ВЕСИЋ: Са нестрпљењем очекујемо Закон о Старом сајмишту
Весић је рекао да ће Град Београд, заједно са Републиком Србијом расписати тендер за изглед будућег меморијалног комплекса
Град Београд са нестрпљењем очекује да буде усвојен Закон о Старом сајмишту који ће бити основа да се почне са изградњом меморијалног комплекса, изјавио је градски менаџер Горан Весић у разговору са директором јерусалимског Центра Симон Визентал Ефраимом Зурофом.
Са Зурофом, који је на челу међународног саветодавног тела за Старо сајмиште, састали су се Весић и градски урбаниста Милутин Фолић.
У разговору је констатовано да је доношење закона о Старом сајмишту и изградња меморијалног комплекса веома значајна за српски, ромски и јеврејски народ.
Закон ће дати правни основ да се по убрзаном поступку, уз фер и законом прописану надокнаду, реше имовински односи како би држава постала власник земље и објеката који се сада налазе на простору будућег меморијалног комплекса", рекао је Весић и додао да је град својим средствима већ раселио централну кулу.
(УЖИВО) ВУЧИЋ СВЕЧАНО ДОЧЕКАО КЕРНА: Аустријски канцелар стигао у Београд
Говорећи о даљим корацима, Весић је рекао да ће Град Београд, заједно са Републиком Србијом расписати тендер за изглед будућег меморијалног комплекса и додао да ће се тада знати колико ће овај пројекат коштати као и да потом следе активности на прикупљању неопходних средстава за реализацију овог пројекта.
Весић је рекао да су премијер Александар Вучић, влада коју води и Град Београд веома посвећени да се у Србији очува сећање на наше суграђане Јевреје који су страдали у холокаусту.
Србија је једна од првих европских земаља која је усвојила Закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама холокауста који немају живих наследника, град Београд је раселио централну кулу на Старом Сајмишту и тако омогућио да се започне претварање овог места у меморијални комплекс, урађен је Нацрт Закона о Старом Сајмишту а град Београд је 10. Мај прогласио Даном сећања на жртве холокауста у Београду", истакао је Весић.
Он је додао да садашња српска власт има снажну политичку вољу да се очува сећање на жртве холокауста и да је прошло време када је Србија, уз Ватикан, била једина европска земља која 2009. године није потписала Декларацију из Терезина којим се 46 земаља обавезале да ће вратити јеврејску имовину отету од нациста током холокауста.
ВЕСИЋ РАЗГОВАРАО СА ЗУРОФОМ: Ускоро Закон о изградњи меморијалног комплекса на Старом сајмишту
Такав чин је био срамота за тадашњу српску владу, а данас можемо са поносом да кажемо да је Србија под владом Александра Вучића једна од првих европских земаља који је усвојила закон, а на основу Декларације из Терезина и да се наша земља са посебним пијететом сећа својих јеврејских суграђана страдалих у холокаусту", рекао је Весић.
Он је додао да је прошле недеље разговарао о овим питањима и са амбасадорком Израела у Србији Алоном Фишер Кам.
Градски урбаниста Милутин Фолић обавестио је Ефраима Зурофа о активностима које град Београд предузима на пресељењу немачког павиљона у комплекс будућег меморијалног центра како би се несметано реализовали Урбанистички планови града Београда.
Фолић је захвалио јеврејској заједници у Београду на разумевању.
Разговарано је и изградњи спомен обележја на месту где су налазилеТополске шупе на Аутокоманди.
Састанку су присуствовали епископ славонски Јован Chulibrk, Богољуб Шијаковић из Радне групе за писање закона о Сајмишту, рабин Исак Асиел и председник Савеза јеврејских општина Србије Рубен Фукс.