Вакцина је најбоља ЗАШТИТА од малих богиња, али ОВА ЈЕДНА СТВАР може да преполови ризик од ОБОЛЕВАЊА
Вирус морбила се, тврде лекари, преноси "капљично"
Вакцина против малих богиња најбоља је заштитита, али је у одбрани од овог опасног вируса, као и многих других, једна обична, рутинска ствар такође много важна - прање руку!
Прочитајте и:
- Не морамо ни наглашавати да је вакцина сама по себи најзначајнија мера заштите. Пожељно је и коришћење маски за лице, што у највећој мери важи за оне који су највише изложени - на здравствене раднике и они који долазе у контакт са оболелима. Када су капљичне инфекције у питању, велики проценат оболелих зарази се контактом, преко руку или предмета. Стога, учестало и темељно прање руку може да преполови ризик – каже Срђа Јанковић, имунолог Дечје клинике у Тиршовој.
Он додаје и да је посебно важно прање руку након потенцијалног контакта са изворима заразе.
- Не постоји званично време које је "прописано" за прање руку, битно их је темељно опрати како би се уклонили патогени микроорганизми, али пресудну улогу има учесталост хигијенских навика – наводи он.
Због епидемије малих богиња, инфекције су тренутно у жижи интересовања, а како бисмо се заштитили од њих потребно је користити све доступне мере.
Вирус малих богиња преноси се капљично, али капљице неретко заврше на рукама, објашњава доктор.
У селу код Прокупља цела породица ОБОЛЕЛА ОД МАЛИХ БОГИЊА
Међутим, када је хигијена уопште у питању, не ваља ни претеривати, наводи др Јанковић, јер превише чистоће може да створи проблем у организму, који има своју одређену микрофлору, односно бактерије које нису штетне, и којима је ту "место".
Зачуђујуће неутемељена навика међу становништвом јесте прање руку након тоалета.
Прање руку је од изузетне важности и када није "сезона" вируса. Осим респираторних инфекција постоје и цревне, а оне се у великој мери шире преко неопраних руку након коришћења тоалета.
- Прањем руку се чак и респираторне инфекције мање преносе, а камоли цревне – наглашава Јанковић.
Једна од болести које се преносе преноси прљавим рукама јесте заразна жутица, односно хепатитис типа А, као и салмонелоза и дизентерија, које се на првом месту овако преносе. Списак болести које се повезују са овим начином преношења се ту не зауставља.
Према медијски доступним подацима, од почетка проглашења епидемије морбила, забележено је и неколико смртних случајева. Последњи који је потресао домаћу јавност јесте случај породиље из Ниша.