НАТО скупља ЈМБГ и отисак прста грађана Србије: Нуде 1.895 евра и посао, а имају тајну намеру
Незаконито прикупљање личних података
НАТО канцеларија за везу у Београду прикупља личне податке грађана противно законима Републике Србије!
Прочитајте и:
Канцеларија Алијансе расписала је средином марта конкурс за саветника за медије, који ће, како је у огласу наведено, саветовати шефа представништва Чезара Маринелија у вези са јавном дипломатијом и организовати медијске догађаје.
Почетна бруто плата будућег саветника износиће невероватних 1.895 евра, а у огласу за посао је наглашено и да постоји могућност за додатно напредовање и већу зараду већ по истеку првих 12 месеци.
Канцеларија НАТО за везу искористила је међутим чињеницу да не подлеже законима наше земље па је тражила од заинтересованих кандидата да приликом аплицирања пошаљу скен личне карте или пасоша. На тај начин је велики број грађана послао Алијанси малтене све информације о себи.
Један од њих ће извесно постати саветник за медије док је НАТО у огласу навео да ће лични подаци осталих кандидата бити архивирани у његову базу података?!
- Према српским законима тако нешто представља недозвољену обраду података о личности јер скенирањем и слањем копије, рецимо, личне карте, будућем послодавцу практично уступате много више података него што је њему заиста потребно. Кад фотокопирате или скенирате личну карту остављате и биометријску фотографију, отисак прста, место рођења, број личне карте, ЈМБГ... То је много више података него што је нужно - јасан је Златко Петровић из Канцеларије повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности.
Канцеларији повереника су међутим везане руке с обзиром на специјалан статус који НАТО има у Србији.
- С обзиром на њихов специфичан статус надлежност за поступање према њима немамо. Не можемо предузети никакве мере нити им наредити да тако прикупљене податке униште. Ту је практично у питању принцип екстериторијалности. То је као да нека амбасада прикупља податке. Да бисмо спроводили, рецимо, надзор у америчкој амбасади, поставили би нам питање шта тражимо на америчкој територији. Да ли саобраћај сме да заустави дипломатско возило ако прође кроз црвено светло? Уколико би такве информације тражио неки домаћи послодавац покренули бисмо поступак надзора и утврдили да ли је у питању несразмерна обрада података о личности јер прикупља много више података него што му треба – каже Златко Петровић.
НАТО Канцеларија за везу у Београду није одговорила на питања портала Србија Данас због чега прикупља личне податке грађана Србије!
Јавност је тако остала ускраћена за одговоре на питања зашто НАТО од кандидата тражи да доставе скен личне карте или пасоша и зашто чува податке особа које нису добили посао саветника за медије.
Грађани Србије иначе често пријављују стране послодавце јер сматрају да траже много више личних података него што је потребно.
- Једино што можемо јесте да посаветујемо грађане да не шаљу потенцијалним послодавцима такве податке уколико сматрају да је то сувишно. На конкурсу за посао послодавци често траже да му доставите неке податке који су забрањени чак и Законом о раду. Готово редовно питају да ли планирате да оснујете породицу, а то иде и до тако бизарних питања као што је колико цигарета попушите дневно, колико кафа попијете, ко вам чува децу... Постоји много сличних питања на конкурсима која су практично непотребна за заснивање радног односа, јер се не доносе на стручност, већ на интиму – каже Петровић.