ОБЕЛЕЖЕНА ГОДИШЊИЦА "ОЛУЈЕ" У РАЧИ! Вучић: Србија НЕЋЕ ЋУТАТИ, мир и слобода да - ПОНИЖЕЊЕ НИКАДА (ВИДЕО)
Дан сећања на страдале и прогнане Србе у акцији "Олуја" обележава се у Рачи, у присуству председника Србије Александра Вучића.
Обележавању Дана сећања присуствује премијерка Ана Брнабић, као и српски члан председништва БиХ Милорад Додик и патријарх Иринеј. Овом приликом ће Србија и Република Српска 4. августа заједно обележити велику српску трагедију - прогон 250.000 Срба из Хрватске.
Интониране су химне Републике Српске "Моја Република" и Србије "Боже правде". Уследио је пригодан уметнички програм.
На мосту је постављена сцена, реконструкција колоне која је преко њега бежала пре 25 година. Патријарх Иринеј са свештенством СПЦ служио је парастос за све жртве злочиначке акције Олуја.
Вучић се обраћа поводом 25. година од прогона Срба
- Ми уједињени можемо све, раздвојени не можемо ништа. Били бисмо тако слаби, баш као те 1995. године. Поносан сам јер нису успели да нам одузму српско име и презиме. Имамо слободну и независну државу. Више агресије не називамо интервенцијама и кампањава, злочине не називамо лошим искуствима, већ правим именима. Захвалан сам свим људима у Србији да морамо имати поштовање према свом народу и жртвама. Народе српски, не забоорави да нико у свету о овом злочину не говори. Зид су направили због злочина и у Јасеновцу - истакао је председник Вучић на почетку обраћања.
- Срби су прогнани само зато што су Срби, Срби су криви за све. Та матрица је постављена и тешко да ћемо је ми уклонити. Ми морамо нашој деци отворити очи и морамо да не ћутећи о злочинима, откријемо све ужасе који су Срби искусили. Србија никада неће имати жиг срамоте који су јој на чело стављали - додао је и рекао да "помирење желимо, али понижење никада - рекао је председник.
Додик: Наша освета је то што смо и данас заједно
- И Марија, и Невена и Жарко који су погинули заветовали су нас да не сме да се ово понови ниједном српском детету. Заветовали су нас да ово зло не смемо заборавити: Наша освета је слобода, мир а то је снага већа од сваког зла. Наша освета је и то што смо данас заједно, изнад Саве која је вечити сведог страдања нашег народа. Она сведочи, она остаје као гробница, исто колико је и река. Кроз њу тече крв исто колико и вода. Сваки цвет на њеној обали сведочи о страдању нашег народа - истакао је Милорад Додик.
- План прошлог века био је да Срби тамо не постоје. Олуја је била само завршни циљ етничког чишћења. Хрвати нису крили да је Хрватска без Срба њихов крајњи циљ. Они су тражили да се Срби смање на минумум - додао је Додик.
Додик је нагласио да Хрвати нису крили да је Хрватска без Срба њихов циљ и да је "Олуја" део континуитета, подсетивши на злочине усташа у НДХ.
Вучић и Додик положили венце на спомен плочу
Председник Србије Александар Вучић и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик открили су вечерас спомен плочу на мосту на Рачи, у знак сећања на све страдале и прогнане Србе у "Олуји", који су тим мостом прешли у Србију.
Вучић и Додик су затим положили венце на спомен плочу, након што је патријарх Иринеј служио помен страдалима.
Мост на Рачи је неми сведок страдања и патње Срба 1995. године, који су избегли из Крајине, у нападу хрватске војске и полиције у акцији "Олуја".
На спомен плочи налази се ова порука, како би била урезана у свест свих будућих нараштаја.
Патријарх одржао парастос, обратио се народу
- Данас од 25. година страдања Срба, сазвали смо се код места Српске Раче да обележимо тужан и трагичан догађај који је доживео наш невини народ. Тај трагични догађај наш народ је доживео, не од непознатог народа, већ од оних са којима смо вековима живели заједно. Једино је кривица српског народа који је живео тамо што су етички Срби православни по вери. Српски народ је платио хиљадама и хиљадама невиних жртава. Цена за своје име и своју веру почела је да се плаћа животима од 1941. године, а плаћа се и дан данас, када је преко овога моста прешло више од 250.000 српског народа. Углавном оних који су лишени својих домова, својих најближих. Ово можемо доживети као најтрагичнији догађај у историји, док наша "браћа Хрвати" то прослављају - истакао је patrijath Иринеј.
- Молимо се Господу нашем, у нади да ће он иуслишити наше молитве - рекао је патријарх Иринеј.
Од 4. до 7. августа 1995. године хрватске снаге етнички су од српског становништва очистиле територију Баније, Like, Кордуна и Северне Далмације, односно тадашњу Републику Српску Крајину.
Убијено је више хиљада цивила а протерано око 250.000 људи, углавном у Србију и Републику Српску.