Вашингтон се окреће Балкану: Америка предлаже ДЕЈТОН 2?!
Писмо америчког конгресмена упућено Рексу Тилерсону
Амерички конгресмен и некадашњи градоначелник Дејтона Мајкл Р. Тарнер у писму државном секретару САД Рексу Тилерсону указао је "на преку потребу да се Вашингтон окрене региону Балкана и преузме водећу улогу у процесу помирења" и предложио потписивање "Дејтона 2".
Прочитајте и:
- Прошле седмице смо обележили 22. годишњицу потписивања Дејтонског мировног споразума, договора који је окончао вишегодишње крвопролиће и створио предуслове за трајни мир у Босни и Херцеговини. У то време био сам градоначелник Дејтона и из прве руке био сведок како америчка дипломатија за истим столом окупља супротстављене стране - навео је Тарнер у писму Тилерсону датираном 19. децембра, преноси klix.ba.
Он је шефа Стејт департмента обавестио како страхује да је угрожен мир постигнут у Дејтону.
- Сада је кључни период за регион и САД морају да поново преузму вођство и помире супротстављене - навео је Тарнер.
Додао је да је будућност Босне и Херцеговине од кључне важности не само за Балкан, већ и за Евроазију.
- У децембру прошле године Уставни суд је изгласао да актуелни Изборни закон није у складу с Уставом у погледу етничких мањина. Парламент БиХ мора брзо да осигура измене тог закона до избора у октобру 2018. Неуспех у томе ће скоро сигурно изложити опасности мир који траје већ више од две деценије - оценио је Тарнер.
Он је предложио да САД буду домаћини потписивања нове верзије Дејтонског споразума.
- Срби, Бошњаци, Хрвати и остали само путем америчког лидерства могу да живе заједно у миру и осигурају слободу и једнака права свим народима. Не смемо да дозволимо да тај ионако нестабилан регион склизне у неред јер противници демократије једва чекају да искористе хаос - навео је амерички политичар.
Он је у писму државном секретару додао и то да су САД дужне да подрже мир до којег су помогли да дође 1995. године.
- Наша нација може да потврди посвећеност демократији широм света водећи Босну и Херцеговину кроз овог проблематично време. Радо ћу подржати Вас и Ваш тим у овом кључном подухвату - стоји на крају писма америчког конгресмена.