НАПАДАЈУ ВУЧИЋА ЗАТО ШТО РАЗГОВАРА СА НАРОДОМ Нова хистерија у редовима опозиције! Кад њихови "стручњаци" тумаче Устав, добијамо - ЛОШ ВИЦ!
Нова хистерија у редовима опозиције и еколога у политичкој мисији настала је због успостављања директног дијалога представника државе са народом који га је изабрао.
Немоћ коју противници копања литијума показују као да достиже врхунац. Мета њиховог новог напада наравно да је председник Србије Александар Вучић. Међутим, разлог напада је прилично бизаран, потпуно бесмислен и сасвим сигурно промашен, јер замерка се упућује председнику зато што разговара са својим грађанима?! Тврде ови стручњаци и да је он тиме изашао из уставних оквира.
Звучи као лош виц, али то је главна критика која се из ових редова могла чути после Вучићевог одласка у Мали Зворник и његовог вишесатног одговарања на питања грађана у вези са рударењем и судбином пројекта "Јадар". Вучићеви противници очигледно нису задовољни тиме што се успоставља дијалог са народом и на тај начин изграђује узајамно поверење. Њиховом интересу сигурно више одговара да се настави са застрашивањем и узнемиравањем забринутих грађана и да се на паници освајају политички поени. Пошто је Вучић показао да је спреман да у директној комуникацији са грађанима Србије отклони сваку сумњу и дилему, његови противници су се обрушили на њега. Златко Кокановић, председник удружења "Не дамо Јадар", само је један од њих. Кокановић излази у јавност са оценом да "читава ова одлука председника да лично разговара са грађанима који су уплашени због евентуалног ископавања литијума делује као маркетиншка кампања".
- Председник по ко зна који пут излази из својих уставних оквира, он јесте један фантастичан правник, али што се тиче теме рудника њу би требало да препусти људима попут професорице Сање Сакан - изјавио је он за Данас.
Владимир Ђукановић, адвокат и члан Председништва СНС, казао је за Курир да председник државе, кога је, како је подсетио, два пута, и то у првом кругу председничких избора, апсолутном већином изабрао народ, има право да са својим народом разговара о било којој теми и да саслуша њихово мишљење.
- Јадна смо ми земља када један полу-писмени човек тумачи шта је по Уставу и закону, а још је јадније што таквом једном полу-писменом човеку, преношењем његових бесмислених изјава, поједини медији дају на значају. Председник Вучић, који је два пута, и то у првом кругу председничких избора побеђивао апосолутном већином управо има најнеупитнији могући легитимитет да са својим народом, који га је директно бирао, разговара о било којој теми - рекао је Ђукановић и додао:
- Неће председник државе доносити одлуке о евентуалном рударењу литијума, већ Влада Србије, али наравно да он има апсолутно право и легитимитет, понављам, да разговара и саслуша свој народ шта о томе мисли. Ђукановић је нагласио и да нигде у Уставу не пише да председник државе не сме да разговара са сопственим народом.
Основи политике
И професор Факултета политичких наука Милан Петричковић каже да су овакве критике потпуно бесмислене зато што у основи политике јесте остваривање везе носилаца политичке власти са народом који их је бирао.
- Камо лепе среће да има више таквих форми у којима би се слушао глас народа. Одржавања везе са народом, слушање гласа народа је заправо потврда поштовања уставне слободе, права и начела. Дакле, у јавност је бачена једна обична измишљотина како се крши Устав на тај начин. Што је већа та комуникациона форма остварена у овом случају између председника државе и народа, веће су могућности да се дође до ваљаног решења. Није добро када се покидају те споне. У том случају имамо аутократску власт, коју опозиција често помиње, али треба разјаснити да ако је власт аутократска, она мора да буде отуђена и одвојена од народа, да нема комуникацију са народом. Ово што је председник уради је сасвим супротно томе, али очигледно опозицији ниједна опција није добра. Не ваља кад оде да разговара са народом, а не би им ваљало и да није то урадио - објашњава Петричковић.
Пародија
Политички аналитичар Дејан Вук Станковић каже да је Кокановића изјава пародија правног формализма и део већ уобичајеног опозиционог странчарења на тему карактера Вучићевог начина владања.
- Нигде у Уставу Србије не пише да је забрањено да највиши демократски ауторитет у држави, а председник то свакако јесте, јер је директно битан од грађана, не треба да разговара са грађанима о друштвеним, политичким, економским и еколошким проблемима. Вучић је то управо учинио. Отишао је да директно разговара и чује шта су интереси, вредности, страхови и очекивања грађана лозничког краја. Његов разговор је нека врста ритуализације непосредне декократије, где највиши носилац власти директно захтева разговор, преговара и тежи да се договори са онима који га бирају. То је демокаратија у изворном смислу речи. Критика Кокановића промашује смисао онога што је Вучић радио и желео да постигне - оцењује Станковић.
Србија Данас/Курир