НЕВЕРОВАТНИ ПРОЦЕНТИ ИЗНЕНАДИЛИ ЈАВНОСТ: Скоро сви српски младићи хоће у војску, кад стигосмо до тога?
Могуће је да данашње генерације имају другачији сензибилитет од оног који је преовладавао у генерацијама пре тридесетак година
Постоји позната песма "Радо иде Србин у војнике", у коју је народ у међувремену накалемио разуман стих - "два га вуку, а тројица туку" - што отприлике представља однос сваког цивилизованог човека, по данашњим мерилима, према рату и оружју кад нема непосредних борбених дејстава која угрожавају наше породице и пријатеље, нас саме или отаџбину. Они од нас који су служили војску пре 30-ак година, када је култ војске још и био јак (а усред рата на овим просторима), знају да је можда, али стварно можда, један момак од десет ишао у армију јер је то и хтео - остали су то радили из осећаја дужности према држави, родитељима и остатку фамилије, можда и према друговима...
ОД ДАНАС СОС ЛИНИЈА ЗА СВЕ НОВИНАРЕ: Влада Србије стаје на крај нападима на медијске раднике
"ДОНОСИМО ВАКЦИНЕ КОЈЕ ПРИПАДАЈУ СВИМ БАЛКАНСКИМ НАРОДИМА" Председник Вучић упутио снажну поруку пред пут за БиХ
"ОДУЗИМАЋЕМО ВОЗИЛА": Министар Вулин апеловао да се поштују саобраћајни прописи и најавио оштре казне
У међувремену, од тог поменутог рата на овим просторима, војску су срозавали, смањивао се број њених припадника, "демократски" режим ју је унижавао и уништавао, обавезни војни рок је укинут, а тек у последње време армија је почела да се враћа на стазе старе славе. Ипак, мало ко је чуо било ког младића (па и девојку), да и поред тог повратка у нека стара, добра времена, и поред огромног херојства војске током агресија НАТО-а 1999. године, да би поново "радо у војнике"...
Међутим, онда је код нас данас освануло истраживање агенције "Хаус оф вин" (Хоусе оф win), по којем невероватан број момака не само што подржава враћање војног рока, него би огроман проценат њих служио и под оружјем!
Наиме, увођење обавезног војног рока подржава скоро три четвртине испитаних младића - њих 72,5 одсто у Србији, а скоро 40 одсто од њих (39,3%), иначе узраста од 17 до 30 година, добровољно би отишло у рат због Србије, показују резултати истраживања агенције "Хаус оф вин" (Хоусе оф win).
Враћању обавезе служење војног рока противи се око 24 одсто испитаника, док нешто више од три одсто младића нема став о тој теми. Међу онима који подржавају обавезно служење војног рока, 80 одсто навело је да би служило с оружјем у касарни...
Да ли су у истраживању случајно обрнуте бројке, па се мисли да је око 24 одсто за, а 72,5 против служења обавезног војног рока, то ће показати време ако обавеза служења буде поново успостављена, тек, поменути бројеве треба добро анализирати у наредном периоду.
- Изузетно сам изненађен овако великим процентом оних који су за увођење обавезног војног рока. Добро, да се разумемо, ја сам нека антиратна генерација и то време, од 17 до 28 године ми је падало у време кад су овде почињали ратови. Моја генерација је била баш антиратна, неко моје друштво сигурно... Али добро, свака генерација има неке своје вредносне и друштвене преференце. Пошто живимо у неком другом контексту од оног ратног контекста, очигледно је да ове генерације имају неки другачији сензибилитет. Има и тога да је последњих година мало и враћен култ војске, направљен је неки респект према војсци као институцији - каже за портал Србија Данас политички аналитичар Дејан Вук Станковић.
Разлика од три деценије, уз чињеницу да на овом "бурету барута" које зовемо Балкан последњих година ипак нема ратних дејстава, изгледа да је била довољна да млади људи промене мишљење.
- Генерација од пре 30 година би, због ратова, вероватно имала негативан став о томе, ова генерација је ипак мирнодопска, али генерација која још увек преко најразличитијих медија добија неку врсту поруке да будућност још није извесна и ви морате сами да се одбраните и да постоје различити безбедносни изазови и претпостављам да је то нека мотивација да се служи војни рок. Дакле, још увек нису решена политичка и безбедносна питања која се тичу Србије и негде имам утисак да су млади људи свесни тога. С друге стране, нема рата као неке непосредне опасности, али постоје безбедносни изазови и претпостављам да је то комбинација свести о томе да треба да знате да се одбраните и неког елементарног патриотизма, зато што осећате негде у ваздуху да је политички и безбедносно држава угрожена. Немам друго објашњење за тако висок проценат оних који су за обавезно служење војног рока осим тог објашњења, да је ово просто историјски контекст у коме живимо.
Истраживање је показало и да враћање те обавезе подржава око 80 одсто испитаника из Шумадије и западне Србије, око 75 одсто са југа и истока Србије, док је најнижи проценат забележен у Београду, где износи нешто више од 69 одсто.
- Урбана омладина је увек имала неку дистанцу према војном року. Просто, начин живота је другачији. Што се тиче Западне Србије и Шумадије, ту су јаке ратне традиције, јака је војна традиција и то је просто пренето, претпостављам, васпитањем и погледом на војску као на институцију. И остало је мање-више све очекивано. Значи, та нека критичка дистанца према војсци у Београду је очекивана, али је проценат оних који су за војни рок изразито висок, с обзиром на то да урбана омладина ипак има неке друге животне преокупације. Индивидуализам је већи у граду, већа је усмереност на неке идивидуалне афинитете него што је неко размишљање о држави и друштву и потреби да се браните - закључио је Дејан Вук Станковић.