Вучевић: Данило Вучић није би ни у каквој званичној делегацији, као и сви има право да буде заједно са својим народом
Србија се по војној снази налази на 58. месту од 145 држава, према извештају америчког сајта Глобал Фајер паувер, а у односу на раније напредовала је три места и најмоћнија је сила у региону.
Министар одбране Милош Вучевић, гостујући на ТВ Б92, то је протумачио као наставак даљих улагања у војску које је видљиво у том рангирању оружаних снага држава у свету.
- Потребе Р Србије су да чува свој суверенитет, независност и слободу, да гарантује безбедност свим грађанима државе, и то су одреднице по којима се поступа. Треба да нас чини поносним да држава која је била пред гашењем војске, данас је постала држава у којој војска добија ону позицију какву треба да има. Снажнија, бројнија и боље наоружана Војска Србије је фактор који нас удаљава од могућих сукоба. Кад имате снажну војску ви нисте лак плен и никоме нисте џак за ударање. Слаба војска је и слаба држава, лакша мета и плен. То нас води у поље сигурности и јаче безбедности а да је било среће да се реализује оно што је Србија потписала у међународним уговорима и да је стигло све оно што је требало да нам стигне у погледу војне опреме, наш скок би био још већи.
Очекујте да ВС и даље јача, стиже ново наоружање и војна опрема
Министар је нагласио да имамо уговорене набавке савремених борбених система, у концепту противваздухопловне одбране, радарских система и то је процена Генералштаба.
- Очекујте да ВС и даље јача, да стиже ново наоружање и војна опрема, да сарађујемо са партнерима на свим меридијанима и да Војска Србија буде гарант безбедности свих грађана. У наредном периоду ћемо имати разговоре са страним партнерима, али и са наменском индустријом Србије која добије велике подстицаје од државе и очекујемо да велики део наоружања буде произведен и у домаћим фабрикама. Ситуација у Украјини компликује реализацију свих тих процеса – јер једни не знају како да вам испоруче, од других не смере да купујете, а трећима сте сумњиви шта ће вама то. Скоро ћемо имати приказ новог наоружања и војне опреме сложених борбених система, делимично из иностранства а делимично из наше државе.
Најаве председника да ће специјалци зарађивати до 3.000 евра треба да радују сваког грађанина
Што се тиче концепта 5.000 специјалаца, он је рекао да је план који је председник Србије задао крајем прошле године подразумева да се ускоро иде са отвореним јавним конкурсом.
- Верујем да ће та позивница бити атрактивна многим младим људима, много упита имамо пре свега од медија, а то значи да јавност то познаје као актуелну тему. Наш циљ је и да чувамо две специјалне бригаде које имамо, 72. и 63, а ту је наравно и одред „Кобри“.
Упитан зашто некоме смета најава Вучића да ће плата припадника специјалних јединица моћи да достигне и 3.000 евра, јер су тада почели напади, министар је навео да је интересантно то што је од неких генерала чуо да је корпус специјалних јединица тадашње Војске Југославије расформиран непосредно пред НАТО напад 1999.
- Мислим да те најаве председника треба да радују сваког грађанина ове државе, а не да нас брину, без обзира коме припадате. Ако вам је војска сигурнија, онда је и држава јача. Само економски јача и снажнија држава може да има јачу војску. Треба да радимо и на омасовљењу Војске, и треба да јој се подиже углед и даље, али и да вратимо припаднике Војске на онај положај који заслужују. Они су положили заклетву да дају живот за све нас, иду тамо где други неће, често су одсутни од породице, директно ризикују свој живот. Важно је да официрски чин буде питање престижног занимања и да у друштву носи посебан статус.
На нашу децу су пуцали само зато што су носили бадњак и што су Срби
О последњим дешавањима на Косову и Метохији, министар Вучевић је оценио да су била три фактора која су утицала на то да сви схвате да мора да се нађе неки политички договор у овом тренутку прихватљив.
