"МОЛИМ СВЕ ГРАЂАНЕ ДА ВЕЧЕРАС ПРАТЕ СЕДНИЦУ" Брнабић о пресуди Младићу: Хашки суд је политички суд, правда није задовољена
Пратите уживо обраћање председнице Владе Србије Ане Брнабић
Председница Владе Србије Ана Брнабић заједно са председником Србије Александром Вучићем учествује на Седници савета безбедности Уједињених нација, а како је истакла раније, Савет безбедности показао је огромно поштовање према Вучићу јер су омогућили да се мимо свих протокола прикључи онлајн.
- Поносна сам јер ћу у овим тешким тренуцима за нашу земљу сутра бити заједно са председником током седнице Савета безбедности УН. Верујем да ће излагање председника бити историјско и да ће наш народ бити поносан - рекла је Брнабић.
СТИГЛА ПРВА РЕАКЦИЈА ИЗ РУСИЈЕ НА ПРЕСУДУ МЛАДИЋУ: Неправедно, пристрасно и исполитизовано
"ДОШАО ЈЕ И ТАЈ ДАН" Срамотна изјава Наташе Кандић: Утврђене чињенице геноцида у Сребреници
"ЈА БИХ НАЛОЖИЛА ДА СЕ МЛАДИЋУ ПОНОВИ СУЂЕЊЕ" Ево шта стварно мисли о ПРЕСУДИ судиница која је данас председавала у Хагу!
Пресуда Ратку Младићу је потврђена - генерал ВРС осуђен је на доживотни затвор.
Жалбено веће Механизма за кривичне судове у Хагу данас је потврдило казну доживотног затвора некадашњем главном команданту Војске Републике Српске, генералу Ратку Младићу.
Овом правоснажном пресудом жалбено веће је, уз супротно мишљење председнице тог петочланог већа судије Присца Матимба Ниамбе, одбило Младићеву жалбу по свим основима.
Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је за ТВ Пинк да је Србија посвећена истраживању свих ратних злочина, свих злочина, као и за привођење оптужених и кажњавање одговорних за злочине. Ово је Србија, каже, показала у претходне три деценије.
Ову пресуду, каже, сада неће да коментарише јер ће вечерас о њој говорити председник Србије Александар Вучић на седници СБ УН у 21 сат.
- Позивам грађане да прате седницу и из говора председника добиће одговор - рекла је премијерка.
На питање по ком закону се суди у Хагу, премијерка каже да је о томе већ говорила и искрено коментарисала са представницима међународног суда. Каже да је несумњиво Хаг политички суд, а највећа замерка јој је та што суд није допринео помирењу, већ нас је од њега удаљио.
Додаје да ће "овај дан означити нове притиске на Србију, а суд у Хагу можда није судио Србији, али свакако јесте Србима".
Подсећа да је Србија од 46 оптужених за ратне злочине изручила њих 45, а да Радета и Јојић нису оптужени за ратне злочине, већ само за непоштовање суда.
- Пошто нам сваки дан говоре о владавини права, ми имамо одлуку из 2016. по којој не постоји правни основ да Радету и Јојића изручимо. Потпуно ми је невероватно да, и поред наших инсистирања да нам се овај предмет уручи, он постаје кључна тема. Једну Верицу Радету и једног Петра Јојића траже да изручимо, а ми то не можемо да урадимо јер поштујемо своје законе. Ако их изручимо, онда ће ме оптужити за селективно поштовање закона - каже премијерка.
Председнику Србије је, додаје, указана огромна част и поверење јер му је омогућено да се укључи у седницу мимо протокола, путем видео-линка.
- Овде је одато огромно поштовање председнику и Србији и он ће одговорити на притиске. Нажалост, очекујем додатне притиске и ровитију и нестабилнију ситуацију у региону - каже премијерка.
- Сада смо даље од помирења него што смо били пре 26 година. Сада, чини ми се, имамо гору нетрпељивост међу народима него што смо имали током сукоба. Овоме је Хаг много допринео. Говорили су тада да суд није прављен да би допринео помирењу, а ја се са тиме не слажем јер, да су одговарали сви који су злочине чинили, суд би допринео помирењу - рекла је Брнабић за "Национални дневник".
Брнабић је рекла да ће председниково обраћање бити историјско и да ће "променити неке ствари".
- Мислим да нико неће остати нем на његово излагање јер српске жртве нису виделе задовољење никакве правде. Постале су, чак, и жртве другог реда што је страшно и ужасно - каже премијерка.
Додаје да је данас тежак дан, што због пресуде, што због подсећања да су појединци из Хашког трибунала излазили као слободни људи, иако су одговорни за бројне злочине.
- Ти злочини су малтене били легализовани јер нико за њих није одговарао, а оптужени су пуштани на слободу. Ово је, мислим, продубило јаз међу народима. Овај механизам наставио је да ради и ту ми инсистирамо да се неке ствари пребаце на наше правосуђе. Рецимо, најмање предмета, мислим само један, уступљен је Србији - каже Брнабић.