ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ СЕ ОБРАТИО ИЗ ВЕРОНЕ: У Италији је било важнијих тема од вина - Ђорђа Мелони долази у Београд?
Председник Србије Александар Вучић је вечерас у интервјуу за Хепи телевизију из Вероне говорио о сусретима са премијерком Италије Мелони и шефом дипломатије Тајанијем, те подсетио на велики бизнис форум који је недавно са Италијанима одржан у Београду.
На самом почетку разговора председник се осврнуо на Међународни сајам вина у Верони и како се Србија котира на овој традицоналној манифестацији, где је имао прилике да дегустира и обиђе све излагаче.
"ДИКТАТУРА" КОЈУ ЖИВИМО: Премијерка Брнабић упоредила случај Дејана Златановића и Драгана Вучићевића
ВУЧИЋ СУМИРАО СВОЈУ ПОСЕТУ САЈМУ "VINITALY": Лепа је Италија, Србија је најлепша! (ФОТО)
Сарадња са ЕУ
- Ове су италијанске регије представљене, то сте могли да видите, они имају прва или друга најбоља вина на свету. Једна је хала за међународне излагаче и ту стојимо одлично ми и Словенци. Највише смо уложили и потрудили се на најбољи начин да будемо представљени. За нас је то важно, људи неретко поцењују значај Међународног сајма вина, али долазак и Ђорђе Мелони је показао какав је то значај за Италију, а онда вам је јасно колики то може бити значај за нас. За нас је много важније од самог вина јесте био разговор о свим другим темама. Имали смо данас билатералне сусрете са Ђорђом Мелони, претходна два дана више сусрета са Ковачевским и Рамом, ручкова, вечера, више не могу ни сам да похватам. Важно је да покушамо да направимо добре ствари за наше људе када буду ишли на пут у Грчку, на море, када буду ишли у Северну Македонију, Албанију на море, да им све буде лакше. Да имамо јединствене радне дозволе, да повежемо економију, да имамо јединствену боравишну и радну дозволу, чини ми се да много добрих ствари ту има. У техичком смислу, не само политичком. Важно је да је Италија ту уз нас, да смо уз последњи економски -бизнис самит договорили да имамо и нови, верујем да ће после моје данашње молбе и потврде госпође Мелони они заиста доћи до њене посете Београду и Србији до краја године. За нас је Италија други највећи партнер у ЕУ, трећи европски партнер на свету, иза Немачке и Кине. Причали смо о односима европских интеграције, о ситуацији на Косову, о свекупној економској ситуацији, рату у Украјини, о перспективама, енергетској ситуацији. Много тога сам могао да видим и научим, али и да извучемо неке користи за нашу земљу - рекао је Вучић.
Ситуација у Црној Гори
Председник је говорио и о томе да ли је време да се „Отвореном Балкану“ придружи и Црна Гора.
- То не могу да кажем, то је питање одлуке. Могу рећи оно што сам слушао од Дритана Абазовића. Данас сам честитао господину Јакову Милатовићу, са њим никада нисам разговарао, нити сам га видео, тек ћемо разговарати. Са Дританом сам разговарао и он је недвосмислено изразио жељу да Црна Гора уђе у „Отворени Балкан“. Мислим да је то добро за Црну Гору, то може само имати користи за њих. То би била добра вест коју бисмо сви поздравили. Не очајавам иако то не буде био случај, то је њихова одлука. Њихово суверено право и одлука. Ви можете да ми објасните шта неко у томе види као лоше, шта је то лоше ако би мање чекао на границама… Када је „Отворени Балкан“ у питању нас нико не зове нигде да нам одлучује, ми се састанемо и консензусом доносимо одлуке како да олакшамо живот нашим људима. Ми то после сами спроводимо у дело. То је боље него када вам то неко намеће са стране. Мислим да то људи на крају крајева примећују, виде, разумеју, верујем да је то добро за грађане Црне Горе. Ми ћемо сачекати какву год одлуку буду донели. Абазовић је био апсолутно за, господин Милатовић је о томе позитивно говорио током кампање, надам се да ће у наредном периоду нека нова Влада уз помоћ председника донети такву одлуку, чекамо на то. Када год бисмо говорили о „Отвореном Балкану“ увек се то сводило ко је унутар њега, а никако да се сведе на то да разговарамо о суштини, шта је то што ми постижемо. Ми смо драстично убрзали процедуре и кретање, посебно такозваних овлашћених прозвођача и и тргаоваца у прекограчним прелазима. Из Србије, Северне Македоније, Албаније, много смо олакшали поступак прелаза граница, упростили смо процедуре, много тога смо успели да направимо. Међутим, увек се поставља питање политичко, зашто неко није ту? Немам проблем, сасвим је довољно да говорим да имамо и три чланице, да ли бих волео да буде и четврта, пета, па океј! То не може да буде засновано на томе што ћемо ми да вршимо притисак некога или да желимо. Ако хоћете – хоћете, ако нећете – нећете – истакао је Вучић, а потом се осврнуо на то да је Црна Гора добила новог председника и које су прве области којима је потребно унапредити сарадњу.