- Прво је чврста политика који председник персонификује и води државу са врло јасним политичким позицијама и реалним циљевима. Друго је јединство српског народа на КиМ. Треће је снага Војске Србије и одлуку државе да она буде тако позиционирана да свим а буде јасно да постоје црвене линије, да нема Олује, Бљеска и погрома 2004. Све може да буде за преговарачким столом на пољу разговора и дипломатије, али нема нових избегличких колона. Зашто део политичког миљеа ћути када су угрожена људска права Срба на КиМ, је нешто што забрињава и иритира. Овде су многи гласнији када су у питању права паса и мачака, или неког дрвета, а волим и природу и животиње, него наших људи.
- Страшно је што су наша деца тамо нападнута на Бадњи дан и сва срећа да нико није погинуо, а сада неко покушава то да релативизује. Не знам зашто је проблем да се каже да је Албанац пуцао а српске дечаке у дану када се дочекује најрадоснији хришћански празник. Пуцали су са њих само зато што су носили бадњак и то неко ко је одрастао на тековинама УЧК. А политички амбијент који то толерише и охрабрује јесте онај који прави Аљбин Курти. А тек његов твит – да жали што је пуцано на двојицу косовских држављана! Па, какви косовски држављани, пуцано је на њих јер су Срби.
Он је подсетио да по Резолуцији 1244 Косово нема право да има оружане снаге.
- Није лако живети у Штрпцу, то само остатак Србије треба да види на географској карти, уместо да гледа Беч и Париз или где ће летовати. Мало склоните очи са Малдива и нађите Штрпце, Призрен, Брезовицу, Шар планину да виде где ти људи живе, у каквом окружену и да разумеју да ту неки Срби остају иако су прогоњени као звер. Неки из међународне заједнице немају храбрости да кажу да се десио покушај убиства два српска дечака од стране припадника косовских снага безбедности који их је напао јер су Срби, а не што су секли гране храста, а он је из покрета горана или неког удружења зелених, па га је то иритирало.
- Што се тиче одговора Кфора на Бадње вече, није морао да дође тог дана од свих дана. Интересантно је да постављају питање безбедности Срба на северу Ким, као да их јужно нема. Видећемо како ћемо реаговати и каква ће бити наша одлука.
О односима Београда и Бањалуке
- Односи су братски, то је исти народ, језик, писмо, вера, култура, традиција. Не видим ништа драматично у томе што Република Српска обележава дан свог оснивања и треба јој дозволити као конститутивном делу БиХ да има право на то. То је дубоко уткано у душу народа који живи тамо. Људи ће на овај или онај начин то обележити. Србија признаје целовитост БиХ, али БиХ се састоје из два ентитета од којих је један РС. Зато мамо право на посебне односе са РС природно је да део нашег руководства учествује на том обележавању, као што обележавамо неке друге датуме – попут 15. септембра Дана заставе и друге. Није било ниједне поруке са наше стране која би могла неког другог да иритира. Верујем у најбоље могуће односе Србије и РС и верујем да Србија мора остати доследна у одбрани онога што је гарантовала као потписник Дејтонског споразума, а то је да је РС конститутивни део БиХ.
Данило Вучић има право да буде тамо где жели заједно са својим народом и грађанима
О кампањи против Данила Вучића, Вучевић каже да се слаже на написима да Вучић не ради оно што су радили Тито и Стаљин, јер нити је комуниста, нити диктатор, већ демократски изабран председник РС два пута.
- Данило Вучић није би ни у каквој званичној делегацији, али као и сви други грађани, ни више, ни мање, има право да буде тамо где жели заједно са својим народом и грађанима. Био је и са Србима на КиМ, па да ли је проблем што има потребу да буде са својим народом, што се осећа као патриота. Да није био, рекли би да је кукавица и изрод. Био је један од људи који је присуствовао догађају где је било много људи. Њега је породица васпитала да буде на таквим догађајима, а то значи да је Александар Вучић добар родитељ, а кад је добар родитељ, онда је и добар човек. И одмах знам, кад видим ко га напада, да је све добро радио и да је добро васпитан. Надам се да ће и он и Вукан кад порасте и Милица, и моја деца да буду присутна на свим важним догађајима за нашу државу.