ПРОШЛО ЈЕ 22 ГОДИНЕ ОД ЗЛОЧИНА - ВУЧИЋ: Људи су убијени јер су носили српско име и презиме (ФОТО/ВИДЕО)
Обележавање дана сећања на све прогнане и страдале Србе у оружаној акцији "Олуја", 4. августа 1995. године
Државна манифестација посвећена обележавању Дана сећања на све страдале и прогнане Србе поводом 22. годишњице Олује у којој је убијено скоро 2.000, а протерано више од 250.000 Срба, ове године одржава се у насељу Ветерник код Новог Сада.
ПРЕЖИВЕЛИ ЈАСЕНОВАЦ, АЛИ НЕ И "ОЛУЈУ": Идентификовани Срби, жртве хрватске злочиначке акције
21.11 - Обраћање председника Србије Александра Вучића
- На улазу или излазу из Новог Сада пре 22 године дошле избеглице, људи који су били принуђени да напусте своја огњишта. Не постоји Србин који 4. и 5. августа није тужан - рекао је председник и том приликом цитирао Винстона Черчила "Ниједан успех није коначан, ниједан пораз није фаталан".
- Те 1995. изгубили смо много, људе који су убијени само зато што су поносно и часно носили српско име и српско презиме. Ипак, нисмо изгубили баш све, пред нама је још и радости, и дечјих суза, али и боље будућности за наш измучени народ.
- Измерити трагедију српског народа западно од Дрине, а посебно Срба Крајишника у последњих 75 година, готово је немогуће. Злочин, тежак и грозан, који се догодио пре тачно 22 године мерен је различитим мерама. Неки су лили сузе радоснице и певали победничке песме, копирајући их још из периода нацистичких успеха с почетка Другог светског рата, док су се други, а то смо ми, Срби, нашли у чуду политичких пораза, личног и политичког себичлука, у ком нисмо смели ни да говоримо о патњи нашег народа, његовом страшном страдању, јер би нам неко споља то замерио - рекао је Вучић.
- Данас, поносан сам што смо овде заједно, сви из Српске, сви из Србије који о нечему одлучујемо и што не дамо да се бол Крајине и Крајишника заборави. Дигли смо главу, нећемо сукобе, хоћемо будућност, али не дамо никоме, понављам никоме, да нас понижава - подвукао је председник Србије.
- Тражили смо, захтевали у сваком нашем сусрету од највиших званичника Хрватске да се макар нека права Србима врате. Бар право на електричну енергију, коју је Србин из Like Никола Тесла још у прошлом веку читавом свету подарио. Тражили смо и тражимо иста права за Србе који живе у Хрватској, као што их имају Хрвати, или грађани Србије било које друге националности који живе у Србији. Не знам хоће ли наши суседи икад престати да славе нашу несрећу, али знам да ми Срби опет имамо глас, онај који се чује, и поштује, и тај глас ће наставити да подсећа цео свет да се августа 1995. године поново догодио злочин над старима и немоћнима. Али не само над њима - истакао је председник Србије Александар Вучић.
Он је нагласио да више нико никада неће моћи да да прође некажњено ако убија Србе.
- Србија нигде више на српском етничком простору неће дозволити спровођење таквих злочиначких акција против српског народа. Немамо право да губимо главе, српска огњишта, а да гледамо у небо и правимо се да ништа не видимо. И никоме не претимо, ништа туђе нећемо, само не дамо више никоме да некажњено убија Србе. То је политика Србије, политика мира, али и политика заштите од оних који су их деценијама уништавали и хтели да их затру - Завршио је Вучић
20.53 - Обраћање председника Републике Српске Милорада Додика
- Срби су Крајину напустили јер је претило да нас потпуно побију, до задњег - констатовао је Додик на почетку свог говора.
Према његовим речима, напустити кућу, отићи, у непознато, значило је страх и тугу.
- Али показало се да Србија није била непозната за вас из Крајине, да сте дошли код својих, како би се могли опоравити, како би могли да градимо идентитет крајишких Срба - навео је Додик.
Шта остаје после олује? Обично пустош. Јак ветар ломи гране, а олуја чупа читава стабла, скида кровове, уништава усеве и унапред убија плодове труда, рада и живота. Нисмо стигли да се спакујемо пред то невреме злочина. Остале су успомене и чаробни тренуци детињства.
- Срби су у Крајини бранили своје куће. Хтели смо мир, али смо изгубили тај мир и добили етничко чишћење у Хрватској - подвукао је лидер РС.
Он је рекао да Срби у Републици Српкој нису заборавили речи председника Србије Александра Вучића да Србија више никада неће дозволити да Срби буду убијани.
Како је истакао, скуп у Ветернику је помен, али Срби морају да се окрену будућности.
- Дајте снагу Србије, дајте снагу председнику Вучићу, влади Србије и Српске, дајте нам снагу да наставимо да се боримо и да се изборимо да не би нестали - подвукао је председник Додик и закључио речима 'Живела Србија, живела Република Српска'.
