Вучић разговарао са представницима Атлантског савета: Од Београда не чујете никакве уцене, а од Приштине стално (ВИДЕО)
Председник је данас разговарао са представницима Атлантског савета о важним темама
Председник Србије Александар Вучић разговара је данас са представницима Атлантског савета (Атлантиц Цоунцил) о ситуацији у вези са пандемијом ковид-19, као и о регионалним питањима и спољнополитичким приоритетима земље.
Разговор се одвијао путем видео линка.
ДАН СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ ХОЛОКАУСТА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ: Представници државе положили венце на Старом Сајмишту
"Ставићемо тачку на неспоразуме СПЦ и Црне Горе" Патријарх Профирије: Постигнута сагласност о Уговору са ЦГ
"ТЕК ЋУ ДА БУДЕМ ЗЛОЧИНАЦ" Шешељ у вербалном СУКОБУ у јутарњем програму: Бежи док ми није пао мрак на очи!
Са Вучићем у Председништву Србије разговара Маја Пишчевић
Нисмо учествовали у тестирању кинеских или било којих других вакцина, већ смо све купили након што су прошле све фазе тестирања, истакао је председник Србије Александар Вучић.
Вучић је, у разговору са представницима Атлантског савета, казао да не верује да је оно што је урадио тим на који је поносан, а чији је он део, нешто огромно историјско, иако је наша земља својим наприма добила више вакцина од осталих. Рекао је да је Србија купила и добила све вакцине након што су прошле све фазе тестирања, подсетивши да је први аранжман постигнут са Фајзером.
- Они су тачни у испоруци као швајцарски сат. Увек испоручују као што смо се договорили и задовољан сам тиме - објаснио је Вучић.
Подсетио је да је Србија добила и велике испоруке вакцина из Кине, АстраЗенека, као и Спутњик из Русије.
Вучић је на почетку истакао да је Србија набавила вакцине са свих страна света и да је то питање здравља, а не геополитике.
Недавно, указао је, постигнут је договор и са Модерном о њиховој вакцини против короне, које ће у Србију стићи крајем октобра.
Нагласио је да се у набавци вакцина Србија није понашала геополитички, већ само имајући у виду спашавање људских живота, те га, додаје, не интересују критике с тим у вези.
Вучић каже да је мир и стабилност веома важни у региону.
Председник је такође истакао да је Србија пружила и економску помоћ грађанима и привреди за време пандемије вируса корона.
Снажењу економије Србије, додао је, допринеле су и директне стране инвестиције, а подсетио је да је прошле године Србија привукла скоро 70 одсто свих инвестиција у региону.
Истакао је да не осећа никакве националистичке тенденције, и да му је најважније очување мира и стабилности у региону, као и да Србија подржава своје суседе. С тим у вези је подсетио да не одговара на увреде из других делова региона. Вучић је истакао да је успех Србије у набавци вакцина везан за успехе у економији. Подсетио је да је Србија по расту друга у Европи, и да ММФ прогнозира Србији раст од пет одсто за текућу годину, док су домаћа предвиђања између 6 и 6,5 одсто раста БДП-а.
То, додаје, је најважнији стуб нашег привредног раста, поред веће јавне потрошње. Указао је да је јавни дуг на нивоу који је мањи од 60 одсто, у чему је за 80 одсто чланица ЕУ боља.
- Ти добри резултати су постигнути реформама покренутим 2014.и 2015. - објаснио је он додајући да је поносан и што је Србија могла да помогне и региону достављајући вакцине.
Једна од тема разговора је и нова администрација Џоа Бајдена у САД.
Вучић је подсетио на своје састанке са Бајденом и истакао да је био изненађен тиме колико је Бајден био упознат са ситуацијом на овим просторима.
- Председника (Доналда) Трампа сам срео само два пута, а само једном сам имао прилику да причам са њим о политици. Знам председника Бајдена боље од председника Трампа, али не могу да кажем да очекујем боље односе између две државе. Када год је Бајден био у Београду, желео је да нас саслуша. Надам се да се тога сећа. Биће политичких потешкоћа за Србију - рекао је Вучић и подсетио да зна и Ентонија Блинкена.
Председник је рекао да се нада да је амерички интерес да има Србију за савезника на Балкану.
Говорећи о стању демократије у Србији, Вучић каже да је свестан да стање демократије у Србији није савршено, али да то ми не кријемо.
