ВУЧИЋ СЕ ОБРАТИО ИЗ СКОПЉА: Курти би да користи бич против Србије, за нас је кључно да ли се развијамо довољно брзо (ФОТО/ВИДЕО)
Процес Брдо-Бриони 12. пут окупио је регионалне лидере, ове године у престоници Северне Македоније
У Скопљу је почео самит лидера процеса Брдо-Бриони, а домаћин скупа биће председник Северне Македоније Стево Пендаровски, заједно са председницима земаља иницијатора тог процеса Хрватске и Словеније, Зораном Милановићем и Наташом Пирц Мусар.
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ЧЕСТИТАО НОВАКУ ПОБЕДУ: Хвала Вам што сте Србији донели толико радости и поноса
МИЛОШ ВУЧЕВИЋ: "СНС је спремна за изборе, да чујемо шта народ каже!"
"БЕСКРАЈНО ВАМ ХВАЛА, МОМЦИ" Председник Вучић честитао кошаркашима: Показали сте свету колико је јака Србија када је јединствена
Питања новинара
Одговарајући на питања новинара, Вучић је рекао да му је интересантно како неки сматрају да се према некоме треба користи бич, посебно када је реч о једној сувереној земљи.
- За мене је интересантно како неки људи сматрају да је могуће да имају право да траже од неких трећих да примењују бич према једној сувереној земљи, посебно кад нарушавате повељу УН. Пошто је толико "снажан", толико "јак" и одређивао би судбину свих народа у Европи, разуме се и српског, не разумем што сам не употреби тај бич - рекао је Вучић.
- Што се тиче санкција, о њима одлучујемо ми сами као суверена земља и по томе се разликујемо од Приштине по питању тога ко јесте суверена земља, а ко није и никада неће бити - казао је председник.
- До краја месеца ће добити одговор, који ће бити најбржи и најконкретнији одговор који један председник који је надлежан да расписује парламентарне изборе ће им пружити. Добиће и мој усмени и писани одговор. Кад говорите о ужасној ситуацији у друштву, научићу их и показаћу им колико данас имамо више запослених у ових 10 година.
- Какви ће све избори и кад да буду, није Србија и српска држава фонтана жеља да испуњава њих онима који маштају о томе да нам изгазе клупе у Народној скупштини. Сада треба да имају мало више посланика, да забрањују да пензионери добијају повећања пензија и деца иновативне лекове да их шаљу када је то потребно.
Упитан о негативној кампањи, Вучић је рекао да није тајна да има људи који не воле Србију.
- Постоје неки људи који мрзе Србију и који мрзе све на свету, само да могу то да искористе против своје земље. Само да подсетим, када је требало да неко искористи највећу трагедију у историји земље, а то ће ући у историју бесчашћа, ви некоме претите улицом? И стварно верујете да вас се неко плаши? Или живите у сопственом балону и својим измишљотинама - казао је председник.
У осврту на негативне коментаре поводом кампање снижења цена председник Србије је рекао да се држава труди да онима који су најсиромашнији помогнемо.
- Није њима паризер битан, ми смо имали и детерџент, и сапун, и тоалет папир. Ми смо се трудили да покажемо бригу према људима, за мене је то била озбиљна тема, очекује се да просечна плата буде 840 евра, за годину дана очекујемо да буде нешто мања од 1000 евра. Они се смеју на све то, и чињеници да имамо најјефтинији хлеб и најјефтинију струју, да бисмо помогли најсиромашнијима, не Ћулибрку. Њима смета и 20.000 динара за пензионере, и повећање плата просветним радницима, смета им све - казао је Вучић.
- Узећу и паризер и јогурт. У среду идем лично да купим и пробам. Поведем Малог и Момировић и све ћу да снимим. Ми се не играмо са народом, већ бринемо о народу. Ускоро ћете имати прилику да дођете на власт. Ви сте озбиљни фаворити, народ ужива да газите скупштинске клупе - додао је он.
Вучић је поручио да ће ускоро бити прилике да они који критијују дођу на власт.
- Ако ће улица да буде место на којем се доносе одлуке, онда у Србији демократија више не постоји - рекао је председник.
- Године 2025. кад будемо имали просечну плату 1.000 евра, онда ће људи почети да се враћају у Србију - рекао је председник Вучић, истакавши да су у прошлости људи одлазили из Србије ишли за бољим послом и извесношћу бежећи од политичке несигурност.
- Број новорођене деце у Србији 63.000, а у Бугарској која је већа 53.000. У Хрватској 50.000 новорођене деце. Председник Милановић је данас о томе говорио. Није то тако једноставно, уђете у ЕУ и то се више неће дешавати. Налазимо се на европском путу, морамо да урадимо још реформи, још важних ствари, морају и они да кажу хоће ли нас или неће, али није то кључно питање. За нас је кључно питање развијамо ли се ми довољно брзо или не.
