ВУЋИ О ИСКОПАВАЊУ ЛИТИЈУМА: Док нам Немци не буду гарантовали да можемо имати чисте реке по свим стандардима нећемо ни да почињемо
Председник Србије Александар Вучић у свом обраћању нацији говорио је и о могућности да се у Србији створи цео производни циклус од рударења литијум до производње електричних возила.
-Ми морамо у наредном периоду да отворимо дијалог. Реч је о литијуму и какву ћемо одлуку као друштво да донесемо. Увек све можете да прекинете до 2028, а ако прихватимо све могли би да отворимо рудник литијума. Потребно је да се прича са аргументима, а не празне приче, а не 'не дамо Јадар и Рађевину' а објаснићу вам како сте их дали. Ти који вичу да их ен дају, не зању ни на гуглу да пронађу реке које су угрозиле Крупањ. Лично сам улествовао у идеји да обновимо Тршић, бању Ковиљачу, изградњу стадиона у Лозници, о изградњи болница заустављених још '87 да не говорим. Дане причам о ауто-путу Рума-Шабац и Шамац-Лозница која ће бити готова до ктаја године, дакле за сат врмена од Београда до Лознице.
-Само немојте да говорите како неко други брине.
Предсеник каже да неће да говори како је све иделано, али да мора да се ради са европским партнерима, да је о томе причао са Макроном, Шолцом, Фон дер Лајеновом.
- Никада нико на силу неће да ради ништа. Оћу да наше друштво донесе одлуку, али да људи сагледају све, и да смао знају колико смо глупости чули у последњих седам дана. Имамо могућност да проведемо велике количине натријум-карбоната - рекао је он, те упитао да ли Србија може да обезбеди производњу батерија и електричних аутомобила у Србији.
-Имамо могућност да произведемо 58.000 тона на годишњем нивоу.
-Док нам Немци не буду гарантовали да ћемо имати чисте реке и планине, да ћемо и одлагање за депонију да имамо у складу са највишим стандардима, нећемо ни да покушавамо нити почињемо.
Председник је затим показао да пројекат има 3 елемента:
- животна средина
- социјални ефекат
- економија