ЗАШТО СУ ОЧЕВИ УБИЦЕ БИЛИ У ЦЕНТРУ ЗА СОЦИЈАЛНИ РАД: Како родитељ који злоставља своје дете СМЕ ДА ГА ВИЂА?!
Две велике трагедије при Центрима за социјални рад, нажалост нису случајност
Становници Србије и региона су шокирани трагичним вестима које долазе из Београда, а које се тичу бруталних убистава које се дешавају при Центрима за социјални рад.
Подсећамо, јуче се догодио стравичан злочин када је Марко Н. усмртио своју жену Мају Ђорђевић и њиховог четворогодишњег сина испред Центра за социјални рад у Раковици. А неколико дана пре тога, Милан Ловрић је каменом убио своју супругу Олгу, и то испред Центра за социјални рад на Новом Београду, после чега се бацио под воз.
С обзиром да су обе жене биле растављене од мужева, Центар за социјални рад је било једино место на коме су могли да их виде, и зато су искористили прилику да почине стравичне злочине баш тамо.
Олга Ловрић и њено троје деце годинама су трпели Миланово насиље. Још 2010. године условно је осуђен на три године због насиља над супругом, уз забрану да јој приђе ближе од 100 метара. Због насиља над најстаријим сином, кога је претукао због четворке у школи, 2015. осуђен је на две године затвора. Казну је требало да служи до јуна ове године, али је изашао у априлу.
Након ове ситуације, поставља се питање - да ли је злочин могао бити спречен и ,пре свега, да ли некоме ко је насилник и осуђивано лице сме уопште да виђа децу, с обзиром да је он потенцијални напасник?!
Српски криминлолог Златко Николић за портал SrbijaDanas.com истиче да се ради о битном проблему о коме је требало дискутовати много раније, наглашавајући да су ова два злочина нажалост једно велико наравоученије које треба осмислити кроз измене законских решења.
- Ово питање је требало да поставимо много раније. На њега су увек стручно и жустро одговарали квазихумансити који су хтели да егализују права једних и других. Основно је ако родитељи нису успели да тај брак сачувају, нису ни једно ни друго за децу. Ипак, сматра се да су биолошки отац и мајка ипак бољи од хранитеља. Али, ова два случаја потврђују да би деца штавише била безбеднија без једног или другог родитеља, односно да их је друштво преузело под своје старатељство - рекао је Николић.
- Из овога мора да се извуче наравоученије, а то је да, уколико постоје евиденције о насилничком понашању или осудама за друге преступе који садрже попут пљачки или насилништва – такви не би смели да утичу на децу тиме што би с виђали са њима. Ово дете је терет свима нама на нашој савести је случај из Раковице. Мора се наћи мера у законским решењима да оне који нису за родитеље да им се забрани да то буду - рекао је Златко Николић.