Велика промена следи нам у пасошима: У рубрици држављанство више неће писати СРПСКО
Велика новина
У Србији од 1. октобра наступа велика промена у пасошима. У њима више неће у рубрици држављанство писати "српско" већ "држављанство Републике Србије".
Иако предходна ознака није била супротна прописима, у Странци за Санџак сматрали су да се тиме крше права мањинских народа у Србији.
Прочитајте и:
Први Бошњак коме у путној исправи издатој у Конзулату у Немачкој у рубрици стоји држављанство Републике Србије, јесте Мирсад Ђерекарац. Своју исправу Мирсад је добио пре Нове године.
- Моја грађанска и сва друга права у држави Србији нису угрожена, али ми ово значи. Ето, само тај осећај једнакости и равноправности са другим народима у држави у којој живим - каже Ђерекарац.
Први допис ресурном министарству из Странке за Санџак послали су у децембру 2016. године.
- Стављање придева "српско" значи, у ствари, да се ставља једна национална одредница, једно национално обележје, што није у складу ни са Уставом ни са Законом. Сви мањински народи, односно, несрпски народи у Републици Србији, подводе се под одредницу "српско" и ми смо тражили да се то исправи - каже председник Странке за Санџак Февзија Мурић.
У Министарству унутрашњих послова објашњавају да је сет података који се уписује у нови биометријски пасош урађен на основу стандарда који прописује садржај, изглед и упис свих података који се налазе у пасошу.
Рубрика држављанство уписује се у облику припадности држави чије држављанство лице поседује.
Од 1. октобра, кроз апликацију у пасошу у рубрици "држављанство" уписује се "држављанство – Републике Србије", што је такође у складу са Законом о држављанству Републике Србије и Законом о путним исправама. У рубрику "држављанство" у пасошу уписује се искључиво "држављанство Републике Србије", тако да не постоји могућност избора.
Мурић се обратио заштитнику грађана у децембру 2016. године. Поступак је трајао краће од годину дана. Након више састанака, препорука заштитника грађана о измени садржаја рубрике држављанство је усвојена.
Српски пасош више вреди од чувеног ЦРВЕНОГ ПАСОША СФРЈ!
Омбудсман Зоран Пашалић сматра да је потребно направити разлику између националног идентитета или припадности и држављанства.
- Свакако треба направити ту јасну разлику која ће утицати на бољи осећај свих оних који јесу држављани Републике Србије. али који се не сматрају српским или делом српског национа - додаје Пашалић.
Исправка ће бити вршена у наредном периоду, за све држављане Србије, приликом обнављања пасоша који су истекли.