"ОТВОРЕНИ БАЛКАН ЗБЛИЖАВА НАЦИЈЕ" Вучић из Брисела: Погледајте један дан борби у Украјини, не желим то код нас поново (ФОТО/ВИДЕО)
Данас је званично почео Самит ЕУ-Западни Балкан, а тамо се налази председник Србије Александар Вучић.
Председник Србије Александар Вучић стигао је јутрос на Самит ЕУ - Западни Балкан у Бриселу.
Састанак лидера ЕУ и шест партнера са ЗБ почео је данас у Европском савету, а Србију ће представљати председник Републике Србије Александар Вучић.
У зграду Европског савета стигли су претходно и председник Француске Емануел Макрон премијери Албаније Едији Рама, члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић, председница привремених приштинских институција Вјоса Османи...
ВУЧИЋ СЕ ОГЛАСИО ИЗ БРИСЕЛА: Обећавам људима у Србији да ћу се борити за нашу земљу (ФОТО)
САСТАНАК ЛИДЕРА ЕУ И ЗАПАДНОГ БАЛКАНА У БРИСЕЛУ: Ево када ће се обратити председник Вучић
ОД ЕКОЛОШКИХ АКТИВИСТА, ПРЕКО АЛБАНСКИХ ЛОБИСТА, ДО БОРАЦА ЗА ПРАВА РАДНИКА: Опозиционари искористили протест да приграбе поене
Вучић: Желимо да подржимо наше комшије
Желео сам да посвећем нашу посвећеност и подршку Албанији и Северној Македонији, а они су били од велике помоћи Србији током дискусије, казао је Вучић.
- Желимо да будемо добре комшије. Желимо да подржимо наше комшије. Видећете током зимске сезоне ко ће први пружати помоћ вашим земљама - рекао је Вучић.
Председник је приметио да је много медија присутно због тога што су се три председника са Западног Балкана заједно обратила јавности.
- Због тога се ја осећам добро - казао је он.
Рама је рекао да су они знали да данас неће бити резултата у Бриселу.
- Дошли смо да испоштујемо све ове људе и ове земље које се налазе у тешкој ситуацији. Желим да подржим те земље. Појединачно им није потребна наша подршка, али као ЕУ, они су у расулу - казао је Рама.
Вучић: Отворени Балкан зближава нације
Председник је рекао да иницијатива Отворени Балкан зближава нације.
- Сто пута смо позивали друге земље и све радимо у интересу наших народа, а то је 70 одсто становништва наших народа. А, где су други? Имали смо притиске моћних земаља и њихових вођа о природи наше иницијативе и по питању многих других страни, али постајемо снажнији јер верујемо у ово и почели смо да верујемо у себе. Знамо да нам је потребно да одржимо мир и стабилност у региону. То је свима нама потребно. Само погледајте један дан борби у Украјини данас. Не желимо то да видимо на Балкану поново. Ја не желим - рекао је он.
Рама је сугерисао да је Макронов предлог замена за пуноправно чланство, те је истакао да је и то за њега прихватљиво.
- Надам се да ће доћи до стварања те политичке уније јер је боље да смо сви у једној кући као део исте породице, па макар живели на различитим спратовима - рекао је Рама.
Вучић: Добра дискусија
Председник истиче да нема конкретних резултата за Западни Балкан, али да никад не би потценио добру дискусију.
- Северна Македонија и Албанија нису добиле датуме, Приштина није добила визну либерализацију, а БиХ није добила статус кандидата - рекао је Вучић.
Рама каже да је фрустриран због ЕУ и да му није стало до ЕУ више од Вучића. Када је Рама причао о томе како Бугарска проблематизује језик у Северној Македонији, казао је и да га занима како ће се Хрватска поставити према Србији.
- Хрватска ће бити наша Бугарска - уз осмех је добацио Вучић.
Председник је рекао да верује да је будућност у нашим рукама.
