Вучевић: Имамо спреман одговор на оно што ће се дешавати у Савету Европе, нова влада имаће нову енергију и нова лица
Пред Саветом Европе данас ће се наћи само једна тачка
Министар одбране и потпредседник Владе Милош Вучевић гостовао је у "Јутарњем дневнику", на РТС1, где је нагласио да је безбедносна ситуација у централној Србији повећана присуством полицијских снага на терену, као и патролама војне полиције, након терористичког напада у Москви.
Пред Саветом Европе данас ће се наћи само једна тачка- пријем тзв. Косова у њихову организацију. Вучевић је истакао да је политика земаља које су покровитељи тзв. косовске независности, проценила да треба да се финализује пројекат прикључења тзв. Косова Савету Европе рушећи све принципе и правила.
-Овде имамо по први пут да једна територија која није држава у пуном смислу, и не може да буде и нити ће икада бити што се тиче Србије, добија статус фаворизованог субјекта. Ово је први корак, имате данашњи комитет, па пленарну скупштину и савет министара у мају. По свему судећи ћемо имати да неко ко није држава буде примљен без консензуса. Сами покровитељи тзв. косовске независности, не поштују ни оно што су задали као задатке администрацији у Приштини- прва је враћање земље манастиру Дечани после осам година, Заједница српских општина коју чекамо 11 година и треће је да се заустави експропријација земљишта у српским општинама. А сада је довољно што се Приштина након осам година усагласила да врати земљиште манастору Високи Дечани. По још један пут смо видели фестивал лицемерја и лакрдије у међународном јавном праву, да све оно што је важило засве само не важи за Албанце на тзв. Косову, да нема казне и санкције за оно што не спроводи према Србима. Пали су сви принципи које су сами поставили. Имају они већину, 12 чланица Савета Европе не признаје Косово. Да не показујемо ми унапред све карте, а Савет Европе треба добро да размисли да ли им треба тзв. Косово или Република Србије која је примљена у пуним границама у Савет Европе.
Он је истакао да су тренутно најтежи дани од 1999. године и да је безбедносна ситуација сложена у Србији и региону.
-Баш на 24. март, на 25 година од НАТО агресије, тзв. Косово добија статус придруженог члана, односно посматрача у парламентарној скупштини НАТО пакта. Ако неко мисли да је случајно, није ни то случајно. Нема ништа случајно код датума. Црвене линије су ту, али да ми гледамо на политичко-дипломатском плану све урадимо, држава Србија има адекватне одговоре па и на ово што ће се дешавати уСавету Европе, да се не јуначимо него добро да проценимо шта су државни и национални интереси и како да их штитимо. Што се тиче КиМ оно је највећи безбедносни ризик за Србију, да не понављам причу о формирању војске коју упорно покушавају да форматирају. Што се тиче безбедности у централној Србији, у контексту онога што се десило у Москви, ми смо на захтев председника Србије имали хитну седницу Савета за националну безбедност. МУП је појачао присуство својих припадника, Војска Србије је добила налог да патроле војне полиције буду присутне на јавном процесу.
Министар одбране нагласио је да ће се у наредних седам, десет дана видети контуре будуће Владе и да ће јавност бити обавештена.
-Нигде нисмо закаснили, Влада ради. Видели сте питање безбедности, министарство ради своје послове. У овом амбијенту нисмо могли да се фокусирамо само на Владу и министарства. Нова Влада ће бити влада континуитета, њена суштина рада је изложена кроз прграм Скок у будућност. Нова влада мора да унесе нову енергију, нова лица,, вољу, снагу, оптимизам да се бори са председником и Скупштином за грађане и да они који ће бити део кабинета у Немањиној 11 су свесни одговорности. Видим себе као део тима, не одустајем од ове политике јер она је једина која чува Србију.
Извор: Србија Данас/Dnevnik.rs