ВЕЛИКИ ГУБИТАК ЗА СРПСКИ НАРОД: Шешељ уживо у програму саопштио лоше вести
Председник СРС Војислав Шешељ говорио је данас за јутарњи програм ТВ Пинк.
Шешељ је саопштио лоше вести да је преминуо истакнути књижевник Радован Бели Марковић.
Лидер СРС је рекао да је Марковић имао велики књижевни опус и истакао је његов значај за српску културу.
Ко је био Радован Бели Марковић?
Страшни снимци са места несреће код Параћина! Од аутомобила скоро ништа није остало (ВИДЕО)
ТРАЖЕ СЕ ВАНДАЛИ КОЈИ УНИШТАВАЈУ ТУЂУ ИМОВИНУ: Младици направили хаос током ноћи - чупали дрвеће из саксије (ВИДЕО)
СИН ПОЗНАТЕ СРПСКЕ ПОЛИТИЧАРКЕ ИЗВРШИО САМОУБИСТВО: Скочио кроз прозор са петог спрата
Бели Марковић рођен је у селу Ћелије, код Лазаревца 10. октобра 1947. Школовао се у Лајковцу, Лазаревцу, Београду. Као млад радио на бензијској пумпи, касније био новинар у ваљевском листу „Напред“, а затим, до пензионисања био је управник лајковачке Градске библиотеке. Био је члан редакција „Књижевне речи“ и „Књижевних новина“, Српског књижевног друштва, Српског ПЕН-а. Живео је у Лајковцу.
"Паликућа и Тереза милости пуна“ је први роман који је објавио 1976. Следе књиге приповедака: "Црни колач" (1985), "Швапска коса" (1989), "Године расплета" (1992), "Живчана Јапија" (1994), "Сетембрини у Колубари" (1996), "Старе приче" (1999), "Аша" (2007) , "Ћорава кутија" (2007).
Између осталих награда за књиге прича добио је Андрићеву награду за "Септембрини у Колубари", за "Мале приче“ награду „Бора Станковић“, док је за роман "Лајковачка пруга" (1997) добио Нолитову награду за роман и награду „Бранко Ћопић“. За роман "Лимунација у Ћелијама" (2000) добио је признање „Вечерњих новости“ за књигу године „Меша Селимовић“. Аутор је и романа: "Последња ружа Колубаре" (2001), "Кнез Мишкин у Белом Ваљеву" (2002), "Девет белих облака" (2003), "Оркестар на педале" (2004), "Кавалери Старог премера" (2006), "Госпођа Олга" (2010).
Последњи роман „Стојна ветрењача“ објавио је у јулу 2021.