- Оно што је важно у две речи јесте метафорички речено да унапредимо поверење и да не постоје међусобне оптужбе ни на чему засноване, као што су постојале у претходном периоду. Досадашњем председнику Црне Горе је за све била крива Србија, није проблем што сам ја, проблем је што је Србија увек била крива. Углавном смо ћутали, ретко одговарали, надам се да ће у будућности сарадња на свим пољима бити основни мото наших односа, а не начин да оног другог оптужујемо или да га сматрамо кривим за било шта што нисмо успели да учинимо. То је најважније - каже председник.
О писању бечког "Стандарда" да постоји страховање од председника Србије, Кремља и српске цркве да ће имати утицај на новог председника Црне Горе, Вучић је рекао:
- Тај „Стандард“ је познат као најгора антисрпска новина, али то није први пут, они су недавно лагали да познајем неког Хано, Мано, никад у животу нисам чуо за човека. Сад да њима одговарам сваког дана на лажи, као и овим тајкунским медијима у Србији, стварно ми не пада напамет. То је једна мантра, а они раде две ствари. Прва ствар је та да Србија увек мора да буде крива, као да смо отприлике пред Први светски рат и они су намерили да Србију окриве за све. Кад год Србија има политику озбиљности, одговорности и политику у којој не могу Србију да газе и у којој није слабија и апсолутна у свему. Да ли им се свиђа да понављају ствари које је радио Бенжамин Калај, увек је иста мантра да су Срби криви. А други разлог веома важан је начин да натерамо нове власти у Црној Гори да они никада не смеју да помисле да имају добре односе са Србијом јер ћемо им ми увек говорити да су слуге Вучића, Србије и Кремља, то више није суптилни, него отворени притисак појединих западних служби, медија и политичара. То су њихови трикови. Лажови, најобичнији, Гардијан и они, мртва трка. Ко ће више да слаже, као да их плаћа Шолак, а не неко други. Све је то исто. Немојте да се секирате и глупости по свету, живе од тога, мора него да прими новац. Да продају истину, не би могли толико новца да имају. Кад продају лажи, баш их брига. Смисао је у томе да се врши притисак све време, да будеш губав, јер ћеш бити добар само ако пристајеш на све – рекао је у даху председник.
- Ако анализирате ситуацију о Украјини, ја нећу ићи ни уз емоције људи и против њих, али морамо да се понашамо рационално и озбиљно. Драго ми је да је Србија издржала у својој слободној и независној политици - рекао је председник.
Немачко-француски предлог
Вучић је пред сам крај разговора дочарао да ли очекује наставак дипломатске офанзиве у оквиру немачко-француског предлога.
- Логично је да ће нас притискати. У саопштењу на које сам се насмејао јер је иронично звучало је написано ….ма, боље да ћутим, боље је некад бити господар неизговорене речи, него слуга сваке изговорене речи. Биће притиска на једне и друге, више суштински нас, а тактично -технички више њих. Све је то једна игра, као малопре што сам рекао - казао је Вучић.
Вучић у Италији
Председник Србије Александар Вучић боравио је јуче и данас у Верони где заједно са премијерима Албаније и Севрне Македоније Едијем Рамом и Димитром Ковачевским посетио Међународни сајам вина "VINITALY 2023" на којем су се представили и бројни излагачи из земља чланица инцијативе Отворени Балкан.