- Ако ми урадимо много тога, ако радимо марљиво и ако почнемо да се повезујемо и интегришемо, ако обезбедимо слободан протек робе, људи и капитала, то ће значити много за наше земље и за наше људе. Морамо да убрзамо све процесе, да радимо марљивије и да будемо посвећенији, ако желимо да видимо опипљивије резултате у будућности.
Вучић каже да је има дугу дискусију са Макроном (сат времена) и да верује да Западни Балкан има европску будућност, али да ЕУ није данас била фер према Албанији и Северној Македонији.
Вучић: Још једном се ништа није догодило
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да се Србија, Северна Македонија и Албанија разумеју.
- Још једном се ништа није догодило. Верујем да наши пријатељи из Скопља и Тиране заслужују почетак преговора. То је неопходно јер су обе земље испуниле све захтеве ЕУ.
Вучић о Европској политичкој заједници
Он је рекао да је Србија повећала трговинску размену са ЕУ за више од 30 одсто.
- Неизмерно смо захвални Шарл Мишелу и свима онима који су нас подржали на нашем европском путу. Дискутовали смо о свему и зато је потребно да прихватимо иницијативу Макрона, а она ће значити формирање нове политичке заједнице. То је добар начин за нас да се наш глас чује - рекао је Вучић.
Председник каже да је био изложен притиску поводом неувођења санкција Русији.
Он истиче да је од људи из службе добио информацију да је 2629 чланака је одштампано у европским медијима у Србији након "руског напада" о томе да "Србија угрожава цео регион Западног Балкана, суверенитет тзв. Косова", али се ништа није десило.
- Моје питање за вас је да ли сте чули извињење ових медија о измишљотина које су они преносили грађанима - рекао је председник Србије.
Истиче да је у обавези да се понаша у складу са закључцима Савета за националну безбедности и захвалан је онима из ЕУ који су желели да нас чују.
Каже да формирање Отвореног Балкана није идеја Виктора Орбана, али ни Владимира Путина.
- Три балканске нације су селе и пронашле су решење, барем за неке од наших проблема. Да ли је то забрањено и да ли би то требало забранити? - питао је Вучић.
Председник је дао обећање европским колегама да ће урадити све што је могуће да постигнемо европске стандарде.
Рама и Ковачевски су бранили интересе својих грађана, рекао је Вучић.
Заједничко обраћање Вучића, Раме и Ковачевског
Након завршетка састанка са свим лидерима, и састанка са председником Француске Емануелом Макроном, уследило је обраћање председника Србије Александра Вучић и премијера Северне Македоније и Албаније Димитра Ковачевског и Едија Раме.
Обраћање Еди Раме
Премијер Албаније Еди Рама је рекао да се осећа дубоку тугу за ЕУ.
- Жао ми их је и надам се да можемо да помогнемо - рекао је Рама.
Он каже да је Шарл Мишел рекао лидерима Западног Балкана да имају 3 минута за разговор и да то није било довољно. Каже да се осећао лоше јер у Брисел долазе као гости, а не као Европљани.
Рама подсећа да је Северна Македонија већ 17 година кандидат за чланство ЕУ и да је чак променила име, а Албанија чека 8 година.
- Замислите да Француска промени име - рекао је Рама. Он је рекао да је "Бугарска срамота", али да она није једини разлог за заустављање процеса ширења ЕУ.
Истиче да ће, и поред свега, земље Балкана бити у ЕУ. Такође, заложио се и за визну либерализацију за лажну државу Косово.
Он каже да је у Србији популарност Владимира Путина веома велика и истиче да не разуме да се Србија притишће до крајних граница у погледу санкција Русији.
- Србија није у позицији да постигне ствари веома брзо и ако притиснемо Србију, могли бисмо то да платимо европском будућношћу Србије - казао је Рама.
Он каже да Албанци имају велику веру у ЕУ, без обзира на понашање Брисела.
- Европа је наша религија, Европа није Брисел - рекао је премијер Албаније.
Обраћање Ковачевског
Ковачевски каже да његова земља троши драгоцено време које нема на располагању.
