ВЕЛИКА ПЕТОРКА ДОНОСИ ТРИ ЗАХТЕВА ЗА ВУЧИЋА: Ево шта су за Србију смислили европски моћници
У престоницу Србије долази иста екипа западних дипломата као почетком године: специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, специјални изасланик САД ЗА Западни Балкан Габријел Ескобар, затим саветници за спољну политику француског председника и немачког канцелара Емануел Бон и Јенс Плетнер и коначно дипломатски саветник италијанске премијерке Франческо Тало.
Велика европска петорка данас је поново у Приштини и Београду.
ВУЧИЋ ДАНАС СА "ВЕЛИКОМ ПЕТОРКОМ": Разговор о кључним питањима везаним за Србију
ГРАДСКИ ОДБОР СНС НАЈОШТРИЈЕ ОСУЂУЈЕ НАПАД НА СВОЈУ АКТИВИСТКИЊУ: Млада жена је грубо физички нападнута
ВУЧИЋ СУТРА СА "ВЕЛИКОМ ПЕТОРКОМ" Следе састанци са представницима ЕУ, САД и земаља чланица ЕУ
Изасланици ЕУ и САД, као и саветници за безбедност лидера Француске, Немачке и Италије покушаће Београд и Приштину да врате за преговарачки сто и постигну напредак у примени Охридског споразума о нормализацији.
Аналитичари очекују да ће велика петорка још више притиснути обе стране него у јануару и дати можда нове рокове за испуњење захтева, али и запретити рестриктивним мерама.
У престоницу Србије долази иста екипа западних дипломата као почетком године: специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, специјални изасланик САД ЗА Западни Балкан Габријел Ескобар, затим саветници за спољну политику француског председника и немачког канцелара Емануел Бон и Јенс Плетнер и коначно дипломатски саветник италијанске премијерке Франческо Тало.
Они ће се са председником Александром Вучићем разговарати у 14 сати у згради Генералног секретаријата председника републике.
У јануару донели француско-немачки план
Када су прошли пут, почетком године, били у Београду представили су Вучићу француско-немачки план за нормализацију односа Београда и Приштине који је договорен у фебруару, а анекс примене усаглашен је у марту у Охриду.
Међутим, Охридски споразум није потписан, ни примењен свих ових месеци. Највећи кривац за то је косовски премијер Аљбин Курти који није хтео ни да започне процес формирања Заједнице српских општина због чега је добио чак и рестриктивне мере из Брисела.
Петер Стано, потпарол Европске уније, најавио је већ да западни емисари долазе у Београд и Приштину са јасним очекивањима да ће обе стране наставити процес нормализације односа и спровести своје обавезе неодложно и без услова".
Вучић претходни састанак назвао "једним од најтежих дана"
Да ће данашњи састанак бити веома захтеван указују и речи Вучића након првог разговора са "великом петорком". Том приликом је рекао да је то био "један од најтежих дана за нашу земљу".
- И никада нисам крио када се такве ствари догађају. Имаћемо много мука у будућности, због тога ће нам бити потребно јединство - поручио је тада Вучић.
Шта ће "велика петорка" тражити?
Седам месеци након Охридског споразума уместо примене договореног дијалог је отишао неколико корака уназад, па се поставља питање шта би представници "велике петорке" овога пута могли да донесу?
На то питање покушала је да одговори за Блиц ТВ Бранка Латиновић, бивша амбасадорка.
- Ја не бих искључила могућност да се поставе неки рокови, не само повратак у институције, не само избори, повратак дијалогу, већ и неки рокови. Видећемо, али у сваком случају не може бити мање од онога што је најављено, може бити само више - каже Латиновић.
Нови захтеви у вези са Косовом и Метохијом?
Оно што је званично најављено из Брисела је да ће циљ посете бити постизање конкретног напретка у примени Споразума на путу нормализације. Незванично, представници Француске, Немачке и Италије, праћени Високим представник ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком и изаслаником САД-а за Западни Балкан долазе са новим захтевима у вези са Косовом, сазнаје БЛИЦ ТВ.