Говорећи о самиту у Бриселу Вучић је рекао да не зна шта га чека, али да је сигурно да разговор неће бити лак.
- Видећемо шта ће да кажу у Бриселу. Не очекујем нешто посебно добро, али наше је да покушавамо увек дијалогом и разговором покушавамо да решавамо проблеме. Ми не бисмо да користимо бич, као што би Курти да користи бич против Србије. Много је "јак", да понесе још један бич, можда му тај један не буде довољан.
- Неки мисле да би у ЕУ требало да уђемо 2026. ја се само осмехнем. Ја сам политички ветеран и сад да верујем да ћемо тад да уђемо, да будем будала, да лажем свој народ, што? Да добијемо изборе? Не пада ми на памет, можемо да дубимо на глави, неће да нас приме ни 2026., ни 2027. ни 2028. године - казао је Вучић.
Председник је на крају истакао важност међусобних односа земаља из региона.
- Важно је за нас да ми из региона будемо ближи једни с другима. Ми морамо своје односе да развијамо, да скраћујемо процедуре између нас. Да ми обезебдимо слободан проток роба, људи, капитала и услуга. Да ми будемо ти који ћемо својом стопом раста, која ће да буде виша него што је европска у наредних 10 година и 15 година, погледајте дугорочне прогнозе и ММФ и светске банке, ми ћемо драстично да смањујемо разлику у односу на Западну Европу.
- Ми морамо себе да представимо као јединствен блок, колико је то могуће, упркос нашим разликама и да тако иступамо пред ЕУ. Надам се да ће то наилазити на све погодније тле и на Западном Балкану. Увек сам говорио на форумима о томе да Србија признаје и македонски језик и територију Северне Македоније и цркву и никакав проблем немамо. Наставићемо да водимо такву политику - закључио је председник Србије.
Обраћање председника Вучића
- Мислим да је у врло коректно и конструктивној расправи протекао данашњи дан - казао је председник.
- Није било инцидената. Коректан и добар састанак, увек је добро да чујем шта други људи мисле. Разговарали смо и о економским приликама и како и шта подузети. Нафта расте, није оволико висока била већ годину дана, плашим се да ће још да расте. Видећемо како ће ствари даље да се одвијају. Предстоји нам напорна недеља, одлазак у Мађарску, Брисел, онда за 6, 7 дана у Њујорк. Биће много занимљивих тема - дода је председник.
Председник стигао у Скопље
На инстаграм профилу "будућностсрбијеав" председник је поделио објаву са отварања самита лидера процеса Брдо-Бриони.
На самиту је учествују председник Србије Александра Вучића, председник Црне Горе Јакова Милатовића, председник Албаније Бајрама Бегаја, чланови тројног Председништва Босне и Херцеговине Жељка Комшић, Денис Бећировић и Жељка Цвијановић и председница привремених институција у Приштини Вјоса Османи.
Током дана, предвиђено је пленарно заседање, након којег ће уследити прес конференција домаћина самита и изјаве званичника, после чега ће се разговори наставити на радном ручку и билатералним састанцима.
Иницијатва Брдо-Бриони
Иницијатва Брдо-Бриони настала је 2010. године када су тадашњи словеначки и хрватски премијер Борут Пахор и Јадранка Косор, након потписивања споразума о арбитражи између две земље, желели да дају пример лидерима Западног Балкана и подстицај за решавање билатералних питања и повећање темпа на путу интеграције у ЕУ.
Од 2013. године састанци у оквиру Процеса Брдо-Бриони се одржавају сваке године, а скуповима лидера региона придруживали су се и специјални гости међу којима су били некадашња немачка канцеларка Ангела Меркел, ранији председник Аустрије Хајнц Фишер, председник Немачке Франк-Валтер Штајнмајер, председник Пољске Анџеј Дуда, његов италијански колега Серђо Матарела, актуелни председник САД, тада у функцији потпредседника Џозеф Бајден, као и представници европских институција.
Прошле године самит је одржан на Брду код Крања, када су лидери земаља Запаног Балкана, уместо декларације, усвојили закључке, у виду документа од шест тачака, чија је главна порука да се реафирмише подршка убрзању европског пута Западног Балкана.
Прошле године скупу нису присуствовали представници ЕУ и није било специјалних гостију.
Уочи сутрашњег скупа, председник Северне Македоније вечерас ће за лидере земаља учесница приредити неформалну вечеру.
У Скопљу је, због присуства највиши званичника земаља региона, одређен такозвани први степен безбедности, па је на снази посебан режим саобраћаја.