- Оно што се сада дешава је велики проблем и велики ударац на кредибилитет ЕУ - рекао је премијер Северне Македоније и рекао да је та држава урадила много тога до сада и донела неке тешке одлуке, а сада је време да ЕУ испуни своја обећања, пре него што да нова.
Он се захвалио Макрону на посвећености коју је пружио за решавање проблема у преговорима Северне Македоније и ЕУ.
- Све смо урадили, сад је ЕУ на потезу - казао је премијер Северне Македоније.
Вучић одмах после састанка разговарао у четири ока са Макроном
Самит лидера ЕУ и Западног Балкана, који је јутрос почео у Бриселу, управо је завршен! Према најавама, две стране размениле су мишљења о могућностима убрзања приступања земаља региона у ЕУ.
Председник Србије Александар Вучић након састанка разговарао је у четири ока са председником Француске Емануелом Макроном.
Очекује се да ће Вучић заједно са председницима Албаније и Северне Македоније Едијем Рамом и Димитром Ковачевским на конференцији за медије ускоро изнети детаље са самита.
Петков на Самиту ЕУ-Западни Балкан: Решење треба да се нађе у бугарском парламенту
Бугарски премијер Кирил Петков, чијој влади је јуче изгласано неповерење у парламенту, истакао је да се решење за северномакедонски проблем мора пронаћи у бугарском парламенту и оптужио опозицију за блокирање.
- Решење треба да се тражи у бугарском парламенту, јер скупштина је институција која најбоље представља грађане - поручио је Петков пред данашњи Самит ЕУ-Западни Балкан у Бриселу.
Он је оптужио ранијег премијера Бојка Борисова, лидера опозиције, да је најодговорнији за насталу ситуацију.
- Он вам ујутро каже да ће подржати отварање приступних преговора са Северном Македонијом, што је одлична ствар, а потом после подне блокира парламент. Такву политику водио је и протеклих година - критиковао је Петков свог претходника.
Почео самит Лидери ЕУ и Западног Балкана
Лидери ЕУ и Западног Балкана почели су око 10.00 часова састанак у Бриселу на коме се разговара о начинима за јачање интеграције региона у ЕУ.
Састанку присуствују лидери свих шест западнобалканских партнера, а Србију представља председник Републике Александар Вучић.
Представници ЕУ су пред овај састанак поручили да је важно да се након 20 година од давајања ЕУ перспективе земљама Западног Балкана процес њиховог приступања "ревитализује" кроз бржу интеграцију западнобалканских партнера са ЕУ током процеса приступања.
Срдачан и пријатељски сусрет са председником Француске
Након детаљних и свеобухватних консултација са сарадницима и члановима влада, лидери Србије, Албаније и Северне Македоније - Вучић, Еди Рама и Димитри Ковачевски - јуче су донели одлуку о заједничком одласку на самит ЕУ - Западни Балкан.
Председник Србије Александар Вучић сусрео се са председником Емануелом Макроном непосредно пре почетка самита у Бриселу.
Том приликом председник Вучић објавио је фотографију на званичној Инстаграм страници будуцностсрбијеав.
- Срдачан и пријатељски сусрет са председником Француске пред почетак самита у Бриселу - пише у опису фотографије.
Стигао је и Еди Рама, премијер Албаније
Премијер Албаније Еди Рама рекао је данас, по доласку на Самит ЕУ-Западни Балкан, да је срамотно што је једна земља НАТО, Бугарска, "киднаповала" две друге чланице, Северну Македонију и Албанију, на њиховом европском путу.
Рама је новинарима казао да је ово нови дан у Европи, али не и у Бугарској.
Он је рекао да Албанија зна да на европском путу увек има нека Бугарска, али да неће мењати свој курс, да ће наставити да гради Европу у свом дому.
"Отворени Балкан" је реални одговор на ситуацију у којој пут интеграције настављамо јер немамо алтернативе, додао је он.
Упитан да ли треба Косово да се прикључи "Отвореном Балкану", Рама је одговорио да је та инцијатива отворена за све.
Албанија, према његовим речима, ради свој део посла, спроводи реформе и наставиће не само зато што то тражи Брисел, већ зато што то наша деца траже од нас.