У престоницу Србије долази иста екипа западних дипломата као почетком године: специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, специјални изасланик САД ЗА Западни Балкан Габријел Ескобар, затим саветници за спољну политику француског председника и немачког канцелара Емануел Бон и Јенс Плетнер и коначно дипломатски саветник италијанске премијерке Франческо Тало. Они ће се са председником Александром Вучићем разговарати у 14 сати у згради Генералног секретаријата председника републике.
Нови захтеви у вези са Косовом и Метохијом?
Оно што је званично најављено из Брисела је да ће циљ посете бити постизање конкретног напретка у примени Споразума на путу нормализације. Незванично, представници Француске, Немачке и Италије, праћени Високим представник ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком и изаслаником САД-а за Западни Балкан долазе са новим захтевима у вези са Косовом, сазнаје БЛИЦ ТВ.
- Свакога дана се суочавате са притисцима, са спољним притисцима, са онима који би да руше Србију на разне начине, не верујем да је то случај са петорком, верујем да они желе на другачији начин да поставе проблем око решавања кризе на КиМ. Видећемо какав је то пакет и шта они доносе - изјавила је Латиновић.
Ситуацију су у међувремену драстично променили догађаји у Бањској, што се очитало и у усвојеној резолуцији Европског парламента, којом се тражи увођење санкција у случају утврђивања повезаности Београда са догађајима на северу Косова од 24.септембра.
"Јовандањски ултиматум други део"
Александар Митић, научни сарадник Института за међународну политику и привреду истиче за Блиц ТВ да је "јасно да ћемо сведочити некој врсти јованданског ултиматума други део".
- Дошли смо у ситуацију коју ће велика петорка желети да искористи овај моментум за додатни притисак на Београд да би се убрзала примена делова тих споразума и анекса - каже Митић.
Латиновић очекује да ће разговоре диктирати ситуација на северу Косова и Метохије.
- Сигурно ће се гледати на све ово што треба да се уради у вези са повратком дијалогу и деескалацији на Косову, да се ситуација максимално стави под контролу и да не буду нови изазови - оцењује Митић.
Зечевић: Охридски споразум у првом плану
Слободан Зечевић са Института за европске студије сматра да "велика петорка" долази, пре свега, због Охридског споразума.
- Тражиће реализацију Охридског споразума којег ми нисмо потписали, али смо прећутно прихватили. Видећемо да ли ће донети и неки папир у вези са формирање Заједнице српских општина. Бојим се само да не буде ЗСО са умањеним овлашћењима него по Бриселском споразуму из 2013. године - прича за "Блиц" Зечевић.
Могући нови рокови и рестриктивне мере?
Наш саговорник не искључује нова условљавања и рокове западних дипломата.
- Вероватно ће захтеви бити испоручени по принципу "узми или остави". Уколико не прихватимо захтеве уследиће одређене рестриктивне мере. Исто тако Приштини ће тражити да распише што пре локалне изборе на северу Косова и да формира ЗСО. Као што сам рекао видећемо да ли ће то бити ЗСО из Бриселског споразума или ће Запад подићи Приштини и прихватити мања овлашћења за ЗСО - анализира Зечевић.
Бањска и Вучићева посета Кини споредне теме?
Како каже, могуће су и још две теме на данашњем састанку у Београду.
- Ако се буде спомињали догађаји у Бањској ЕУ је већ рекла да ће прво сачекати да се истраже сви детаљи. Од Београда се очекује да истражи догађаје и сарађује, али мислим да нам неће тражити да испоручимо осумњичене. Могуће је и да посета Вучића Кини буде једна од тема мада ту не видим ништа спорно јер и ЕУ економски сарађује са Кином. Ми имамо аргументе зашто смо ишли у Пекинг, а и нисмо још чланица ЕУ - закључује Зечевић.
Европски емисари данас ће прво бити на састанку у Приштину са косовским премијером Аљбином Куртијем, а потом на разговор са Вучићем.
На Приштину се већ неко време апелује да је у обавези да спроведе формирање Заједнице српских општина, као и да организује изборе у српским општинама.
Без обзира на неиспуњење претходно постављених услова за изборе и недавни бојкот локалних избора представници Срба са севера Косова сада позивају на изборе.