ВУЧИЋ У СЛОВЕНИЈИ: Председник Србије након самита "Србија има велику подршку, Грчка неће признати Косово" (ФОТО/ВИДЕО)
Самит Европска унија - Западни Балкан, посвећен европској перспективи региона одржао се на Брду код Крања у Словенији.
Самит је окупио шефове држава или влада чланица ЕУ и лидере Западног Балкана, међу којима је и председник Србије Александар Вучић.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/24/pjimage_8.jpg?itok=5ywPB15R)
ХРВАТСКО ЛУДИЛО НЕ ПРЕСТАЈЕ: Вучић и Порфирије раде по налогу Путина, СПЦ је параполитичка институција
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/05/uefa.jpg?itok=jK-f5CO6)
НИШТА НЕОБИЧНО - ТО ЈЕ НАШЕ: УЕФА у званичној најави ЕП у Немачкој Косово означила као део Србије! (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/aleksandar-vucic-sebastijan-kurc_foto_srbijadanasjelena_obradovic_3.jpg?itok=1MHrDYMY)
"Србија има снажан привредни раст, ЕУ да заузме веродостојну позицију" Курц жели датум проширења на Балкан
Питања новинара
Вучић је рекао да на данашњим састанцима није било приче о ромингу, већ о ЕУ путу наше земље.
- Нисмо причали о ромингу. Причали смо у ЕУ путу Србије. Захвалио сам ЕУ на огоромном новцу и на свему што су за нашу земљу урадили - рекао је председник.
Додао је да је причао са Марконом пуно, као и да неки датум ниси хтели да дају, јер неки имају своје изборе у западној Европи. Додаје да је Рамаимао расправу са Румен Радев.
- Ради се о дипломама и занимањима, признању, једних других, имамо неке техничке проблеме, али мислим да то не би био проблем у будућности. Давно је било време да тај део завршимо. Он није статусног типа. То би требало да помогне људима, без обзира на њихову националност - рекао је Вучић.
Вучич је у наставку рекао и како Србија не може постати члан ЕУ, док се прво не реше проблеми са Приштином.
- Без решавања проблема са Приштином Србија не може да буде члан ЕУ.
Како каже, приликом разговора са Куртијем, на једно његово питање које је поставио премијеру Приштине, овај није одговорио, и додаје да сматра да је Маркон све разумео.
- Мислим да су сви разумели. Тако да, желим да верујем да је будућност западног Балкана заиста у ЕУ, али нико нема право да нама замера то што ми живимо и преживимо. Људи морају да живе живот и размишљају како ће да преживе данас. Тако и ми морамо да размишљамо - рекао је Вучић и додао:
- С муком са заспао ноћас, размишљајући о струји и гасу. Чекам да се вратим у Србију да направимо састанке, а оног секунда када вам за пола степена буде хладније, ја ћу бити крив - рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је Светстка банка подигла прогнозу раста за 6 посто. Како каже, то је добар сигнал да је Србија на добром путу.
- Свакако ћемо бити број један у Европи - рекао је Вучић и додао:
- Ја морам да кажем да смо имали коректно искуство сада у Бриселу, али дијалог се одвија под оквиром ЕУ. То није наш договор, то је договор претходне власти и ми поштујемо оно што је било која власт претходна у Србији прихватила.
- Вашингтонски спорзум су у Приштини прогасили мртвим, што се мене тиче, ми смо спремни да све из тог споразума спроведемо у дело. Само што је Приштина рекла да тај споразум за њих не важи - рекао је Вучић.
Обраћање председника Вучића након састанка
Председник је најпре изјавио да након целодневних састанака задовољан чињеницом да су председници и премијери ЕУ 4 сата са нама разговарали о будућности Западног Балкана.
- Захвалио сам се у име Србије на бројним инвестицијама и новцу који улажу у нашу земљу - рекао је Вучић.
- Оно што је за Србију значајно, то је да смо могли да видимо које земље желе брже проширење, а које су већи скиптици. Мислим да смо себе представили на добар начин и верујем да своју позицију можемо да поравимо у ЕУ. Дуго сам јутрос разговарао и Грчка ће наставити да подржава територијални интегритет Србије и то је важна вест - рекао је Вучић.
- Разговарали смо о дипломама и признању занимања. Да не улазим у детаље, просто знате све разлике између нас и наставиће се тај процес усаглашавања у наредном периоду. Са Марконом смо обавили посебне разговоре, као и са Марконом и Андрејем Бабишком, разговарао сам и са премијером Хрватске о нашим односима. Са Рамом, ту ће се разговори наставити и то је то. Оно што могу да кажем, мимо западног Балкана, је оно што не знамо шта ћемо да радимо су струја и гас.
