ВЕЛИКО ИСТРАЖИВАЊЕ ПОКАЗАЛО КОГА СРБИ НАЈВИШЕ ВОЛЕ: Русију ОБОЖАВАЈУ, али ИЗНЕНАДИЋЕ ВАС КО ЈЕ НА ДРУГОМ МЕСТУ!
Интересантно је и то да 55 одсто Срба верује да је Русија војно надмоћнија од НАТО пакта, док само 19 процената анкетираних мисли да је обрнуто
Чак 60 одсто грађана Србије има најбоље мишљење о Русији и њеној политици и ову земљу види као највећег савезника. Истовремено, 56 процената Срба Кину доживљава као великог и искреног пријатеља. На другој страни, тек 27 одсто грађана има добро мишљење о Европској унији, а минорних четири одсто подржава улазак Србије у НАТО пакт.
ВУЧИЋ МЕЂУ ГРАЂАНИМА: Председник у четвртак почиње кампању "БУДУЋНОСТ СРБИЈЕ"!
Ово су резултати великог истраживања америчког Националног демократског института, које је истовремено спроведено у Србији, Црној Гори, БиХ и Македонији. Према тој анкети, када би се у Србији организовао референдум о чланству у ЕУ, за улазак би било 45 одсто грађана, наспрам 39 процената који су против. Када је реч о евентуалном уласку наше државе у НАТО, Срби су јасни - тек мизерних четири одсто је "за", док је чак 80 посто грађана одлучно против.
Истраживање америчке организације указује и на то да је ситуација у Црној Гори слична оној у Србији. Иако је та земља већ у НАТО пакту, већина Црногораца и даље је против чланства у западној алијанси. На другој страни, грађани у БиХ и Македонији имају много више поверења у западну војну алијансу и Европску унију.
Интересантно је и то да 55 одсто Срба верује да је Русија војно надмоћнија од НАТО пакта, док само 19 процената анкетираних мисли да је обрнуто.
Коментаришући ове податке, политиколог Александар Павић каже да Срби у Србији и Црној Гори показују да су национално и политички здрави. Он каже да је сасвим логично да Срби више воле оне који су им пријатељи него оне који су их бомбардовали.
- У БиХ долази до изражаја муслиманско-хрватска популација која је вечно у потрази за спољним покровитељима. То је, нажалост, случај и са Македонијом, где Шиптари и такозвани Северномакедонци имају већину. Срби и даље једини показују самосвојност и независност. Што се тиче ЕУ, Срби би у начелу свакако волели да живе тамо, али све анкете показују да нису спремни на то и да неће у ЕУ ако је Косово цена која мора да се плати - подвлачи Павић.
На другој страни, Сташа Кошарац, шеф Додиковог СНСД у Скупштини РС, оцењује да Срби веома добро разумеју регионалну сарадњу.
- Врло смо опрезни и резервисани, пре свега зато што пракса показује да у ЕУ ништа није идилично. НАТО нас је бомбардовао користећи осиромашени уранијум, што свакако изазива јака негативна осећања према том војном савезу. Уосталом, РС и Србија су војно неутралне, па не треба да чуде овакви ставови - закључује Кошарац.