Веровали или не, Норвежани и Срби славе истог свеца, који је веома важан за наш народ
О његовом животу највише се зна из сага, као и прича раних норвешких монаха
Норвешка данас слави Олсок, познатији као Дан светог Олафа док Српска православна црква слави истог свеца 13 дана касније по јулијанском календару.
Да би сва деца била ЗДРАВА целе године, данас морате да урадите само једну битну ствар!
Данас је летњи Аранђеловдан: Ево шта је добро, а шта никако не треба радити
Уз богат културни програм, доста музике али и различитих конференција, норвешки градови Трондхајм, Сапрсборг, као и места на норвешкој западној обали, данас славе живот Олафа II Харалдсона, познатијег као норвешки вечни краљ и светац покровитељ Олаф, саопштила је амбасада Норвешке.
О његовом животу највише се зна из сага, као и прица раних норвешких монаха. Наиме, овај викиншки краљ је стигао у Норвешку из Новгорода како би проширио хришћанство у тој земљи.
Умро је 1030. године у бици код Стиклестада. Годину дана након његове смрти је отворен његов ковчег и откривено да његови нокти и коса никада нису престали да расту. Олаф је канонизован у Трондхајму и добио име свети Олаф. Словени су му подигли цркву у Новгороду.
ДАНАС ЈЕ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК У СРБИЈИ: Ако баш вечерас БУДЕТЕ НЕШТО САЊАЛИ, то значи СЛЕДЕЋЕ
Викинзи, а посебно свети Олаф, заслужни су за ширење хришћанства у нордијским земљама, а како се све то дешавало пре раскола на православце и католике 1054. године, свети Олаф заузима важно место и у Православној цркви.Он је последњи западњачки светац ког је прихватила за свеца и Православна црква. Сваког 29. јула Дан светог Олафа се слави и у Шведској, на Фарским осртвима, као и у деловима Велике Британије.
Српска православна црква обележава овај дан и слави светог Олафа 13 дана касније.