ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ И ФОТОГРАФИЈЕ Засијало најмоћније српско борбено возило "Лазански" - "Мирослав би сигурно поносан"
Данас је на Сајму наоружања и војне опреме у Београду свечано представљено моћно борбено возило "Лазански".
Борбено возило "Лазански" највећа је звезда овогодишњег, 10. Сајма наоружања и војне опреме "Партнер 2021", који је данас отворен на Београдском сајму. Победник овогодишње домаће смотре војне технике је моћни точкаш, наоружан топом калибра 57 милиметара, који има велику шансу да се лансира у светски врх борбених возила овог типа.
Председник Србије Александар Вучић свечано је отворио Међународни сајам наоружања и војне опреме "Партнер 2021" и информисао се о карактеристикама новог возила Војске Србије.
- Мислим да би Мирослав сигурно био поносан - казао је Вучић.
"ЛАЗАР 3" ДОБИО НАЈНОВИЈУ ВЕРЗИЈУ: Српско оклопно возило постало још убојитије - ексклузивно погледајте како изгледа (ФОТО/ВИДЕО)
ОБЕЋАЊЕ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА СЕ ИСПУНИЛО: На Сајму наоружања најбоље војно возило у Србији - названо по Мирославу Лазанском
АМЕРИЧКА ВОЈСКА ОДУШЕВЉЕНА СРПСКОМ "НОРОМ": Завршена тестирања наше хаубице у Аризони, пљуште похвале (ФОТО/ВИДЕО)
"Лазански" је конструисан на бази искустава породице возила "лазар". Највећа његова предност јесте убитачан топ руске производње, смештен у добро оклопљену куполу какве су већ интегрисане у руске системе "Кинжал" или "Бајкал".
Српски "лазански" изгледом и функцијама припада кругу борбених возила са погоном на осам точкова, каква је финска "патрија", турска "отокар арма" или француски ВБЦИ. Новину у односу на "лазар" чини потпуни оклоп, без прозора, као и неупоредиво већа убојна моћ и домет до 14 километара.
- Иако је купола са топом руске производње, добра је околност да Србија располаже технологијом производње артиљеријске муниције калибра 57 милиметара. Чачанска "Слобода" у сарадњи са Југоимпортом већ производи гранате које хране ову врсту наоружања - кажу познаваоци војне технике.
Лазански је опремљен митраљезом 7,62 милиметара и топом 57 милиметара са одговарајућом муницијом коју прави "Слобода" у Чачку и два лансера за савремене противоклопне вођене ракете.
Поред добре ватрене подршке које може да оствари, он ће заштити људство од калибара 30 милиметара с предње стране и муниције калибара 7,62 милиметра.
Поред добре ватрене подршке које може да оствари, он ће заштити људство од калибара 30 милиметара с предње стране и муниције калибара 7,62 милиметра.
Председник Александар Вучић саопштио је почетком августа да ће се ново возило Војске Србије, које ће прозивести Yugoimport СДПР, звати по преминулом амбасадору Србије у Русији, војном коментатору Мирославу Лазанском.
ДЕТАЉНЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ
Тежина и димензије:
- Бруто тежина возила: 26 до 36 тона
- Дужина: 8 метара
- Ширина: 3,2 метра
- Висина: 2,6 метара
- Број седишта: до 13
Балистичка противминска заштита:
- Противминска заштита Станаг ниво 4а и 4б
- Балистичк заштита Југоимпорт пакет заштите у складу са стандардом Станаг, ниво 4; Југоимпорт пакет заштите и складу са стандардом Станаг ниво 5 и 6 - у развоју
Основни технички подаци:
- Наоружање: Аутоматски топ 57 mm, Митраљез 7,62 mm
- Брзина гађања: 80 метака у минуту
- Домет (км): Вертикални - до 7,5 Хоризонтални - до 14,5
- Муниција: Аутоматски топ - 80, Митраљез - 500
Заштита:
- Заштита од зрна калибра 7,62 mm са свих страна
- Заштита предњег лука од зрна калибра 30 mm
Ко је био Мирослав Лазански?
Мирослав Лазански је рођен у Карловцу, 18. септембра 1950. године у словеначкој породици, а поред горе наведеног, у периоду од 2016. до 2019. године био је народни посланик у Народној скупштини Републике Србије. Средином 2019. године, именован је за амбасадора Републике Србије у Руској Федерацији.
Његов отац је био инжењерски потпоручник Владимир Лазански који је завршио је 66. класу Војне академије у Београду и био припадник Југословенске војске. Мајка му је била Велинка Живковић, Српкиња из Високог код Сарајева. Током Другог светског рата, деда и стриц су му убијени у усташком логору Јасеновац. Рођени брат његове бабе је био отац Биљане Плавшић, бивше председнице Републике Српске, тако да му је она била тетка.
У Карловцу је завршио основну школу, у Требињу средњу, а у Загребу правни факултет. Војни ток је служио 1977. у Битољу у 41. пешадијској дивизији ЈНА. Као новинар је писао за тамошње листове Полет, Вјесник, Данас и Старт. У фебруару 1991. прешао је у Београд и почео да пише за дневни лист Политика. Осим тога, писао је и за листове Политика експрес, НИН, Вечерње новости, загребачки Старт, Катимерини, Диамонд weekly и Сецуритариан. Написао је седам књига и аутор је десетак телевизијских серијала.
Извештавао је из ратова у Авганистану, Бејруту, Чеченији, Заиру, Либану, из ирачко-иранског сукоба, током операције Пустињска олуја, за време рата у Босни и Херцеговини, Словенији, на Косову и Метохији, Либији итд..
Интервјуисао је, између осталог, команданте НАТО снага генерала Бернарда Роџерса (октобра 1982) и генерала Џона Галвина (1990). Такође је интервјуисао маршала Совјетског Савеза Сергеја Ахромејева (1982), команданта Варшавског пакта Виктора Куликова (1986), министра одбране Совјетског Савеза маршала Дмитрија Јазова (1988), комаданта ратне морнарице СССР, адмирала флоте Владимира Чернавина, председника Сирије, маршала и врховног комаданта Сиријске арапске армије Башара ал Асада (2016), као и још тридесетак других министара одбране и начелника генералштаба различитих армија широм света. Био је колумниста дневних новина Политика где је махом писао о војним и геополитичким темама.
На изборној листи кандидата Српске напредне странке за посланике у Скупштини Србије за изборе 2016, нашао се у групи нестраначких личности на листи коју предводи Александар Вучић.
Одликовања и награде
Медаља за војничке врлине ( СФРЈ, 1977), Орден части са сребрним зрацима (Република Српска, 2018), Медаља за јачање српско-руског пријатељства (Ветерани Оружаних снага Руске Федерације, 2020), Орден за борбу против вируса корона (2021), Гран при "Златна Ника", за серију репортажа из Либије 2011, 16. Интерфер, Међународни фестивал репортаже у Апатину, Награда града Београда за новинарство (2019).