- Сад је гас отишало на 1900 по најновијим проценама. То нису нормалне сцене, то је немогуће издржати. Борисов сутра долази у Београд и за мене ће то бити фантастичан разговор и са мојом личном поруком за Путниа у којој ћу га замолити да нам помогне.
- То не може нико да издржи, а не само Србија. Струја, још горе, али борићемо се и надам се да ћемо моћи да урадимо оно што је важно за грађане Србије.
Он је рекао да Борисов сутра долази у Београд и да ће то за њега бити фантастичан разговор и да има личну поруку за Путина у којој ће га замолити да нам помогне.
Сусрет са хрватским премијером
Кратак сусрет са хрватским премијером Андрејем Пленковићем током Самита лидера Европске Уније и Западног Балкана.
Ево шта пише у Декларацији која ће бити усвојена данас на Самиту ЕУ и Западног Балкана
Документ који је претходних дана узбуркао Европу и регион, а који ће данас бити усвојен на Самиту ЕУ о Западном Балкану на Брду код Крања, има 29 тачака. Првом је потврђена недвосмислена стратегија проширења, а мало изненађење је ставка број три.
Иако је раније било објављено да се подршка ЕУ неће наћи на столу пред лидерима региона, ипак се десило супротно.
Упаво тиме и почиње нацрт документа, у који су медији имали увид. У првој тачки Брисел даје "недвосмислену подршку" европској перспективи Западног Балкана, поздравља "посвећеност партнера из Западног Балкана евроспкој перспективи", и констатује да је то у обостраном интересу и да остаје заједнички стратегијски избор.
Изненађење је, међутим, тачка број 3, која се тиче тога како ЕУ жели да партнери из Западног Балкана причају о њој.
Више информација о документу можете прочитати ОВДЕ.
Учесници Самита лидера Европске Уније и Западног Балкана
Председник Србије Александар Вучић на свом Инстаграм профилу "будуцностсрбије" објавио је фотографију са свим учесницима Самита лидера Европске Уније и Западног Балкана.
Разговори пред сам почетак самита
Разговори о свим важним темама пред почетак Самита лидера Европске Уније и Западног Балкана.
- Разговори о свим важним темама пред почетак Самита лидера Европске Уније и Западног Балкана - написао је Вучић на званичном Инстаграм налогу "будућностсрбије", уз фотографије сусрета.
Председник Србије разговарао је са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен, председником Европског савета Шарлом Мишелом, аустријским канцеларом Себастијаном Курцом, премијером Луксембурга Гзавијеом Бетелом, премијером Чешке Андрејем Бабишем, комесаром за проширење ЕУ Оливером Вархеијем, премијером Словачке Едуардом
Председник Србије састао се са председником Владе Републике Грчке
Председник Србије Александар Вучић састао се данас у Словенији са председником Владе Грчке Киријакосом Мицотакисом.
Вучић и Мицотакис бораве на Брду код Крања, где учествују на Самиту Европска унија - Западни Балкан.
Вучић је раније најавио да ће се данас, између осталог, срести и са лидером ХДЗ у БиХ Драганом Човићем, доскорашњим бугарским премијером Бојком Борисовим, Себастијаном Курцом...
Курц "Западном Балкану потребна истинска европска перспектива"
Аустријски канцелар Себастијан Курц истакао је да је Западном Балкану потребна истинска и искрена европска перспектива.
- Регион Западног Балкана нам је на срцу, јер нисмо само историјски, географски, економски, већ и људски. Ако ЕУ не буде дала истинску европску перспективу морамо бити свесни да ће друге супер силе као Русија, Кина, али и Турска имати значајнију улогу у региону - казао је он новинарима приликом доласка на Самит.
Курц је подвукао да је Западни Балкан географски део Европе и да му је потребна европска перспектива.
Премијер Луксембурга Гзавије Бетел рекао је да се не смеју изневерити земље Западног Балкана, али ни дати празна обећања.
Он је указао да постоје услови које је потребно испунити за пријем у ЕУ.
Међутим, нагласио је да ЕУ није обавила своје интерне задатке, али и да земље Западног Балкана тога не смеју бити жртве.
Указао је да је процес проширења мировни пројекат, а на Балкану се види да је регион који је често буре барута, због чега треба помоћи деескалацији, а то се може мировним пројектом ЕУ.
Бетел је, говорећи о синоћњем састанку шефова држава и влада ЕУ, казао да је разговарано како да се ЕУ постави у свету.
- Морамо припазити да не дођемо у ситуацију да постоји само Г3, где неће Европа више седети за столом. Ми смо економска, демократска и људска снага, али имам осећај да се боримо са само делићем наше снаге - рекао је он.
"Шаљемо поруку да Западни Балкан припада ЕУ"
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен истакла је данас, уочи Самита ЕУ-Западни Балкан на Брду код Крања, да тим скупом Унија шаље веома важну поруку региону, а то је да Западни Балкан припада ЕУ.