- Морам да признам и да прихватим да постоје озбиљни проблеми са којима ћемо морати да се суочимо. Спремни смо да чујемо све критике - рекао је председник.
Он је додао да се нада да ће Србија у погледу демократије и људских права постићи резултате као у економији и вакцинацији, те истакао да нема разлога да тако и не буде.
Председник је, говорећи о ситуацији на Косову и Метохији, рекао да обе стране морају да испуне оно што је потписано у Бриселу.
- Од Београда не чујете никакве уцене. Не претимо ратном компензацијом и тужбама, али то сваки дан чујемо од Приштине и нема реакције САД и ЕУ - рекао је председник и истакао да је важно да се повећа поверење између две стране и да се не сме стварати непријатељска атмосфера.
Председник је истакао да "не могу сви добити све".
Председник Србије Александар Вучић изразио је очекивање да ће ЕУ у приступним преговорима отворити кластер са Србијом у јуну.
Вучић је упитан за критике на рачун Србије из ЕУ и са других места у вези владавине права, слободе медија, људских права, казао да, ако се од њега очекује да каже да се ради о пропаганди против наше земље, то неће рећи, јер је свестан да нисмо савршени.
- Почели смо да постижемо резултате по бројним питањима из области владавине права. Мислим да добро напредујемо и у борби против организованог криминала - објаснио је он.
Вучић је рекао, међутим, да увек постоји и мало политике, јер неке велике организације не заборављају да Србија не критикује Русију и Кину, па нађу начин да нас критикују.
- Наравно да постоје проблеми са којима морамо да се суочимо. Морамо да инвестирамо огромне напоре у савладавању свих тих проблема. Спремни смо да саслушамо све критике и да чујемо све што су неки добри људи рекли да треба да променимо - рекао је он.
Вучић је указао да постоји листа питања са којима треба да се суочи Србија и то не зато што моли неког да отвори преговарачке кластере, већ то чини јер је корисно за нас, нашу демократију и имиџ.
- Ако смо способни да постижемо резултате у економији и вакцинацији, немам сумње да смо способни да побољшамо и стање људских права, демократије - закључио је он.
Председник Србије Александар Вучић такође је додао да Србија није заинтересована за стварање Велике Србије, како други тумаче тај термин.
- За нас Велика Србија значи бољу економију, више идеја, више фабрика, имплементацију греен плана, веће запошљавање, веће плате, бољи стандард, бољу инфраструктуру. За то смо заинтересовани, а не за угрожавање економије. Ја инсистирам на томе - рекао је Вучић и додао да му многи не верују јер је лакше рећи не верујемо му како би добили више гласова.
Како је рекао, потребно је време да се свима докаже да смо озбиљни.
- Људи су у последњих 25 година напуштали овај регион, а сада први пут видимо да су људи почели да се враћају у регион, пре свега у Србију. То су веома образовани људи. Млади талентовани људи су отишли а они су нам потребни да се врате. Само глупи људи могу да мисле да им то користи на изборима, нећемо им дозволити - рекао је Вучић.
Председник Србије Александар Вучић разговара са представницима Атлантског савета
У најави Атлантског савета наводи се да ће се разговор бавити изгледима америчко-српских односа под новом америчком администрацијом, питањем какву улогу САД и ЕУ могу играти радећи заједно на унапређивању евроатлантске перспективе западног Балкана, те како Србија може сарађивати са суседима на промоцији постпандемијског опоравка кроз регионалну економску сарадњу, као и о дијалогу Београда и Приштине, али и о домаћим политичким кретањима и геополитичком утицају у региону.
Дискусија је део иницијативе #BalkansForvard, координираног напора за подстицање демократског, сигурног и просперитетног западног Балкана чврсто интегрисаног у евроатлантску заједницу.
У најави се додаје да је Србија централни актер у будућности западног Балкана и целе Европе, слободне и мирне.
Констатује се да земља излази из пандемије брзим корацима вакцинације, "вакциналном дипломатијом" у региону и амбициозним плановима за економски опоравак.
Подсећа се и да је Србија земља кандидат за чланство у Европској унији, те да се и даље суочава са политичким и геополитичким ветровима у земљи и иностранству.
Увод у разговор дао је извршни потпредседник Атлантског савета Дејмон Вилсон, а са Вучићем у Председништву Србије разговара Маја Пишчевић.