20.50 - Обраћање Бранке Максимовић, која је у избегличкој колони у августу 1995. године стигла у Србију
- Веровала сам да ће им историја опростити. И даље верујем у људе и правду... И даље носим тугу из те непрегледне колоне. Вечна слава свим жртвама Олује, да их никад не заборавимо. Срећна сам што се не делимо, што смо уједињени око заједничке борбе за Србију која прашта, која тугује, за Србију која иде напред поносно, снажно и сигурно.
20.43 - О Олуји
- Кажу време све лечи, све брише, то ме је тешило. Време 22 године, вероватно није то време. Слике су јаке као да је све било јуче, а дома нема. Као да га никад није ни било. Само у сећању је све остало као у моменту када смо отишли...
20.41 - Минут ћутања за све срадале у злочиначкој акцији Олуја
20.40 - Интонирање Химне Републике Србије
20.39 - Свечана песма Републике Српске коју изводи Војни оркестар
20.20 - Говор патријарха Иринеја
- Да се подсетимо, на најтрагичнији дан наше историје. Српски народ зна за најтрагичније тренутке свога постојања. Било је много страдања, али од свих страдања од Косова поља до данас је онај који је десио 4. августа 1995. године. Тога дана прогнат је наш народ са својих вековних обиталишта и огњишта од народа, од људи са којима су вековима живели заједно и много пута у својој историји доживљавали различита искушења која су решавали у братској слози и љубави. Наш народ је живео са тим народом у љубави. То није само трагедија српског народа, то је трагедија хришћанства.
- Моја порука са овог светог места, браћо католици, била би да своју пасту уче Христовој љубави и Христовој етици. То желимо нашем народу, а то желимо и нашим најближим суседима. Нека господ прими душе невино пострадалог народа, и многих и многих невиних жртава. Нека им је вечни спомен, за наше страдалнике
20.00 - Почео парастос
У Новом Саду је почео парастос за све жртве хрватске операције Олуја. Парастос служи његова светост патријарх српски Иринеј. Одлука о акцији “Олуја” донета је 31. јула 1995. године на Брионима, када је на састанку са тадашњим војним врхом хрватски председник Фрањо Туђман изјавио: “Тема наше данашње расправе је наношење таквих удараца да Срби практично нестану са ових простора... Имамо подршку Немачке, НАТО-а, а делимично и Америке – ствар је хитна!”
Према подацима међународних организација, у Хрватској је 1991. године било 600.000 Срба, 2001. године, било их је 120.000.
19.20 - Милошевић уочи састанка
Срби у Хрватској се суочавају са бројним нерешеним, и то основним животним, питањима и то ћемо пренети председнику Александру Вучићу на састанку, рекао је шеф заступника СДС С-а у хрватском Сабору Борис Милошевић и додо је да би две земље можда могле да договоре неке заједничке пројекте, од којих би обе имале интерес.
- Могу се договорити можда чак и заједничка седница две владе. Па и неки пројекти где би и Србија и Хрватска могле наћи заједнички интерес, јер је простор где Срби живе већином у Хрватској заправо напуштен простор, одакле људи одлазе, јер нема инвестиција. Мислим да би и Хрватска и Србија могле наћи интерес да људи остану на огњиштима - рекао је Милошевић.
Проблеми са којима се Срби суочавају у Хрватској су, појаснио је Милошевић у изјави за Танјуг уочи састанка у Новом Саду, бројна нерешена питања, од поштовања мањинских права до решавања последица рата - стамбено збрињавање, обнова која још није довршенена, електрификација кућа и домова који су обновљени и који немају још струју...
18.00 - Председник Србије Александар Вучић састао се са представницима Срба у региону
17.55 - Изјава председника РС Милорада Додика
Председник Републике Српске Милорад Додик оценио је данас да су Срби, након распада бивше Југославије, једини принуђени да бране свој идентитет.
- Срби, који су били доминантни у стварању бивше Југославије, распадом те државе прошли су најгоре, јер у свим земљама где су постали мањина имају лош положај - од Македоније, преко Црне Горе и Словеније, па и у назови држави Косово - рекао је Додик новинарима пред састанак председника Александра Вучића са представницима Срба из региона.
- Српска национална заједница је свугде где постоји шсиканирана и доведена у проблем функционисања и одбране идентитета“, истакаоје председник РС.
17.50 - Званице пристижу на Трг слободе у Новом Саду
На Тргу слободе званице пристижу. Ту је Ивица Дачић, Маја Гојковић, Небојша Стефановић, Александар Вулин, патријарх Иринеј, премијерка Ана Брнабић, Милорад Додик.. У Градској кући це се председник састати са представницима Срба из региона.
Састанку ће присуствовати Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, председник Републике Српске Милорад Додик и председница Владе Републике Србије Ана Брнабић, као и председник Покрајинске Владе Игор Мировић, први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар одбране Александар Вулин, председник Матице Српске Драган Станић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.
Након сусрета, председник Вучић ће у 20.00 часова присуствовати обележавању Дана сећања на страдале и прогнане Србе на стадиону ФК „Ветерник“ (Петра Кочића 12, Ветерник) у Новом Саду.