На питање да ли подржава статус кандидата за Украјину, Рама је подсетио да је Северна Македонија 17 година кандидат, Албанија осам, и да Украјинци не би требало да гаје много илузија.
Обраћање председника Вучића
Председник Србије Александар Вучић рекао је данас, по доласку на Самит ЕУ, да је дошао у Брисел да разговара са европским пријатељима о будућности Србије и региона.
На питање шта очекује од данашњег састанка, казао је "ништа", а на то да ли се уплашио доласка у Брисел, као што су неки тврдили, поручио је да су прошла времена у којима неко може да слободне и независне државе уцењује пристицима.
- Ми смо овде дошли код пријатеља. Верујем у европску будућност Србије и Западног Балкана. Заједно ћемо се борити на том путу поштујући себе и верујући да заједнички можемо много тога да урадимо. То да смо уплашени и да смо много мали а неки много велики оставите неком другом, то су приче за малу децу - поручио је он.
На питање да ли очекује критике од тога што Србија није увела санкције Русији, каже:
- Очекивао, не очекивао, добиће одговор.
- Желимо да убрзано развијамо пријатељске и братске односе. Верујем да ћемо на европском и свим другим путевима бити заједно - нагласио је Вучић.
Пренео је да је јутрос разговарао са македонским премијером Димитром Ковачевским, а на питање шта мисли о билатерализацији преговарачког процес, указао је да је то Србији урађено са Приштином, тиме што је добила поглавље 35.
- Не могу да кажем да је Ковачевски срећан. Видећемо шта ће бити - додао је он.
Истакао је да је Северна Македонија за Србију братска и пријатељска земља и да све што осећа Скопље као да осећамо у у Београду
Самит у Бриселу
Састанак лидера ЕУ и шест партнера са Западног Балкана почео је данас у згради Европског савета, а Србију ће представљати председник Републике, Александар Вучић.
Из ЕУ су најавили да очекују размену мишљења са западнобалканским партнерима о могућностима за јачање процеса приступања односно убрзање интеграција региона у Унију.
У Нацрту закључака, које би лидери ЕУ требало да усвоје сутра о Западном Балкану, понавља се подршка ”перспективи ЕУ чланства за земље региона”, позива на наставак реформи као и на решавање отворених билатералних питања, укључујући и нормнализацију односа Београда и Приштине.
За сада, нити једна конкретна одлука о новим корацима земаља Западног Балкана у процесу евроинтеграције није предвиђена да буде усвојена на сутрашњем самиту.
Након састанка ЕУ Западни Балкан, око поднева, планирано је обраћање председника Европског савета, Шарла Мишела и председнице Европске комисије, Урсуле фон дер Лајен, а затим и заједничка конференција за медије председника Србије, Александра Вучића, и премијера Албаније и Северне Македоније, Едија Раме и Димитра Ковачевског.
У поподневним сатима, од 15 часова лидери ЕУ 27 ће почети свој редовни јунски самит чији ће први дан бити посвећен ситуацији у Украјини, кандидатурама Украјине, Молдавије и Грузије за чланство у Унији, и расправи о предлогу француског председника Емануела Макрона о формирању Европске политичцке заједнице која би, како је замишљено, окупила земље европског континета око координације по питањима од заједничког интереса као што су спољна политика, енергетика, миграције и друго.
Очекује се да током вечере ЕУ лидери у Бриселу подрже предлог Европске комисије да се Украјини и Молдавији да статус земаља кандидата и да Грузија добије "зелено светло" за кандидатуру по испуњавању додатних услова.
Други дан самита ЕУ традиционално је посвећен еврозони, јачању бакнарске уније и заједничког тражиста капитала, а лидерима ће се на препорневном састанку у Бриселу прикључити и председници Европске централне банке и Еврогрупе.
Самит лидера ЕУ 27 завршиће се у петак у раним поподневним сатима заједничком конференцијом за медије председника Европског савета, Европске комисије и Француске, као земље која завршава шетомесечно ротирајуће председавање Унијом.