ВЛАДИКЕ ВЕЋ ОДЛУЧИЛЕ ЗА КОГА ЋЕ ГЛАСАТИ: Могуће је да сутра буде одабран кандидат за 46. поглавара СПЦ
Избор патријарха значајан је и за Цркву и за друштво
Културолог Јован Јањић очекује да ће првог дана заседања Сабора, Српска православна црква добити новог, 46. поглавара, јер су, како сматра владике већ одлучиле за кога ће гласати.
СУТРАШЊИМ САБОРОМ ПРЕСЕДАВАЋЕ ЕПИСКОП ВАСИЛИЈЕ: Владика Лаврентије хоспитализован!
ЕУ ПРИПРЕМА НОВУ МЕТОДОЛОГИЈУ ПРИСТУПА ЗА СРБИЈУ: Наша земља брзо напредује, могуће брже отварање поглавља
"Без споразума са Београдом нема пута у ЕУ" Фон Крамон упозорила Приштину
- Мислим да ћемо већ сутра добити тројицу кандидата који ће добити натполовичну већину гласова и да ће онда Божијом вољом један од њих бити изабран за патријарха српског - каже Јањић за Танјуг поводом сутрашње седнице Сабора СПЦ која ће се одржати у Крипти Храма Светог Саве.
Он истиче да је важно ко ће бити патријарх, јер, како каже српски народ више од осам векова свој идентитет гради на тековинама православне духовности и да треба сачувати то наслеђе.
Улога српских патријараха била је доминантна кроз историју и зато, каже, његов избор треба посматрати и у контексту околности у којима се налази српско друштво и држава сматра Јањић
Он истиче да је српски народ и држзава на великим искушењимаи додаје да се зато интереси цркве и државе преплићу.
Јањић не жели да процењује ко би од владика могао ући у тројну кандидатуру, као ни то ко би од њих могао бити изабран за патријарха.
- Било би и непристојно јер донекле утиче човек, а однекле Бог и не можемо се мешати у Божје одлуке ко је најдостојнији - каже Јањић, али додаје да верује да ће и овога пута бити изабран најдостојији епископ као што је, подсећа, било у случају избора патријарха Павла 1990. године и његовог наследника Иринеја 2010.
Коментаришући спекулације о евентуалним опструкцијама на Сабору при избору патријарха, Јањић сматра да ће и ако има оних који су то намеравали одустати од тога.
- Они који то намеравају, зато што су проценили да немају могућност да буду изабрани на ту дужност или неко од њихових, верујем да ће одустати од тога јер не приличи људима највишег свештеничког достојанства да изазивају опструкције, поготово приликом тако важних догађаја као што је избор духовног поглавара - рекао је Јањић.
Избор патријарха значајан је не само за Цркву, већ и за друштво, наводи Јањић и каже да на то указује и сама чињеница да се сада бира тек 46. патријарх у историји СПЦ која своје трајање бележи више од осам векова.
Примећује да је и Црква нападнута, односно да се напада њено јединство и у том контексту подсећа да је руски патријарх Алексеј II 2007. године у честитки патријарху Павлу, поводом 50 година његове архијерејске службе, истакао да је патријарх Павле најзаслужнији за то што је српска црква оцувала јединство јер је претило да СПЦ подели судбину бивше заједничке државе Југославије.
- Видимо да и данас има таквих покушаја, да се удара на јединство цркве, да се присвоји и материјално и духовно наслеђе да би се обезличио овај народ, али и да би се на темељу тога наслеђа неки други који настањују делом или у целини српске етничке просторе изградили свој духовни идентитет - каже Јањић.
С обзиром да црква и држава служе истом народу, као што је цркви од интереса да држава функционише, тако је и свакој држави у интересу да буде мир у цркви, сматра Јањић и додаје да се интереси цркве и државе преплићу.
Они треба да буду, додаје, као што је говорио Свети Сава - два крила једног истог народа.
Истиче да је Црква пре свега духовна установа и да брине о духовним потребама верујућег народа те да се и у случају српског патријарха очекује да води цркву тако да се народ духовно изграђује, чува свој духовни идентитет и изнова га изграђује и допуњује.
Додаје да патријарх има улогу и да се сачува оно што у материјалном смислу припада Цркви и српском народу.
- Улога српског патријарха није само да буде предводник народа него треба да на неки начин заступа и националне интересе јер ако су подржани национални интереси самим тим ће моћи да се остварују и духовни интереси народа који припада одређеној цркви - закључио је Јањић.