаџбина је Србија - рекао је Додик.
Патријарх Порфирије се обратио народу
Патријарх српски Порфирије изјавио је да је сваки човек створен са својим посебним личним печатом, али је истовремено у заједници са свим људима и различит од њих.
- Не можемо волети друге који су удаљени од нас ако најпре не волим своје ближње - рекао је патријарх Порфирије.
- По духовномпоретку ствари се гради мир, сваки други пут је неприродан и може да створи проблеме - додао је Порфирије.
Патријарх је рекао да морамо волети своју породицу, али и свој род.
- Не могу нам други кроз своје интерпретације нас, наших мислих и дела рећи ко смо ми на бољи начин него ми сами - рекао је патријарх.
Грађање јединства је процес сазревања, сматра патријарх.
Интонирана Химна републике Србије, Хеликоптери надлећу Београд
Испред споменика Светом Стефану Немањи интониране су химне Републике Српске и Републике Србије.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/15/bggg.jpg?itok=EtYHfutn)
ОДУШЕВИЋЕТЕ СЕ ПРИЗОРОМ! Београд надлећу хеликоптери са српском тробојком (ВИДЕО)
Хеликоптери непрестано надлећу Београд.
Величанствено - Београдом се ори "Тамо далеко"
На Тргу Републике полицијски оркестар је привукао велику пажњу грађана, поготово током извођења омиљене традиционалне српске песме "Тамо далеко", која говори о страдању наших војника у Првом светском рату.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/15/pjimage_13.jpg?itok=jDHdiqtj)
КАДА ТРУБЕ "ЗАПЛАЧУ", СУЗЕ САМЕ КРЕЋУ: Полицијски оркестар засвирао омиљене српске песме из Првог светског рата
Поред коњичке јединице полиције постројени су и младићи у униформама српске војске из Првог светског рата, а након "Тамо далеко" оркестар је извео омиљену српску корачницу – "Марш на Дрину".
Стигао председник Србије Алекснадар Вучић
Председник Србије Александар Вучић стигао је на обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе.
На церемонију обележавања Дана јединства стигао је и патријарх српски Порфирије.
Стигао Милорад Додик
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик стигао је на централну манифестацију и дочекан је аплаузима.
Свечаност отворена почасном паљбом
Свечаност званично је стартовала почасном артиљеријском паљбом са Калемегдана у 17.30. Плотун одјекнуо престоницом.
Код споменика Стефану Немањи централна манифестација
Централна манифестација одржава се на Савком тргу у Београду, код споменика Стефану Немањи.
Срж манифестације у Београду је, како је најављено, подсећање на велике војсковође нашег народа.
Савски трг је ограђен, а грађани се већ окупљају. На Савском тргу већ је присутно неколико хиљада људи.