- Желимо да упутимо веома јасну поруку, а то је да Западни Балкан припада ЕУ. Желимо их у ЕУ. Ми смо једна европска породица. Делимо исту историју, вредности и уверена сам и исту судбину - поручила је она.
Фон дер Лајен је нагласила да чланице ЕУ желе интеграцију Западног Балкана јер знају да је то добро како за Западни Балкан, тако и ЕУ.
- Имамо заједничке инетресе и можемо се заједнички боље развијати. Мора напредовати интеграција Западног Балкана у заједничко тржиште. Моја порука Западном Балкану је - желимо вас у ЕУ, наставите са реформа, циљ је пред очима - поручила је председница Европске комисије.
Вучић стигао на самит
Председник Србије Александар Вучић стигао је на самит Европска унија - Западни Балкан. Данас ће присуствовати састанку са осталим председницима, након чега се очекује обраћање медијима.
Вучића је дочекао словеначки премијер Јанез Јанша, који је домаћин данашњег скупа.
На самит пристижу и остали лидери ЕУ и Западног Балкана.
Уочи самита председник Вучић је у Словенији изјавио је да нема превелика очекивања од данашњег скупа, али да очекује позитивну поруку о подршци Западном Балкану.
- Немам никаквих илузија по питању брзог уласка у ЕУ - рекао је Вучић који је јуче у Љубљани учествовао на Самиту шефова држава чланица ЕУ из редова Европске народне партије.
Навео је и да је на Самиту ЕПП сазнао да је словеначка делегација, подржзана од аустријског канцелара Себастијана Курца, предложила да се у тексту званичног саопштења напише предлог да до 2030.све земље и територије нашег региона буду део ЕУ.
Домаћин данашњег скупа на Брду код Крања је премијер Словеније Јанез Јанша, а председава председник Европског савета Шарл Мишел, који ће, заједно с председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен, представљати ЕУ.
Циљ самита у Словенији
Самит се види као прилика да се потврди европска перспектива Западног Балкана и његова даља интеграција у ЕУ, али и да се пружи додатни подстицај примени Европског инвестиционог и економског плана.
Домаћин данашњег скупа на Брду код Крања је премијер Словеније Јанез Јанша, а председава председник Европског савета Шарл Мишел, који ће, заједно с председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен, представљати ЕУ.
Самиту ће присуствовати лидери свих 27 земаља чланица ЕУ и Западног Балкана - Албаније, БиХ, Црне Горе, Северне Македоније, Србије и такозваног Косова, чије је учешће најављено под звездицом.
У оквиру Самита биће одржане две сесије, на првој ће учествовати лидери држава чланица ЕУ, а на другој ће им се придружити и лидери земаља Западног Балкана.
Након тога на заједничкој прес конференцији обратиће се председник Европског савета Шарл Мишел, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и премијер Словеније Јанез Јанша.
У фокусу скупа биће реафирмација европске перспективе Западног Балкана, која је, како истичу у Европској комисији, од обостраног стратешког интереса и остаје заједницки стратешки избор.
Ту поруку је, као одговор на све израженијие критике и скептицизам у региону према стратегији проширења ЕУ, током прошлонедељне посете Западном Балкану, пренела и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, понављајући своју подршку земљама Западног Балкана да се придруже Унији.
Такође, непосредно уочи састанка европских лидера на којем ће се разговарати о проширењу Уније, Словенија, која тренутно председава Саветом ЕУ и која је домаћин скупа, изнела је идеју о прикључењу земаља Западног Балкана, укључујући Србију и Босну и Херцеговину до краја деценије.
Тај предлог је изнет на састанку амбасадора у Бриселу и наводно је изненадио остале земље чланице, док су га неке описале као потпуно нереалан, с обзиром на економске и политичке изазове у региону.
На Самиту у Словенији биће разматрано и унапређење сарадње у циљу друштвено-економског опоравка региона од последица пандемије ковида-19, као и спровођење Економског и инвестиционог плана (ЕИП), вредног 30 милијарди евра, којим ће ЕУ у наредних седам година пружити финансијску помоћ региону.
ЕУ ће обезбедити и бесповратна средства у износу од девет милијарди евра кроз 10 кључних инвестиционих пројеката.
Теме скупа биће и интензивирање регионалне сарадње, као и потенцијали за даљу сарадњу у политицким и безбедносним питањима од заједницког интереса. Очекује се да државе чланице, уз пристанак земаља Западног Балкана, на крају самита усвоје декларацију.
Самит је део стратешког ангажмана ЕУ са Западним Балканом, у складу са Стратешком агендом 2019-2024, а претходили су му Самит ЕУ-Западни Балкан 2018. у Софији и самит ЕУ-Западни Балкан 2020. у Загребу, који је одржан у online формату.