Весић положио венац у Ташмајданском парку: НАТО агресија десила се без одлуке Савета безбедности УН
Градски менаџер положио венац код споменика деци страдалој током НАТО агресије
Поводом обележавања годишњице Дана сећања на страдале у НАТО агресији, данас су у београдском парку Ташмајдан положени венци код споменика деци страдалој током НАТО агресије.
Прочитајте и:
Венце су положили градски менаџер Горан Весић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Србије Негован Станковић, представници удружења и грађани опредељени за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
- Сваког 24. марта се са пијететом и дужним поштовањем сећамо свих жртава које су пале током НАТО агресије. Страдало је 2.500 људи, од чега 79 деце, а смрт мале Милице Ракић можда и на најбољи начин осликава безумност те агресије и онога што се десило у нашој земљи - рекао је Весић новинарима након полагања венаца.
Он је подсетио да је 1999. године Београд пети пут у 20. веку разаран и додао да је то један од најтрагичнијих и најстрашнијих догађаја у нашој новијој историји.
Весић је рекао да се НАТО агресија десила без одлуке Савета безбедности УН, односно противно међународном праву, и да до дан данас нико од агресора није нашао никакво оправдање за злочин који је почињен.
Како је додао, на нама је да се сећамо свих људи који су страдали и да не дозволимо да икада више, као земља и друштво, будемо у ситуацији да се нађемо на удару најјачих, без заштите и могућности да се адекватно одбранимо.
- Управо зато политика која се води последњих неколико година од стране Владе Србије, политика у којој Србија има пријатеље и заштитнике, је политика која треба да спречи да будемо у ситуацији у којој смо били 1999. године. Београд ће се сећати онога што се десило, трудићемо се да чувамо пијетет и сећање на жртве и да градимо наш град тако да се више никада не деси слична ситуација у будућности - подвукао је градски менаџер.
Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Негован Станковић је прецизирао да је током НАТО агресије, за 78 дана, страдало више од 2.500 грађана Србије, од цега 79 деце.
Осим тога, додао је он, уништен је највећи број привредних субјеката, као и војних објеката.
Споменик је посвећен успомени на малишане страдале у периоду од 24. марта до 10. јуна 1999. године.